Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je Bitcoin momentálně nejlepší investicí? Kryptoměny jsou opět v kurzu. Zlato a index DAX na maximech | Burza s odstupem

Publikováno
Je Bitcoin momentálně nejlepší investicí? Kryptoměny jsou opět v kurzu. Zlato a index DAX na maximech | Burza s odstupem
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích nabitý událostmi, který bychom mohli bez přehánění nazvat týdnem plným rekordů. Během něj totiž dosáhly nových historických maxim index DAX i zlato. To si však nakonec připsalo za celý týden výraznou ztrátu. Krom toho se také dozvíte, proč se v týdnu dařilo americkým technologickým akciím, jakým dalším problémům čelí Tesla a které altcoiny válcují svou výkonností rostoucí Bitcoin.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie skončily v mírném zisku. Dařilo se především small-caps

Růst ke konci týdne pomohl americkým indexům zakončit týden v zisku. Index Russell 2000 akcií s malou kapitalizací překonal index S&P 500 již potřetí za poslední čtyři týdny, čímž pomohl snížit jeho značně nízkou výkonnost za období od začátku roku. Růstové akcie pak opět mírně zvýšily svůj náskok před hodnotovými akciemi.

V rámci indexu S&P 500 zaostávaly akcie energetických společností, když se cena ropy WTI poprvé od června podívala během čtvrtku pod 70 dolarů za barel.

Přetrvávající nadšení z potenciálu generativní umělé inteligence se zdálo být jedním z faktorů, které podpořily technologický Nasdaq. Akcie Alphabet – mateřské společnosti Google – ve čtvrtek vzrostly o více než 5 % poté, co společnost odhalila svůj nový model umělé inteligence Gemini. Ten dokáže zpracovávat text, kód, zvuk, obrázky a video a může být začleněn do mobilních aplikací.

Mezitím společnost Advanced Micro Devices ve stejný den vzrostla o téměř 10 %, když oznámila uvedení nové generace čipů s umělou inteligencí. Začátkem týdne pak Apple opět překonal tržní kapitalizaci ve výši 3 bilionů dolarů a vrátil se do blízkosti svých letních historických maxim.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023

Google představil pokročilý model umělé inteligence Gemini, který má konkurovat GPT-4

Google ve čtvrtek představil Gemini, svůj dosud nejschopnější model AI. V působivé technologické ukázce Google předvedl schopnosti modelu analyzovat složité výzkumné práce, číst a aktualizovat grafy na základě nových informací, interpretovat kresby v reálném čase a dokonce hrát hry – což signalizuje potenciální začátek závodů ve zbrojení umělou inteligencí:

  • Podle Googlu Gemini překonává GPT-4 ve 30 z 32 standardních měřítek výkonu, včetně uvažování, matematické a kódové gramotnosti – ale jen s malým náskokem.
  • Tvrdí také, že Gemini je prvním modelem, který překonává lidské experty v testu víceúlohového porozumění jazyku (MMLU), který testuje znalosti reálného světa a schopnosti řešit problémy.

Gemini se bude dodávat ve třech různých formách, až bude 13. prosince uveden na trh pro vývojáře a podnikové zákazníky. Spotřebitelé si však budou muset počkat až do začátku příštího roku, kdy bude implementován prostřednictvím chatbota Bard.

Vývoj ceny akcií Alphabet za poslední měsíc

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Společnost McDonald’s nařídila rekordní rozšíření prodejen do roku 2027

Řetězec fastfoodových restaurací McDonald’s oznámil na středečním okázalém dni pro investory svou největší expanzi a restrukturalizaci.

Gigant v oblasti rychlého občerstvení doufá, že jeho ambiciózní pětiletý plán pomůže jeho stagnujícím akciím, které letos vzrostly jen o přibližně 8 %, zatímco index S&P 500 si připsal 20 %:

  • McDonald’s plánuje do roku 2027 otevřít více než 9 tisíc nových prodejen a doufá, že se mu podaří zvýšit tržby o více než 2 % ročně.
  • Společnost rovněž plánuje rozvíjet své mobilní služby a svůj úspěšný věrnostní program. Doufá, že do roku 2027 vzroste na 250 milionů aktivních zákazníků, což by znamenalo nárůst o 100 milionu oproti současnosti.

