Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Velcí hráči na poli kryptoměn i nadále kupují Bitcoin

Kryptoměnové aktuality – Velcí hráči na poli kryptoměn i nadále kupují Bitcoin

Další týden uběhl jako voda a my jsme tu znovu s novými krypto aktualitami. Na trh přišel dlouho očekávaný projekt Polkadot, obtížnost těžby dosáhla nového ATH, Tether stahuje USDT z blockchainu Tron ve prospěch Etherea a Turecko sleduje rekordní nárůst uživatelů.

Pojďme na to!

Na trh přišla dlouho očekávaná Polkadot

Dlouho očekávaný projekt Polkadot patří mezi tzv. blockchainy 3. generace. Ta se vyznačuje vyšší rychlostí, funkcionalitou a hlavně interoperabilitou mezi jednotlivými blockchainy.

Polkadot tak v podstatě umožňuje vznik mnoha paralelních a modulovatelných blockchainů, které mezi sebou dokáží spolupracovat.

Hlavní výhodou Polkadot je, že jednotlivé blockchainy v ekosystému spolu mohou snadno komunikovat a přitom si zachovat svou svébytnost. Jednotlivé blockchainy tak budou mít vlastní formu řízení a své konkrétní specializované účely.

V této oblasti jsou momentálně aktivní dva hráči, a to je právě Polkadot a Cosmos, přičemž za projektem Cosmos stojí tým Tendermint a Polkadot byla založena jedním z hlavních vývojářů ETH – Gavinem Woodem.

Gavin Wood byl vedoucím vývojářem v týmu ETH a stojí např. za programovacím jazykem Solidity, který možná znáte, protože se jedná právě o programovací jazyk, který je na síti Ethereum využíván pro psaní smart kontraktů.

Polkadot má schopnost jednoduše komunikovat s blockchainy postavenými na stejném technologickém základu (Parachainy). Komunikace je možná ale i s dalšími blockchainy pomocí tzv. Bridge zón.

Jak funguje Polkadot
Jak funguje Polkadot

Polkadot během několika fází financování projektu vybrala přibližně 185 milionů dolarů a nynější tržní kapitalizace projektu se pohybuje okolo 3,5 miliardy dolarů. Tím se projekt stal 10. největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace.

Polkadot hned po svém spuštění provedla denominaci, a to v poměru 1:100. Jednoduše tak během chvíle vzniklo 100x více tokenů, což pár členů kryptoměnové komunity odsoudilo, ale v podstatě se jednalo pouze o kosmetickou úpravu.

Díky vstupu Polkadot na trh se zvyšuje konkurence mezi smart chainy jako je Ethereum či Cardano.

Robert Kiyosaki: Nakupujte Bitcoin před bankovní krizí

Autor světového byznysového bestselleru Bohatý táta, chudý táta veřejně doporučil nákup Bitcoinu. Zmiňuje také, že je třeba to udělat dříve, než přijde významná krize v bankovním sektoru.

Fed a ministerstvo financí přebírají kontrolu nad bankovním systémem. Rozdávají falešné peníze namířené na běžné lidi, aby předešli masovým protestům. Již není čas o tom jen přemýšlet… Kolik vlastníte zlata, stříbra a bitcoinů?” napsal Kiyosaki.

Podle Kiyosakiho povede bezprecedentní tištění peněz ke snížení hodnoty fiat měn. Právě proto Kyosaki doporučuje nákup tzv. tvrdého majetku.

Mezi ten počítá i Bitcoin a to hlavně kvůli jeho omezenému celkovému množství.

Kiyosaki věří, že právě krize klasického finančního systému povede k útěku investorů do bezpečných úložišť hodnoty, kam čím dál více lidí počítá nejen zlato, ale také stříbro a Bitcoin.

Ostatně posledních několik měsíců můžete na oficiálním twitterovém účtu Kiyosakiho vidět doslova smršť tweetů hanících centrální banky a akcie a naopak opěvujících Bitcoin.

Obtížnost těžby BTC na nových maximech

Obtížnost těžby BTC dosáhla v posledním týdnu svých nových maxim. Pokud toho o těžbě moc nevíte, tak obtížnost těžby se zvyšuje úměrně podle toho, kolik výpočetní síly (těžařů) se podílí na těžení BTC.

Čím více lidí a firem investuje do nových těžebních strojů, tím složitější je jednotlivé bitcoiny vytěžit. A to zvedá cenu, kterou těžaři v průměru za jeden vytěžený BTC utratí.

Vzestup na nové ATH signalizuje, že těžaři jsou optimističtí k dalšímu vzestupu ceny a tak se nebojí zapojovat nové těžební stroje. Těžaři jsou tak optimističtí k cenovému vývoji.

Vývoj obtížnosti těžby bitcoinu
Vývoj obtížnosti těžby BTC

V prostoru kryptoměn tak nadále zůstává optimismus ve vztahu k cenovému vývoji. To reflektují také další statistiky jako vývoj počtu bitcoinových adres (peněženek) s majetkem více než 1000 BTC.

Tato metrika je na dlouhodobém vzestupu a signalizuje, že velcí hráči na poli kryptoměn i na této cenové úrovni nadále kupují Bitcoin.

