Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Konec éry, která měla být revolucí. Skončil právě nejhorší experiment v historii financí?

Bank of Japan je poslední velkou centrální bankou, která se vzdala záporných sazeb. Dlouhý experiment se zápornými úrokovými sazbami je u konce - alespoň prozatím.

Konec éry, která měla být revolucí. Skončil právě nejhorší experiment v historii financí?
Zdroj: depositphotos.com

Bank of Japan v úterý posunula svou oficiální úrokovou sazbu zpět nad nulu. Japonská centrální banka byla poslední, která se držela na uzdě.

Její rozhodnutí ukončilo dvanáctiletou globální éru, kdy centrální banky vstupovaly do neprobádaných vod ve snaze stimulovat velké ekonomiky po hospodářské krizi v letech 2007-2009.

Dánská centrální banka v roce 2012 stlačila svou depozitní sazbu pod nulu, protože se snažila zachovat vázanost své měny na euro.

Evropská centrální banka byla v roce 2014 první velkou centrální bankou, která snížila sazby pod nulu, a fakticky tak účtovala bankám poplatky za to, že u ní přes noc ponechávají přebytečné rezervy. V roce 2016 se do záporných hodnot dostala Bank of Japan a nakonec ji následovaly centrální banky ve Švédsku a Švýcarsku.

Fed se nakonec podobnému kroku vyhnul. Věděli v USA, proč?

Ve Spojených státech Federální rezervní systém udržoval sazbu federálních fondů fakticky blízko nuly, ale těsně nad ní, od konce roku 2008 do roku 2015 a znovu od března 2020 do března 2022.

Bezprecedentní zavedení záporných sazeb znamenalo pro ekonomy a centrální bankéře, nemluvě o dlužnících a střadatelích, “aha okamžik”. O záporných sazbách se dříve hovořilo pouze teoreticky.

Představa byla taková, že jsou záporné sazby potřebné k boji s potenciální deflací, která pokračuje i poté, co centrální banky již stlačily úrokové sazby na nulu.

Titulky o tom, že banky účtují klientům poplatky za vklady nebo že věřitelé při uzavření hypotečních úvěrů splatí méně, než si půjčili, vyvolávaly pocit zmatení.

Pandemie covid-19 zpočátku režim záporných sazeb posílila

Mezinárodní měnový fond v roce 2021 dospěl k závěru, že počáteční obavy z této politiky byly liché, a uvedl, že tato politika úspěšně uvolnila finanční podmínky, aniž by vyvolala výrazné obavy o finanční stabilitu.

Kladné stránky této politiky spočívají v tom, že snížila výpůjční náklady v rozsáhlých oblastech světové ekonomiky, zmírnila břemeno snižování zadluženosti po finanční krizi z let 2007-2009, zabránila přílišnému hromadění vkladů a preventivních úspor a pravděpodobně pomohla zajistit, aby se deflace neprosadila.

Na druhou stranu pravděpodobně podpořila vznik bublin na trzích aktiv a také úvěrování a investice do neefektivních subjektů, čímž přinesla nižší produktivitu práce.

Existují také důkazy, že z ultralevné monetární politiky nejvíce profitovaly největší společnosti, což mohlo vést ke zvýšené koncentraci trhu, která podkopávala hospodářskou soutěž.

Záporné úrokové sazby také odrazovaly od spoření a snižovaly ziskovost bank, což pravděpodobně ovlivňovalo dostupnost úvěrů.

Info

Kritika byla neúprosná. Dluhopisový guru, Bill Gross, varoval, že záporné sazby narušují základ kapitalismu, totiž myšlenku, že investoři mohou doufat, že své peníze dostanou zpět s vyhlídkou na slušný výnos.

Generální ředitel společnosti BlackRock, Larry Fink, v roce 2016 označil záporné úrokové sazby za největší celosvětovou krizi, která poškozuje střadatele, důchodce, penzijní fondy a pojišťovny.

Kritika záporných úrokových sazeb stále zaznívá

“Řeknu něco, co jsem říkal už dříve, politika záporných úrokových sazeb, kterou jsme viděli prostřednictvím BoJ a hlavně ze strany ECB a dalších evropských centrálních bank, byla nejhloupějším nápadem v dějinách ekonomie,” uvedl v úterý Peter Boockvar, investiční ředitel společnosti Bleakley Advisory Group.

Debata bude nepochybně pokračovat

“Záporné sazby jsou antikapitalistické a podporují neoptimální alokaci zdrojů v ekonomice. Nevíme, jaké dopady bude mít toto rozhodnutí do budoucna,” uvedl Jim Reid, stratég Deutsche Bank.

Nakonec bylo možná větším problémem to, že tvůrci měnových politik umožnili růst globální bubliny, která vedla k finanční krizi v letech 2007 a 2008.

“Poté, co spektakulárním způsobem praskla, by možná alternativní strategie vyšších sazeb byla v krátkodobém horizontu příliš bolestivá, než aby s ní jakýkoli politik nebo centrální bankéř počítal,” řekl. Možná by vedla k lepším dlouhodobým hospodářským výsledkům a menšímu převisu dluhu, ale prostřednictvím příliš velké okamžité bolesti,” dodal stratég Deutsche Bank.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.