Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Citibank předpovídá BTC za 300 000 dolarů

Kryptoměnové aktuality – Citibank předpovídá BTC za 300 000 dolarů

Máme za sebou další týden a cena Bitcoinu se nadále drží nad hranicí 16 tisíc dolarů, což momentálně značí, že není výrazná vůle ke korekci.

V praxi to znamená, že ani 16 tisíc dolarů, což je přes 350 tisíc korun se momentálně pro většinu majitelů BTC nejeví jako lukrativní cena k prodeji a čekají na vyšší zisky.

Aktuální situace na grafu ceny bitcoinu
Aktuální situace na grafu ceny bitcoinu

Jak je vidět na předchozím grafu, nyní se nacházíme na úrovních, které zde byly naposledy na konci roku 2017, kdy se jednalo o pouhých pár týdnů.

Důležitější pro investory nyní je to, že cena BTC se značně vzdálila plovoucímu průměru 20 WMA (20 týdnů). Právě tento cenový průměr tvořil support celý předchozí bull market mezi lety 2016 a 2017 a nyní se jeví jako logická hranice, kam by případná korekce měla směřovat.

Na následujícím logaritmickém grafu je vidět, že předchozí býčí trh měl jasnou podporu na úrovni 20 WMA. Od té se cena odrážela po celý rok směrem vzhůru. Propad k hranici 20 WMA byl dobrou příležitostí k nákupu, která se označuje jako dip.

Cena bitcoinu stahující se k 20 WMA
Cena bitcoinu stahující se k 20 WMA

Pokud bychom měli interpretovat nynější situaci, tak se nacházíme v exponováném období a vstupy na trh se nyní stávají podstatně rizikovějšími. To jasně ukazuje detail posledních týdnů, kdy se cena BTC hranici 20 WMA výrazně vzdálila.

Aktuální vzádlenost ceny BTC od křivky 20 WMA
Aktuální vzádlenost ceny BTC od křivky 20 WMA

Pokud by nyní měla přijít předpovídatelná korekce, a tedy dotek s průměrem 20 WMA, tak by cena musela spadnout na cca 12 tisíc dolarů za Bitcoin. Jednalo by se o propad přibližně 27%.

Investoři, kteří chtějí akumulovat BTC by měli čekat právě na takové doteky, pokud se opravdu nacházíme v počátcích býčího trhu. A prozatím vše nasvědčuje tomu, že opravdu jsme na začátku bull marketu.

Stablecoiny pokračují ve spanilé jízdě

Za poslední dva měsíce do trhu s kryptoměnami přiteklo na 3 miliardy dolarů, a to zejména skrze tzv. stablecoiny. Stablecoiny jsou obvykle tokeny na etherové (ale i jiných) síti, které mají víceméně stálou hodnotu 1 dolaru (mohou existovat i euro či jiné stablecoiny).

Klasickým představitelem stablecoinů je Tether. Ten si drží hodnotu 1 dolaru, protože je skrze Tether úložiště rozměnitelný 1:1 s dolarem. Společnost Tether garantuje, že 1 USDT u nich můžete za 1 USD prodat, a proto nedává smysl, aby se obchodoval za cenu vyšší nebo nižší.

Stablecoiny obecně reprezentují příliv tzv. smart money. Vzestup množství stablecoinů v cirkulaci je proto pozitivní zprávou pro celý prostor kryptoměn a primárně pro Bitcoin. Příliv nových peněz totiž značí, že se zvyšuje nákupní síla investorů a v tomto případě primárně institucionálních investorů.

Ještě na konci září se nacházela kapitalizace všech stablecoinů na úrovni 20 miliard. Tento týden je to již 23 miliard dolarů. Vzestup je součástí dlouhodobého trendu.

Na počátku roku 2020 bylo ve stablecoinech na trhu totiž přibližně 6 miliard dolarů .