Celkový počet adres s více než 1000 bitcoiny tak dosáhl počtu 2200.

Počet adres vlastnících 1000 BTC a více
Počet adres vlastnících 1000 BTC a více

Rekordní vzestup kryptoměn v Turecku

Turecko patří mezi špičku v adopci kryptoměn. Podle odhadů společnosti Statista vlastní kryptoměny největší procentuální část společnosti právě v Turecku.

20 % respondentů v Turecku odpovědělo, že vlastní kryptoměny. Podobně je na tom také Jižní Amerika. Nicméně reálná čísla se budou pravděpodobně pohybovat spíše o něco níže.

Popularita kryptoměn v populaci (Zdroj: Statista)
Popularita kryptoměn v populaci (Zdroj: Statista)

Vyšší adopce kryptoměn ve společnosti je způsobena primárně nestabilitou lokální monetární politiky. Turecká Lira se nachází v dlouhodobém a radikálním propadu.

Za poslední 4 roky vzrostla cena dolaru proti turecké liře o 165 %. A právě monetární krize vede k vyšší adopci kryptoměn. Obyvatelé Turecka se tak snaží zajistit svůj majetek a ochránit se před dlouhodobě špatnou finanční a hospodářskou situací v Turecku.

Ta je primárně dána autoritářskými tendencemi ze strany prezidenta země. Erdogan si nadále v Turecku upevňuje moc a demokratická opozice čelí útokům ze strany vládních orgánů. To vyvolává nestabilitu v regionu, ze které nakonec vychází jako jedno z řešení právě kryptoměny.

Graf turecké liry oproti USD
Graf amerického dolaru oproti liře

CEO největší turecké burzy BTCTurk, Ozur Guneri, řekl, že za poslední rok se objemy obchodů zvýšily čtyřnásobně.

Celkově má nyní burza BTCTurk 100 000 aktivních uživatelů za měsíc.

Objem obchodů na burze BtcTurk
Objem obchodů na burze BtcTurk

Podle Guneriho je způsoben příval nových uživatelů zvýšenou volatilitou. “Srpen bude pravděpodobně měsíc s nejvyšším objemem obchodů v historii naší burzy“, dodal.

Podobný vzestup reportoval i CEO burzy Binance, který oznámil, že minulý týden vzrostla aktivita na burze na úrovně nikdy před tím neviděné. “Bude zajímavé sledovat, co se stane nyní,” dodal CZ.

 

Tether přesouvá USDT z Tronu na Ethereum

Největší operátor stablecoinů v prostoru kryptoměn Tether nově přesouvá 1 miliardu USDT z blockchainu Tron na blockchain Ethereum. To zvýšilo objem existujících USDT na síti Etherea na 8,5 miliardy dolarů, zatímco celkový objem USDT na síti Tron klesl na 3,3 miliardy dolarů.

Důvod k přesunu USDT z jednoho blockchainu na druhý je prozaický. Na síti Ethereum je nyní podstatně větší poptávka po stablecoinech než na síti Tron.

Za to primárně může rozvoj projektů v oblasti decentralizovaných financí, které jsou situované na blockchainu Ethereum. Projekty DeFi se v poslední době těší velké pozornosti od uživatelů kryptoměn.

Tether celkově figuruje na sedmi blockchainech. Jedná se o Ethereum, Algorand, EOS, Tron, Liquid Network, Omni a nejnověji blockchain OMG.

Vývoj celkové tržní kapitalizace USDT
Celkový objem Tetherů v oběhu je na dlouhodobém vzestupu a v posledním týdnu atakuje hranici 13 miliard dolarů.

Ethereum testnet Medalla v problémech

Přípravy na přechod na Ethereum 2.0 jsou po letech v plném proudu. Zatímco původní blockchain funguje na Proof of Work, tak budoucí verze přechází na Proof of Stake, kde o osudu síti rozhodují přímo majitelé mincí a ne těžaři.

Přechod na Ethereum 2.0 se v posledním měsíci dostal do nové fáze, kdy byl spuštěn první multi-client testnet, který umožňuje připojení k síti pomocí různých druhů softwaru.

Nejnovější testnet Medalla ovšem dostává zabrat. V minulém týdnu se na Medalle objevil bug, který chod testovací sítě v podstatě zastavil. Bug způsobil, že jeden ze šesti serverů do sítě vysílal špatné datum.

Jednotlivé uzly se tak na oko nacházely jeden den v budoucnosti, což vedlo k zastavení potvrzování transakcí na testnetu. Podle Prysmatic Labs, která se na testnetu Medalla podílí, se ovšem nejedná o katastrofu a vydání ETH 2.0 se nezdrží.

Bug byl následně opraven a testnet Medalla opět běží. Podle společnosti Prysmatic Labs můžeme očekávat spuštění ETH 2.0 v řádu měsíců a pravděpodobně proběhne do konce roku 2020.

Přechod na ETH 2.0 bude mít tři fáze. Pří fázi 0 bude spuštěn Beacon Chain, což bude nejbližší milník v přechodu na novou verzi Etherea. Ve fázi 1 pak dojde k implementaci shardingu (rozdělení blockchainu na menší části pro zrychlení sítě). Fáze 2 pak bude implementace nověho a vyspělejšího virtuálního stroje v jádru sítě.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.