Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Amazon výsledky za Q2 2021 – Podnikání roste na správných místech, investoři přesto nejsou spokojení

Amazon výsledky za Q2 2021 – Podnikání roste na správných místech, investoři přesto nejsou spokojení

Amazon výsledky za Q2 2021 – Podnikání roste na správných místech, investoři přesto nejsou spokojení
Zdroj: depositphotos.com

Amazon koncem července oznámil výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí. První z kvartálů, které jsou srovnávány s předchozím rokem, kdy lidé trávili více času doma a následně mnohem častěji využívali Amazon k nákupům. Na rozdíl od dalších technologických gigantů, jako byli Microsoft nebo Facebook, se mu nepodařilo překonat odhady analytiků v kategorii tržeb.

Vzhledem k tomu, že se ekonomiky po celém světě znovu otevírají, lidé tráví více času venku a nakupují v kamenných obchodech. Tento obrat pravděpodobně ztíží společnosti dosažení stejného tempa růstu tržeb jako loni. Zajímavé však je, že Amazon zrychlil růst tržeb ve dvou klíčových oblastech, které jsou nejziskovější.

Vývoj tržeb společnosti Amazon od roku 2006.
Vývoj tržeb společnosti Amazon od roku 2006.
Zdroj: macrotrends.net

Amazon roste v ziskových segmentech

Růst tržeb se zpomalil v oblasti e-commerce v Severní Americe i Evropě, kde provozní marže společnosti dosahují 4,7 %, resp. 1,2 %. Naproti tomu se růst tržeb zrychlil v segmentu Amazon Web Services, kde provozní marže činí 28,3 %. Přesto investory výsledky společnosti nepotěšily a cena akcií Amazon se den po jejich zveřejnění snížila o 7,5 %.

Tržby v segmentu, který zahrnuje reklamu, se pak v posledním čtvrtletí oproti předchozímu roku zvýšily o 83 %. Pokračuje tak trend zrychlujícího se tempa růstu příjmů z reklamy. Tento segment by potenciálně mohl být dalším lukrativním zdrojem příjmů a zisků Amazonu. Je zřejmé, že obchodníci touží po přístupu k více než 200 milionům členů prémiové služby Amazon Prime.

Vývoj ceny akcií Amazon za posledních 6 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Investory výsledky Amazonu zklamaly

Jak bylo naznačeno výše, Amazon vykázal dvě oblasti, ve kterých došlo k výraznému zpomalení růstu – prodej na e-commerce platformě a objem nabízených služeb prodejců třetích stran, kteří nabízejí na platformě své produkty a služby. Tempo růstu prodeje na e-commerce platformě se snížilo ze 41 % v prvním čtvrtletí na 13 % ve druhém čtvrtletí. Stejně tak míra růstu služeb prodejců třetích stran klesla z 60 % v prvním čtvrtletí na 34 %.

Pokles tempa růstu se však dal očekávat. Nebylo realistické se domnívat, že by společnost mohla udržet zvýšený růst tržeb, který zaznamenala během pandemie. Investoři však doufali v mírnější zpomalení.

Amazon optimismus investorů dále utlumil tím, že ve třetím čtvrtletí odhadl růst tržeb v rozmezí 10 až 16 % a předpokládá provozní zisk pod úrovní z předchozího roku.

Několik příštích čtvrtletí by mohly být akcie Amazon poměrně volatilní. I když však opět zpomalí růst objemu realizovaných nákupů přes internet, dlouhodobý trend v rámci e-commerce je jasný. Amazon má navíc více ziskové segmenty podnikání – cloudové služby a online reklama – které zatím nevykazují známky zpomalení. Je snadné nechat se unést krátkodobými výkyvy, ale dlouhodobé trendy stále bezpochyby hrají ve prospěch akcií Amazon.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo