Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Bitcoin pokračuje ve spanilé cenové jízdě

Kryptoměnové aktuality – Bitcoin pokračuje ve spanilé cenové jízdě

V posledních dnech cena BTC útočí na hranici 19 000 USD, což je přibližně 1 000 dolarů od předchozího historického maxima.

A zatímco cena je ještě na 1000 dolarů vzdálená, tak celková tržní kapitalizace v minulém týdnu své maximum již překročila.

Celková kapitalizace kryptoměnového trhu
Celková kapitalizace kryptoměnového trhu

Jak je vidět na předchozím grafu, tak celková tržní kapitalizace při cenovém ATH v roce 2017 byla přibližně 333 miliard dolarů. Dnes se nacházíme na hodnotě 347 miliard dolarů.

Překonání ATH v rámci tržní kapitalizace má prostý důvod. I když jsme nepřekročili cenové maximum, tak počet BTC v oběhu díky těžbě průběžně roste. Momentálně je do oběhu uvolněno zhruba každých 10 minut 6,25 BTC.

Aktuální graf ceny bitcoinu
Aktuální graf ceny bitcoinu

Pokud se podíváme na samotný cenový vývoj, tak na týdenním grafu se nám oproti minulému týdnu prakticky nic nemění. Cena je nadále velmi daleko od obvyklého supportu (20 WMA).

Pokud bychom nyní měli klesnout k ceně 20 weekly moving average, tak by se jednalo o pokles o přibližně 50 % ceny. Tím by se cena BTC dostala k cca 13 000 USD. V případě katastrofické situace by byl obvyklý support 200 weekly moving average. Cena na úrovni 200 WMA by momentálně znamenala pokles k ceně 7 300 dolarů za minci BTC.

Trh ovšem prozatím nevykazuje prakticky žádné známky oslabení stoupajícího trendu a nadále se zdá, že se roztrhl pomyslný pytel s poptávkou po BTC. V tom hrají roli primárně vstupující instituce a nově i platební síť Paypal.

Burzy přichází o BTC – vzniká nová skupina hodlerů

Jedním z naprosto klíčových trendů dnešního světa kryptoměn je úbytek BTC z centralizovaných burz. Úbytek mincí bitcoinu na burzách je pravděpodobně nejdůležitějším faktorem, který má na rostoucí cenu vliv.

V podstatě to znamená, že na trhu není dostatek BTC pro uspokojení poptávky a není ani dostatek prodávajících, kteří by byli na nynějších cenových hladinách ochotni své bitcoiny prodávat. Proto nyní vidíme radikální vzestup ceny.

Vývoj počtu BTC uložených na burzách
Vývoj počtu BTC uložených na burzách

Analytický web Glassnode monitoruje, kolik BTC se na jednotlivých centralizovaných burzách nachází (jejich adresy jsou veřejně známé a transparentní).

Jak ji vidět na grafu, tak to, co nyní zažíváme, se stalo v historii kryptoměn pouze jednou, a to v roce 2016. V polovině roku 2016 začal klesat počet BTC na burzách, což byla předzvěst blížícího se bull runu.

Na grafu je také vidět, že maximální počet BTC na centralizovaných burzách byl přibližně 3 miliony BTC. Od druhého kvartálu tohoto roku nicméně počet BTC na burzách klesal a v době psaní tohoto článku se celkový objem BTC na burzách pohybuje okolo 2,3 milionů.

Za rok 2020 jsme tak byli svědky odlivu přibližně 700 tisíc BTC.

Odliv Bitcoinů indikuje vznik nových hodlerů. Je možné předpokládat, že BTC se z burz primárně stahují do soukromých rukou (do peněženek jejich majitelů). V tomto případě tak s velkou pravděpodobností mezi nové hodlery patří institucionální investoři.

Při rostoucích cenách je obvykle trend spíše opačný, a tudíž na burzách BTC přibývá, protože investoři chtějí prodávat se ziskem. Zatím je tak jasné, že i přes cenový vzestup velká část trhu bere toto období jako dobu akumulace.

Paypal brzy nakoupí víc BTC, než kolik se vytěží

Velký krok pro adopci kryptoměn obecnou společností udělala společnost Paypal. Ta se svými téměř 400 miliony zákazníky může do kryptoměn přivést novou vlnu retail investorů. A přesně to se nyní děje.

Už víme, že momentálně každou hodinu vzniká přibližně 37,5 nových BTC. Paypal ale již dnes skrze svou burzu Itbit podle odhadů Pantera Capital skoupí 70 % všech nově vytěžených Bitcoinů.

Podobně je na tom obdobná finanční aplikace z dílny společnosti Square (CEO Jack Dorsey je také ředitelem Twitteru). Aplikace CashApp pro své uživatele skoupí dalších přibližně 30 % nově natěžených BTC.

Dohromady tak Square a Paypal skoupí všechny nově vytěžené Bitcoiny, které následně přeprodávají svým klientům. Podle odhadů společnosti Pantera Capital (respektovaný investiční fond na kryptoměny) je tento trend na úplném počátku a také výrazně podporuje vzestup ceny.

Projekce počtu nakoupených BTC uživateli PayPal
Projekce počtu nakoupených BTC uživateli PayPal

Podle projekce společnosti Pantera se do konce roku 2020 dočkáme situace, kdy už veškeré nové bitcoiny bude kupovat pouze Paypal.

