Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Komplexní analýza bitcoinu (BTC) a altcoinového trhu – Ideální podmínky pro bearmarket rally?

Komplexní analýza bitcoinu (BTC) a altcoinového trhu – Ideální podmínky pro bearmarket rally?
Zdroj: ambcrypto.com

Bitcoin (BTC) a altcoiny zaznamenaly v uplynulých dnech ohromné ztráty, které musely vyděsit mnoho investorů. Ty poslední propady mají opodstatnění v makroekonomické situaci, ale je to dáno i tržní technickou situací. A právě tu technickou analýzu si dnes komplexně zpracujeme, abychom měli ucelený obrázek. Bude to tedy v podobném duchu jako při mé poslední analýze na akciový trh.

Ještě se hodí na úvod zmínit, že trhy mají ty nejdůležitější makroekonomické fundamenty za sebou. Že dojde k většímu růstu sazeb ze strany Federální rezervní banky (Fed) bylo zřejmé po zveřejnění květnové inflace. Čili se uvedený fundament ihned začal do trhů započítávat. Jakmile Fed opravdu schválil (naplnil očekávání) růst sazeb, je to hotová věc. A do dalšího zveřejnění červnové inflace je to skoro měsíc – trhy mají do té doby klid.

Bitcoin a měsíční časový rámec

Prvně se podíváme na měsíční graf, který jsem použil i v rámci svého květnového příspěvku “Obchodní příprava na plánované kvantitativní utahování“. Pokud nevíte, co na obrázku znamená ten text v bublinách, doporučuji si ten článek přečíst. Bude velmi dlouho aktuální.

Na měsíčním grafu jde snadno rozpoznat, že bitcoin prorazil z toho širokého obchodního rozpětí (modrá čerchovaná), které se tyčilo mezi 30 000 – 65 000 USD. Zhruba rok jsem varoval, že se s největší pravděpodobností jedná o jedno obrovské distribuční pásmo. Velcí hráči totiž vždy potřebují nějaké obchodní rozpětí, aby se stihli svých aktiv postupně zbavit. Taky byla možnost, že se jedná o reakumulační pásmo. Ale to jsem rozporoval, protože v tržním a makroekonomické kontextu to nedávalo smysl. Nakonec se potvrdila první varianta.

Zdroj: tradingview.com
BTC
Měsíční graf bitcoinu

Když se kurz prolomí z podobných obchodních rozpětí, má to ohromnou sílu. Proto se často nevyplatí tyto padající nože chytat. Navíc v rozmezí 30 000 – 19 000 USD nejsou vůbec žádné supporty, kterých bychom se mohli chytit. Respektive jsou, ale relativně slabé. Proto není divu, že bitcoin po definitivním průrazu klíčového supportu sestoupil rovnou do těsné blízkosti původního historického maxima z konce roku 2017.

Díky tomu kurz otestoval dynamický support v podobě 50měsíčního klouzavého průměru. Pod ním byl bitcoin naposledy v březnu 2020, a to jenom krátce. Jedná se proto o jeden z faktorů v rámci konfluenční analýzy, které nám signalizují lokální tržní dno. Přesněji řečeno je málo pravděpodobné, že kurz uvedený level ihned prolomí. I s 20měsíčním klouzavým průměrem medvědi několik týdnů bojovali.

Zdroj: tradingview.com
BTC RSI
Měsíční RSI na trhu s bitcoinem

Další signál pro bearmarket rally je současný stav na měsíčním indikátoru RSI. Nyní se totiž hodnoty indikátoru nachází v blízkosti úrovně, kde historicky došlo ke dvěma velmi silným odrazům. Na první pohled se zdá, že došlo k průlomu, ale musíte mít na paměti, že potvrzení přijde až při měsíčním close. A na to je dva týdny čas.

Poznámka

Mimochodem, tak nízko měsíční RSI v historii bitcoinu ještě nebylo.

Týdenní a denní časový rámec

Na týdenním grafu je první do očí bijící věc, že od začátku dubna se nám drtivá většina týdenní svící zavře v červené podobě. Jediná zelená svíce je ta s otevírací cenou z 30. května. Nicméně má zelenou podobu jenom těsně. A kromě toho je medvědí povahy. V každém případě ten druhý pokus o průlom 30 000 USD byl prismatem týdenního grafu velmi přesvědčivý. Poslední týdenní svíce má plnou podobu a hlavně close již docela vzdálený od těch 30 000 USD.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf bitcoinu
Týdenní graf bitcoinu

Bitcoin proto reagoval dalším poklesem. Ale mnohem agresivněji, než jsem sám předpokládal. Respektive jsem na úrovních 26 000 a 23 500 USD počítal s retracementy směrem nahoru. Ale vůbec, cena těmi úrovněmi projela jako nůž máslem.