Jednou ze součástí expanze společnosti bude údajně nová odnož značky CosMc’s, která bude otevřena na vybraných trzích na začátku příštího roku – její nabídku budou tvořit především ovocné nápoje, kávy, sendviče a drobné občerstvení.

Vývoj ceny akcií McDonald’s od začátku letošního roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie McDonald's Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Německý index DAX stanovil nový historický rekord

Celoevropský index STOXX Europe 600 rostl již čtvrtý týden v řadě a skončil o 1,46 % výše. Zdálo se, že akcie povzbudilo očekávání, že by centrální banky mohly v příštím roce snížit úrokové sazby kvůli zpomalující inflaci a známkám oslabování evropských ekonomik.

Rostly i indexy v hlavních evropských ekonomikách. Francouzský index CAC 40 vzrostl o 2,66 %, italský FTSE MIB přidal 1,59 % a britský index FTSE 100 si připsal 0,33 %. O 2,25 % posílil také německý index DAX, jenž v průběhu týdne opakovaně dosahoval nových rekordních maxim. Jeho současné ATH dosažené v pátek nyní činí 16 804 bodů.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023

Deutsche Bank očekává, že ECB v roce 2024 sníží sazby o 150 bazických bodů

Deutsche Bank ve středu uvedla, že očekává, že Evropská centrální banka v příštím roce sníží úrokové sazby o 150 bazických bodů. To je o 50 bazických bodů více, než předpokládala dříve, protože inflace se ochlazuje a představitelé centrální banky zaujímají méně jestřábí postoj.

Německa banka předpokládá postupné snížení sazeb o 50 bazických bodů v dubnu a červnu příštího roku, následované snížením o 25 bazických bodů v září a prosinci.

Údaje z předchozího týdne ukázaly, že se inflace v eurozóně v listopadu propadla na 2,4 %, čímž již třetí měsíc po sobě výrazně zaostala za očekáváním.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců

Dánský penzijní fond prodá své akcie Tesly kvůli sporu s odbory

Jeden z největších dánských penzijních fondů PensionDanmark ve středu oznámil, že se rozhodl prodat své podíly ve společnosti Tesla kvůli tomu, že americká automobilka odmítá uzavřít dohody s odbory.

Toto rozhodnutí je součástí sílícího severského hnutí, jehož cílem je přimět Teslu k podpisu kolektivní smlouvy se švédskými mechaniky, kteří od října stávkují.

Odbory v Norsku a Dánsku také tento týden uvedly, že začnou blokovat tranzitní dodávky vozů Tesla určených pro švédský trh. Tesla zatím nepřistupuje na kolektivní vyjednávání a tvrdí, že její zaměstnanci mají stejně dobré nebo lepší podmínky, než jaké požadují švédské odbory.

Vývoj ceny akcií Tesla za poslední měsíc

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

České akcie rostly čtvrtý týden v řadě

České akcie v tomto týdnu opět rostly, když si index PX připsal více než procento. Vůbec nejlépe se v týdnu dařilo akciím Komerční banky, které vzrostly o více než 3 %. Dařilo se také akciím Moneta se ziskem 2,68 %.

Z nejvýznamnějších titulů Pražské burzy si zisk připsal ještě energetický gigant ČEZ. Navzdory pátečnímu růstu v týdnu o přibližně půl procenta oslabily akcie Erste Group a více než procento ztratily i akcie Philip Morris. Ty za celý letošní rok klesly už o více než 8 %, zatímco akcie ČEZ, Erste Group a Moneta si připisují naopak více než 20% zisk.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023

Kryptoměny: Růst Bitcoinu podává pomocnou ruku altcoinům

Bitcoin tento týden pokračoval v rallye – a přitom vytlačil nahoru i cenu altcoinů. Největší kryptoměna podle tržní kapitalizace se po nedělním poledni obchoduje lehce pod cenou 44 tisíc dolarů za minci, což za poslední týden znamená růst o více než 11 %.