Poptávka po BTC má rostoucí tendenci, což dlouhodobě ukazuje největší fond na obchodování kryptoměn, kterým je Grayscale.

Rekordní volume institucionálních klientů

Jak již bylo řečeno, tak nejlepší reprezentací institucionálního světa je právě fond Grayscale. Regulované burzy totiž neumožňují obchodování přímo BTC jako takových, a tak Grayscale přišel s alternativou.

Tato společnost založila fond, který drží pouze bitcoiny a rozdělila jej na akcie, které se následně obchodují na regulovaných burzách. Objemy obchodů tohoto fondu tak následně reprezentují, co se děje ve světě institucí ve vztahu k BTC.

Objem zobchodovaných akcií Grayscale Bitcoin Trust
Objem zobchodovaných cenných papírů Grayscale Bitcoin Trust

Analytický web Skew přinesl pohled na růst obchodovaných objemů Grayscale Bitcoin fondu (GBTC). I prostým pohledem je vidět jednoznačně vzestupný trend.

Objemy samozřejmě rostou i díky rostoucí hodnotě BTC, ale i tak se jedná o znatelný nárůst v počtu a objemech tradů. Analytik Kevin Rooke se podíval na tři největší obchodované fondy s BTC:

Tři největší obchodované BTC fondy
Tři největší obchodované BTC fondy

Jak je vidět, tak Grayscale je na míle daleko od konkurence. Celkově nyní tři největší bitcoinové fondy nyní drží přes půl milionu BTC. Tento trend bude dle všech současných projekcí nadále pokračovat a lze tedy očekávat, že do prostoru kryptoměn budou přicházet i další fondy.

Nejnovějším přírustkem z institucionálního světa bude světoznámý fond Morgen Creek a Exos. Tyto společnosti nově ohlásily americkému regulátorovi (SEC) že zakládají fondy na rizikový kapitál, kterým bude právě Bitcoin.

Černý týden pro Defi aplikace

Temný týden zažilo několik aplikací ze světa Decentralizovaných financí. Defi aplikace se staly oblíbeným cílem hackerů, kterým se daří zneužívat špatně vytvořené smart kontrakty v srdci menších Defi projektů.

První hack přišel u projektu Cheese Bank, kde se pomocí bleskových půjček dostal hacker ke třem milionům dolarů, které byly uloženy ve smart kontraktech projektu. Útočník si tak odnesl tři miliony dolarů ve stablecoinech USDC, USDT a DAI.

Podobný případ se také opakoval u projektu Origin Protocol. Tento projekt generuje vlastní decentralizovaný stablecoin OUSD. V tomto případě si útočník odnesl hned 8 milionů dolarů.

Další útok proběhl také u projektu Pickle Finance. Protokol užívaný k yield farmingu připravil hacker o celých 20 milionů dolarů, které uživatele do smart kontraktů uzamkli.

Decentralizované finance jsou nyní na úplném počátku své existence a díky tomu, že tyto projekty mají veřejně přístupný zdrojový kód (z podstaty transparentních blockchainů), je snadné je kopírovat. Vzniká tak mnoho špatně zajištěných Defi projektů.

A právě na ně se zaměřují hackeři a zneužívají jejich slabin. Odvětví Defi je stále v kolébce a dá se očekávat, že podobných hacků uvidíme ještě hodně. Proto je potřeba radit k opatrnosti ve vztahu k užívání nových Defi aplikací.

Závěr k aktuální situaci ve světě kryptoměn

Poptávka po Bitcoinu roste. A roste hned na několika velkých frontách. Progresivní korporace jako Microstrategy či Square nakupují BTC jako finanční zásoby. Investiční fondy nakupují BTC pro své klienty. Finanční instituce dělají to samé. Hedge fondy se zajišťují proti nejistotě a inflaci.

Další frontou je retail, který pomocí “blbuvzdorných” aplikací jako je Paypal nebo CashApp získali jednoduchou a vlastně i regulovanou cestu k nákupu kryptoměn a prozatím se zdá, že i uživatelé těchto aplikací postupně začínají nakupovat. Proč by také ne, když cena roste jako splašená.

Celá situace tak ústí do toho, že cena BTC roste, protože prostě není dostatek prodávajících. I spekulanti a tradeři, jak se zdá, nyní spíše hodlují a nechystají se prodávat. Tato situace samozřejmě někdy skončí, ale nelze určit kdy.

V momentálních podmínkách jsou nákupy velmi rizikové, proto pokud zvažujete nyní investici, buďte opatrní.

Altcoiny se pomalu opět probouzí k životu, což je vidět hlavně u ETH. To čeká podobný osud jako BTC, protože se jedná o síť, která je ještě více využívána. Díky boomu decentralizovaných financí se mnoho ETH mincí zamyká ve smart kontraktech, či přechází na novou síť ETH 2.0 jako nově vznikající validátoři.

Defi boom je ovšem divoký západ kryptoměn, podobně jako dříve ICO. Hacky a problémy jednotlivých protokolů jsou na denním pořádku. Proto je potřeba být také obezřetný, pokud se chystáte jednotlivé defi služby využívat.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

David

Paypal zatím nabízí možnost crypto pouze pro USA tzn. 50 mil. uživatelů. Začátkem roku spustí pro všechny – 350 mil. Co to udělá s cenou btc asi není třeba vysvětlovat. Jinak pěknej souhrn toho nejdůležitějšího za last 30 days.