Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie FAANG za 3 roky vzrostly o stovky % – narazil tento růst na svůj strop a nevyplatí se raději hledat mezi menšími akciemi?

Publikováno
Akcie FAANG za 3 roky vzrostly o stovky % – narazil tento růst na svůj strop a nevyplatí se raději hledat mezi menšími akciemi?
Zdroj: burzovnisvet.cz

V rámci dnešního článku se zaměříme na skupinu technologických akciových titulů zvaných FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google). Ukážeme si jejich čisté grafy a základní hospodářská čísla. Uvedené akcie více jak tři roky doslova trhají rekordy, i když poslední měsíce to již není tak jisté, protože cenová expanze už není natolik přesvědčivá. A hlavně makroekonomická situace je spíše nepřívětivá.

Trhy jsou nervózní a postupně začíná dominovat risk-off prostředí. Tedy sentiment, kdy investoři začínají opouštět riziková aktiva, jako jsou akcie. Přesouvají se například do dluhopisů nebo do dolaru. Proto se objevují postoje, které protěžují přechod do technologických akciových titulů, které patří mezi tzv. mid cap a low cap. Tedy tituly s menší tržní kapitalizací.

Je to opravdu dobrý nápad?

Výsledky akcií FAANG

Jak bylo avizováno, podíváme se na nejnovější hospodářské výsledky jednotlivých společností, respektive pouze na to nejzákladnější. V obecné rovině můžeme rovnou říct, že FAANG akcie měly výsledky za první kvartál velmi dobré.

Akcie Facebook

Kvartální výsledky společnosti Facebook.
Kvartální výsledky společnosti Facebook. Zdroj: tradingview.com

I přestože se reklamám příliš nedařilo, Facebook dosáhl v prvním čtvrtletí celkem slušného obratu – 26,1 miliard USD. Zisk dosáhl 9,5 miliardy USD. Výsledky za čtvrtý kvartál minulého roku byly o něco lepší. EPS je na 3,30 bodech a ukazatel P/E ukazuje 25,2 bodů. Nejedná se o žádný extrém, ale i tak je to znatelný přesah nad konzervativním rozmezím 15-19 bodů.

Akcie Apple

Kvartální výsledky společnosti Apple.
Kvartální výsledky společnosti Apple. Zdroj: tradingview.com

Firma dosáhla v prvním kvartálu slušného obratu v objemu 89,9 miliard USD. Z toho čistý výnos činí 26,63 miliard USD. EPS ukazuje 1,41 bodů a ukazatel P/E je na 27,2 bodech. I zde jsme výrazně nad konzervativním rozmezím, takže akcie jsou lidově řečeno předražené. Pozorní si možná všimli toho, že Apple má svůj druhý fiskální kvartál podobný jako první kvartál letošního roku. Napřed jsem si myslel, že se jedná o chybu na TW, ale skutečně to tak mají nastavené.

Akcie Amazon

Kvartální výsledky společnosti Amazon.
Kvartální výsledky společnosti Amazon. Zdroj: tradingview.com

Další firmou je Amazon, která za první kvartál letošního roku měla obrat ve výši 108,52 miliard USD a zisk byl 8,11 miliard USD. EPS je na 16 bodech, což je moc pěkné číslo. Nicméně hodnotu ukazatele P/E už můžeme klidně označit za velmi vysokou, neboť pro tento titul má hodnotu 58,88 bodů. Akcie Amazon jsou tedy ještě více předražené než předchozí dva tituly.

Akcie Netflix

Kvartální výsledky společnosti Netflix.
Kvartální výsledky společnosti Netflix. Zdroj: tradingview.com

Pak tu máme Netflix, který dosáhl solidního obratu 7,16 miliard USD. Z grafu každopádně vyplývá, že příjmy jsou za všechny čtyři kvartály velmi podobné, takže je tu příjmová stabilita. Zisk byl za poslední kvartál 1,71 miliard USD, ale předešlé kvartály moc dobré nebyly, protože zisk nepřesáhl ani 1 miliardu. EPS nám ukazuje 3,85 bodů a ukazatel P/E 63,13 bodů. Akcie Netflix jsou ještě o něco předraženější než Amazon.

Akcie Google

Kvartální výsledky společnosti Google.
Kvartální výsledky společnosti Google. Zdroj: tradingview.com

Společnosti Google (Alphabet) se zcela jistě dařilo, protože za Q1 dosáhla obratu 55,31 miliard USD. Zisk byl necelých 18 miliard USD. EPS ukazuje moc hezkých 26,63 bodů a P/E je na 27,46 bodech. Už to není tak vysoké číslo jako na předešlých dvou titulech, ale stále je to dost. Respektive cokoliv nad 20 bodů je obecně považováno za hodně.

Poznámka

Čtěte také: Dlouhodobější (5letou) a zároveň podrobnější fundamentální analýzu FAANG akcií si můžete přečíst v našem samostatném článku.

Grafy jednotlivých akcií FAANG

Týdenní graf akcie Facebook.
Týdenní graf akcie Facebook. Zdroj: tradingview.com

Z prvního grafu vyplývá, že akcie Facebook se za pár let zhodnotily téměř o 190 %, což znamená, že titul má za sebou extrémní nárůst hodnoty. Potom je tedy otázkou, zda není už růstový potenciál z větší části vyčerpaný. Nic přece neroste do nebes, někde být konec musí. A po takovém zhodnocení je spíše blíž než daleko.

Týdenní graf akcie Apple.
Týdenní graf akcie Apple. Zdroj: tradingview.com

Akcie Apple zvládly ještě větší zhodnocení, více jak 320 % od konce roku 2018. Není proto divu, že ty poslední měsíce je struktura trhu dost nejistá. Cena sice stále šplhá nahoru, ale už je znát, že titul postupně ztrácí dech.

Týdenní graf akcie Amazon.
Týdenní graf akcie Amazon. Zdroj: tradingview.com

Amazon se od konce roku 2018 zhodnotil podobě jako Facebook, cca 190% zhodnocení. Všimněte si však, že struktura trhu je z posledních cca 8 měsíců docela chaotická. Velká volatilita na obě strany, kurz sice pokračuje v růstu, ale už to není natolik přesvědčivé jako dříve.

Týdenní graf akcie Netflix.
Týdenní graf akcie Netflix. Zdroj: tradingview.com

Hodnota akcií Netflix od konce roku 2018 celkově vzrostla o cca 158 %, což je též masivní vzrůst ceny. Jinak poslední měsíce se nám v grafu tvoří téměř identická struktura jako u titulů Amazon a Apple. S tím rozdílem, že zde je to zatím bez průrazu.

Týdenní graf akcie Google.
Týdenní graf akcie Google. Zdroj: tradingview.com

Akcie Google mají za sebou též pěkné zhodnocení o cca 165 %. Struktura trhu se akorát vymyká předešlým trhům, protože zde máme v podstatě vertikálu.

Závěr – je racionální přesouvat se do menších titulů?

Z dnešní stručné analýzy vyplývá, že velké technologické tituly FAANG jsou blízko od svého potenciálního vrcholu. Respektive, nikdo z nás nevidí do budoucnosti, ale vzhledem k tomu, že některé z nich mají za sebou během pár let zhodnocení ve stovkách procent, je zřejmé, že růst vážně již vrcholí. A jak neustále opakuji ve svých analýzách, snažíme se o minimalizaci rizika.

Ale abych odpověděl na úvodní otázku, mnohem více investorů si začíná uvědomovat, že velké tituly už nemusí mít takový potenciál růstu. Logicky se pak hledají jiné tituly, které nebyly tak velkým středem pozornosti, což jsou právě akcie menších firem, které nejsou tolik známé. Ovšem už není pravda, že by i ty menší akciové tituly neměly za sebou značná zhodnocení.

Podstatná část z nich je též celkem „vypumpovaná“. Navíc tyhle akcie jsou mnohem volatilnější a když dojde na globálním akciovém trhu k panice, pád bude mnohem horší než na silných titulech, jako jsou FAANG. Byla by zapotřebí mnohem hlubší analýza, ale obecně vzato lze konstatovat, že ani malé akciové tituly automaticky nenabízí ohromný potenciál výnosu, ale zato jsou s nimi spjaty mnohem větší rizika.

Jeden argument však jasně hovoří pro velké FAANG tituly – tyto akcie rostou velkým tempem už řadu let a daří se jim nalézat další příležitosti a růst i nadále. I když se nám to podle klasických měřítek může zdát jako nepřiměřeně rychlý růst a jeví se nám jako drahé, vypadá to, že FAANG akciím to prostě “nevadí” a rostou dál. Investoři nakonec přijímají vysoké ocenění, aby se mohli svést na této vlně. Nic však nemůže růst věčně.

A jaký je váš názor na FAANG akcie? Jste jejich skalními fanoušky, nebo se jim raději vyhýbáte obloukem? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jaroslav

Mam akcie Microsoftu a Apple a nebudu se jich zbavovat i když budou padat. Maximálně po pádu dokoupím. Pak mam pár těch malých špuntů ale tam si moc netroufnu nakoupit za moc ale pro jistotu je mam. Co kdyby z nich časem byl další Google… Zbytek hážu do ETF, tam je přeci jen větší diverzifikace.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.