Množství stablecoinů v cirkulaci
Množství stablecoinů v cirkulaci

Jak je vidět na grafu výše, tak naprostá většina tržní kapitalizace stablecoinů je v Tetheru (USDT). Druhým největším poskytovatelem stablecoinů je Coinbase se svým USDC.

Poměr množství USDT v cirkulaci a ceny BTC
Poměr množství USDT v cirkulaci a ceny BTC

Z předchozího grafu, který ukazuje vztah mezi růstem počtu stablecoinů (konkrétně Tetheru) a cenou BTC, je možné jasně vyvodit, že se jedná o pozitivní korelaci. To znamená, že když přibývá stablecoinů, tak roste i cena BTC.

Nákupní síla stablecoinů je tak na velmi vysokých úrovních a to i přes nedávný vzestup BTC (alespoň ve vztahu k historickým datům). To je dobrou známkou pro dlouhodobý cenový výhled hodnoty kryptoměn.

Citibank predikuje BTC za 300 tisíc dolarů

Na Twitteru se objevil oficiální dokument z dílny Toma Fitzpatricka, který patří mezi významné analytiky společnosti Citibank (patří do skupiny CitiGroup).

https://twitter.com/classicmacro/status/1327381449000034307?s=20

Dokument je určen institucionálním investorům ze skupiny CitiGroup a je velmi optimistický. Fitzpatrick v něm popisuje vývoj ceny BTC a důvody k pokračování tohoto trendu.

Není se čemu divit, že jako hlavní příčina vzestupu ceny BTC je udávána podobnost vlastností se zlatem. Podle Fitzpatricka je možné, že Bitcoin v následujících 12-24 měsících dosáhne na cenu 318 tisíc dolarů.

To je velmi optimistický odhad a není možné na něj 100% spoléhat (ačkoliv z technického hlediska jistě může dávat smysl). Hlavním přínosem ale je, že skrze Citibank budou další i institucionální investoři vystaveni bitcoinové vlně.

Fitzpatrick je vysoce optimistický k vývoji cen zlata, stříbra a právě i Bitcoinu, který je dle jeho mínění novým druhem majetku vhodným k uchování hodnoty. To je extrémně důležitá vlastnost pro institucionální investory, kteří ji vyhledávají.

Samotná analýza jako taková ze strany Fitzpatricka tak vlastně není ani moc důležitá. Důležitý je fakt, že jsme svědky pronikání vědomostí o digitálních měnách do světa institucí a fondů.

Citibank se tak zařadila po bok významných institucí a finančníků, kteří podporují tezi o tom, že Bitcoin může být digitálním zlatem. Tím se zároveň legitimizuje i existence dalších kryptoměn, protože pokud instituce uznají, že Bitcoin má hodnotu, brzy přijdou na to, že i ostatní kryptoměny mají něco do sebe.

Hardfork Bitcoin Cash (BCH)

V roce 2017 došlo hned k několika hardforkům BTC sítě. Hardfork je označení pro rozdělení blockchainu, kdy existují dvě nekompatibilní verze a dojde prakticky k vytvoření nové kryptoměny.

U vzniku BCH stála debata o zvětšení jednotlivých bloků (to se dá chápat jako zrychlení sítě, snížení poplatků a snížení celkové bezpečnosti sítě). Debata nakonec vedla k tomu, že část sítě se přesunula na nový blockchain s názvem Bitcoin Cash.

Ten však nyní prochází dalším forkem, kdy se utvořily v rámci komunity dva tábory. Jeden chtěl zachovat stávající verzi fungování BCH a nesl název BCHN (Bitcoin Cash Node). Druhý tábor chtěl zavést mandatorní část poplatků, která by šla na vývoj samotné sítě. Tento tábor nesl název ABC.

Fork proběhl včera, v neděli 15. listopadu, a dominantním táborem se stal Bitcoin Cash Node. Tábor BCHN tedy vyhrál a tudíž bude nadále pokračovat jako hlavní Bitcoin Cash blockchain a tedy ponese název BCH.