Proto jsem se já a jistě mnoho dalších chytilo do pasti. Neboť jsem nedbal na má rok stará slova – Jakmile padne 30 000 USD, nemá smysl to chytat, protože první silný support začíná až na cca 20 000 – 19 000 USD.

Přesto jsem to chytal. Matoucí je totiž ta svíce s open z 9. května, která má dlouhý spodní knot k 26 000 USD. Přesvědčilo mě to, že v rozmezí 30 000 – 26 000 USD je silný poptávkový pool. Ale při druhém otestování jako by zmizel. Jinak do té naší supportní konfluence ještě zapadá 200týdenní klouzavý průměr. Uvedený “klouzák” bitcoin taktéž prolomil jenom jedinkrát v březnu 2020. A to na vskutku krátký čas. Proto se určitě vyplatí sledovat, že kde skončí zavírací cena současného týdne. Jestli nad, je to býčí signál. Pokud pod, je to medvědí signál.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní RSI u BLX
Týdenní RSI u BLX

Co se týká týdenního RSI, za celou historii bitcoinu jsme se dostali vůbec nejníže. Nyní jsme na 27,55 bodech. Dosud bylo nejhlubší dno na 27,73 bodech z roku 2015. Nový faktor avizující, že jsme blízko lokálního tržního dna.

Zdroj: tradingview.com
BTC Bitcoin
Denní graf bitcoinu

Na denním grafu vidíme celou situaci mnohem detailněji. Takže pondělní svíce je tragická, protože je jednak průrazová a jednak má plně červenou podobu. A ještě k tomu ohromné objemy. Čili nabídka zcela absorbovala poptávku. Leč za úterý se pokles docela zadrhl. Svíce zavřela minimálně v neutrální podobě a s velkými objemy. Zase interpretace je taková, že medvědi museli vyvinout velké úsilí, ale již se jim nepodařilo cenu zatlačit níž.

Zatímco středeční svíce má podobu Pin Baru, což je býčí svíce. Navíc má na Binance vůbec největší “bull” objemy od června 2021. Proto máme další díl do našeho souboru tvořícího konfluenci. Jestli jsme na lokálním tržním dnu, bitcoin má potenciál pro cenovou expanzi po cenové úrovně 27 000 – 31 000 USD. V tomto ohledu vycházím primárně z nástroje Fibonacciho retracementu. V prvním čtvrtletí bitcoin po předešlých poklesech dosáhl více jak 38,2 %, který se nachází na S/R levelu 47 000 USD. Při nějakém “býčím” scénáři bearmarket rally je ještě možnost S/R levelu 37 000 USD, kde je Fibo 61,8 %.

Altcoinový trh

Pro analýzu jednotlivých altcoinů přirozeně není moc prostor. Proto využívám altcoinový index, který vcelku spolehlivě představuje celkový stav na trhu s altcoiny. Takže altcoinový index se celkově propadl o cca 80 % od svého historické maxima. Dosavadní tržní dno trh našel na S/R levelu 1 600 bodů, kam se kurz dostal po měsíční konsolidaci v relativně úzkém rozmezí.

Zdroj: tradingview.com
Altcoinový index
Altcoinový index

Ta čerstvá situace je de facto obdobná jako na bitcoinu. Pondělní svíce je hrozivá. Zatímco úterní a středeční svíce již vypadá k světu. Leč objemy jsou z dlouhodobějšího hlediska pořád hrozně slabé. Čili ty býčí denní svíce nemáme ze strany objemů potvrzené. V každém případě je altcoinový trh značně přeprodaný a vyloženě křičí po pročištění směrem nahoru.

Závěrem

V rámci dnešní analýzy jsme si uvedli hned několik technických argumentů pro možnost brzkého bearmarket rally. Leč nikdo samozřejmě nezaručí, že k němu z aktuálních cen dojde. Trhy jsou na tom totiž obecně vzato vážně dost špatně a kapitulace třeba na 12 000 USD by mne až tolik nepřekvapila. Ovšem z technického hlediska má mnohem větší logiku, aby bitcoin část ztrát umazal. Nic neklesá věčně.

Líbil se vám tento článek?
14
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.