Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Konec AI euforie a začátek výprodeje Big Tech akcií?

Publikováno
Konec AI euforie a začátek výprodeje Big Tech akcií?
Zdroj: depositphotos.com

Po celosvětové akciové rally, kterou spustila společnost Nvidia svým nasazením umělé inteligence (AI) do prostředí polovodičů, to vypadá, že nákupní euforie z trhu vyprchává. Akcie hlavních představitelů technologického segmentu totiž výrazně ztrácejí. 

V tomto článku se podíváme na korelaci mezi Big Tech společnostmi, na cykly, které jejich cenový vývoj doprovází a na závěr provedeme technickou analýzu dvou nejztrátovějších akcií za poslední dva měsíce.

Zdroj: tradingview.com
Korelační graf akcií Apple, Google, Meta, Microsoft, Amazon
Korelační graf akcií Apple, Google, Meta, Microsoft, Amazon

Na korelačním grafu výše můžeme pozorovat, že většina Big Tech akcií vykázala svůj cenový vrchol na konci července a od té doby jejich akcie výrazně oslabují. Tento akciový pokles dosahuje u některých společností i dvouciferné hodnoty. Například akcie Apple oslabily o 11 %, akcie Microsoft o 13 %, akcie Meta o 4 % a akcie Amazon o 3 %. Jediné akcie Big Tech, které dokázaly za poslední dva měsíce posílit jsou akcie Google a to o 9 %.

Díky korelaci můžeme také na grafu pozorovat, že při vytvoření posledního cenového maxima v listopadu 2021, akcie Big Tech společně oslabovaly téměř jeden rok. Bude se historie na základě této korelace opakovat? Na rozuzlení si bohužel budeme muset ještě chvíli počkat. Nyní se pojďme podívat na technickou analýzu dvou akcií, které v poslední době nejvíce oslabily, tedy akcie Microsoft a akcie Apple.

Technická analýza akcií Microsoft

Společnost Microsoft očekává pozitivní výhledy, co se tržeb týček. Meziroční nárůst o 6,88 % by měl být v nadcházejících letech obhájen. Pro letošní rok se očekává růst tržeb na hodnotu 236 miliard dolarů a v roce 2024 růst až na 267 miliard USD. Microsoft vyplácí kvartální dividendu 0,75 USD, což odpovídá dividendovému výnosu 0,96 %.

Akcie Microsoft se po false breaku nad své předchozí historické maximum obchodují v klesajícím trendu. Nejbližší support se nachází okolo hodnoty 300 USD za akcii, kde vznikla konfluence proražených cenových maxim a 50 % Fibonacciho retracementu. Dokud akcie nepokoří hodnotu klesající trendové čáry, budou se stále obchodovat v down trendu.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní akciový graf společnosti Microsoft
Týdenní akciový graf společnosti Microsoft

Technická a analýza akcií Apple

V klesajícím trendu se obchodují i akcie Apple. Ty ovšem dokázaly své historické maximum pokořit mnohem výrazněji a dokonce trh vytvořil pullback na předchozí hodnotu ATH na ceně 186 USD. To je ovšem minulost a nyní se akcie obchodují nad hodnotou největšího volume v letošním roce. Nejvýraznější support se nachází na ceně 155 USD, kde kromě proražené konsolidace figuruje také 61,8 % Fibonacciho retracementu.

Společnost Apple ovšem nepočítá s růstem svých tržeb. Meziroční pokles o 0,93 % předchází ještě nižším očekáváním pro letošní rok, kdy by se tržby společnosti měly pohybovat o 10 miliard USD níže, okolo 383 miliard dolarů. Rok 2024 by měl být podle predikcí pozitivnější, ale i tak se počítá s tržbami okolo 405 miliard USD, což je z dlouhodobého pohledu spíše stagnace. Apple vyplácí kvartální dividendu 0,24 USD, což odpovídá dividendovému výnosu 0,56 %.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní akciový graf společnosti Apple
Týdenní akciový graf společnosti Apple

Závěr

Jednou z investičních hrozeb jsou vysoká očekávání. V okamžiku, kdy investoři věří, že některé akcie výrazně porostou a ony tato očekávání nenaplní, koná se obvykle výrazný kapitálový odliv. Možná právě toto můžeme v současné době pozorovat na akciích Big Tech společností, které v posledních měsících ztrácejí i desítky procent.

Korelační graf Big Tech akcií také ukázal zajímavý cyklus, ve kterém po vytvoření cenových maxim následoval akciový propad všech Big Tech akcií a to pomocí silné korelace. Současná situace vykazuje velmi podobné parametry. Poslední down trend trval cca rok, bude se nyní historie opakovat?

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