Forknutá verze sítě s názvem ABC skončila fiaskem, když se ukázalo, že prakticky žádní těžaři nepřešli na novou verzi. Zatímco BCHN mělo v době psaní článku hodnotu přibližně 250 dolarů, zatímco BCHABC má hodnotu necelých 12 dolarů.

Forky jednotlivých blockchainů do jisté míry fungují jako přidaná a nepřímá inflace, kdy vzniká nová hodnota pouze z toho, že se síť rozdělí na dvě nové sítě a tudíž vznikne více jednotek.

Poznámka

Mezi nejznámější forky Bitcoinu patří Bitcoin Cash z dílny Rogera Vera a pak Bitcoin SV, za kterým stojí komunitou odsuzovaný Craig Wright, který nedávno prohrál soudní spor o to, zda je či není Satoshi Nakamoto. Wright tvrdil, že je Satoshi, ale nebyl schopen poskytnou relevantní důkazy.

Bitcoiny pomalu mizí z burz

Společnost CryptoQuant publikovala analýzu, která ukazuje, že BTC mizí z burz. Od konce roku 2017 jsme mohli vidět jednoznačný trend. počet Bitcoinů na centralizovaných burzách rostl. Tento trend se ale na počátku roku 2020 změnil.

Od počátku tohoto roku můžeme sledovat trend, kdy z burz mizí Bitcoiny. Ty se přesouvají do soukromých peněženek. Jen za poslední měsíc zmizelo z burz na 145 tisíc BTC.

Stav bitcoinů, které jsou drženy na burzách
Stav bitcoinů, které jsou drženy na burzách

Jedná se o extrémně důležitou sekundární metriku, která nám o vývoji v prostoru kryptoměn řekne velmi důležitou věc. Pokud počet BTC na burzách roste, tak to značí fakt, že část investorů se chystá svoje Bitcoiny v dohledné době prodat.

Pokud naopak počet BTC držených burzami klesá, tak to znamená, že investoři stahují své BTC do soukromých peněženek a tudíž mají v úmyslu je držet delší dobu a nechtějí se vystavovat riziku hacku jednotlivých burz.

Většina investorů tak nyní stahuje své BTC z burz pravděpoboně proto, že chtějí prodávat na podstatně vyšších cenách, než které momentálně vidíme. A jako vždy se jedná o bullish znamení pro cenu kryptoměn.

V případě, že by opět rostl počet BTC na burzách, tak se bude jednat o jasný signál, že se velká část investorů opět chystá prodávat.

Závěr

Trend ve světě Bitcoinu je jednoznačný. Technická analýza ukazuje na to, že se nacházíme v rostoucím bull marketu. Fundamentální statistiky indikují přesně to samé. Institucionální investoři nadále vstupují do prostoru a jejich povědomí o Bitcoinu roste.

Bitcoin má navíc nyní velmi silný narativ a tím je, že Bitcoin bude moderním úložištěm hodnoty, které nahradí zlato (lépe řečeno doplní). A tomuto narativu začíná věřit čím dál více investorů.

Narativ o úložišti hodnoty navíc získal významného spojence v USA. Tím je nově zvolená senátorka za stát Wyoming (nejmenší stát USA, který má nejpropracovanější kryptoměnovou legislativu).

Cynthia Lummis byla v minulosti správkyní pokladny Wyomingu a otevřeně prohlásila, že vlastní Bitcoin. Dle jejich slov chce nyní debatu o BTC a kryptoměnách převést na celonárodní úroveň.

https://www.youtube.com/watch?v=FUC3W-A7MG8

Trh s BTC se nyní nicméně nachází ve fázi extrémní chamtivosti a je proto potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Obzvláště nově příchozí investoři mohou být nepříjemně překvapeni, pokud by cena výrazně klesla.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.