Za současným cenovým růstem můžeme vidět především humbuk kolem údajně blížícího se schválení dlouho očekávaného spotového ETF na Bitcoin.

Z nejvýznamnějších kryptoměn to však byl token ADA, který vzrostl během týdne o přibližně 50 % a překonal tak výkonnost ostatních předních kryptoměn, jako je Bitcoin a Ethereum. To si připsalo zisk “pouze” necelých 9 %. Cenový výkon tokenu ADA podpořil současný růst jeho decentralizovaného finančního ekosystému, proto můžeme Cardano označit za vítěze týdne.

Jako obvykle vedl vzestup Bitcoinu i k prudkému růstu memecoinů. Digitální mince a tokeny založené na internetových memech si připisovaly zajímavé zisky. Pepe si za týden připsal přibližně 30 % a Dogecoin stejně jako Shiba Inu necelých 20 %.

Jeden memecoin pak pokračuje v explozi: Bonk postavený na blockchainu Solany za 7 dní zdvojnásobil svou hodnotu a za poslední měsíc jeho cena vzrostla o více než 500 %. Obnovený humbuk kolem Solany totiž vedl k nárůstu investic do projektů, které běží na její síti.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a od začátku roku
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a od začátku roku

Zlato zaznamenalo ATH, přesto se v týdnu výrazně propadlo

Již 6. týden v řadě se nic nezměnilo na trajektorii ropy, která si připsala opět ztrátu. Americká ropa WTI se během týdne dokonce podívala pod cenu 70 dolarů za barel. Díky pátečnímu růstu sice nakonec zakončila týdenní obchodování nad cenou 71 dolarů za barel, ale zlevnila o necelých 5 %. Globální benchmark pro ropu – ropa Brent – pak odepsal přes 4 % své hodnoty a zakončil týdenní obchodování pod cenou 76 dolarů za barel.

Za zmínku rozhodně také stojí, že se Brazílie připojí k OPEC+, čímž posílí největších ropný kartel na světě. Ten v současnosti denně produkuje 59 % světové ropy, tedy 48 milionů barelů denně. Od ledna 2024 tak bude mít ještě větší vliv.

Největší jihoamerická ekonomika produkovala v roce 2022 3 % světové ropy, a přestože se na ni nebudou vztahovat těžební limity, mohla by Brazílie v příštím roce hrát významnou roli při kontrole dodávek ropy.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Spotová cena zlata se v pondělí podívala na své nové historické maximum 2 143 dolarů, po zbytek týdne však vlivem posilujícího dolaru a dalších makroekonomických zpráv jeho cena setrvale klesala a skončila pouze lehce nad 2 tisíci dolary. Za celý týden si tak spotové zlato připsalo ztrátu více než 3 %. Podobnou ztrátu pak zaznamenaly i zlaté futures.

Z podobných důvodů si pak připsalo ztrátu i stříbro, ovšem mnohem výraznější. Spotová cena stříbra klesla o téměř 10 % a týdenní obchodování zakončila jenom cent nad 23 dolary. Stejnou ztrátu pak během týdne zaznamenal i nejvíce obchodovaný březnový futures kontrakt stříbra.

Co mě tento týden zaujalo:

Elektromobily můžete zlevnit, ale přechod na elektromobily zlevnit nemůžete. V roce 2023 si Američané koupili více než milion plně elektrických vozidel, což znamenalo rekordní rok v prodeji elektromobilů v USA.

V první polovině roku přesto tvořily elektromobily jen 8 % prodejů nových vozidel v USA – zatímco celosvětově tvořily 15 % prodejů nových osobních vozidel.

číslo týdne

Jako číslo týdne pak volíme 50, neboť se předpokládá, že celkový trh s elektromobily vzroste meziročně o 50 %. Ačkoli některé zprávy naznačují zpomalení celkového růstu trhu s elektromobily, v USA je adopce stále na vzestupu a rozvíjející se ekonomiky jako Indie a Thajsko jsou hnacím motorem elektrické revoluce s pomocí cenově dostupnějších modelů.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.