Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Německý index DAX dosáhl historického maxima! Co čekat dále?

Publikováno
Německý index DAX dosáhl historického maxima! Co čekat dále?
Zdroj: Depositphotos.com

Evropské akciové trhy v poslední době vykazují opatrný optimismus. Na pozadí této nálady dosáhl německý akciový index DAX svého historického maxima. Tento nárůst důvěry investorů, zdánlivě odtržený od širších ekonomických problémů, poukazuje na složitou souhru mezi tržním sentimentem a základními ekonomickými ukazateli.

Nárůst indexu DAX na rekordních 16 679 bodů odráží rostoucí přesvědčení investorů, že se situace obrací k lepšímu. S klesající mírou inflace v eurozóně se zmírnil tlak na Evropskou centrální banku (ECB), aby pokračovala v agresivním zvyšování úrokových sazeb.

Tento posun zdůraznila členka bankovní rady ECB Isabel Schnabelová, která naznačila, že další zvyšování sazeb je vzhledem k pozoruhodnému poklesu inflace nepravděpodobné. Investoři nyní zvažují možnost snížení sazeb již v březnu, což nepochybně přispělo k býčímu chování indexu DAX.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců

Optimismus trhu však ostře kontrastuje se základními ekonomickými ukazateli, které vykreslují diferencovanější obraz. Německý HDP se ve třetím čtvrtletí snížil o 0,1 % a v říjnu došlo k překvapivému poklesu průmyslových zakázek o 3,7 %, což se odchyluje od očekávání mírného růstu. Průzkum institutu Ifo navíc odhalil značná omezení investičních plánů německých podniků, která jsou připisována vyšším nákladům na financování, slabé poptávce a nejistotě v oblasti hospodářské politiky.

Navzdory těmto nepříznivým faktorům lze odolnost indexu DAX částečně vysvětlit složením jeho složek, které mají pouze mírnou expozici vůči domácí ekonomice. Kromě toho klesající ceny energií a pomalejší míra inflace podpořily ziskovost těchto společností, což nabízí určité vysvětlení dobré výkonnosti indexu.

Vývoj hodnoty indexu DAX za posledních 12 měsíců

Širší kontext evropských trhů také představuje smíšený obrázek

Zatímco německý DAX včera rostl, britský FTSE 100 zaostával pod vlivem klesajících cen kovů a energií. Na druhé straně Atlantiku se na amerických trzích projevila různorodost, přičemž index Nasdaq 100 byl podpořen technologickými giganty, zatímco indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average zůstaly relativně beze změny.

Na tomto pozadí nedávné ekonomické údaje z Evropy naznačují mírné zlepšení v sektoru služeb, zatímco americká čísla ze sektoru služeb přinesla smíšené zprávy a naznačují trvalejší inflaci, než se očekávalo. Trh práce, zejména ve Spojených státech, vykazuje známky ochlazení, přičemž nábor zaměstnanců v soukromém sektoru zpomaluje, ačkoli celkový obraz bude jasnější až s nadcházející zprávou o mzdách mimo zemědělský sektor.

Zatímco se evropské trhy přizpůsobují nejnovějším ekonomickým signálům, měny na forexu kolísají, přičemž měnový pár EUR/USD klesá pod klíčové klouzavé průměry a GBP/USD ustupuje poté, co se mu nepodařilo prolomit úrovně rezistence.

Slovo závěrem

Investoři a politici se momentálně pohybují v prostředí, kde se ekonomické ukazatele a výkonnost akciových trhů stále více rozcházejí. V nadcházejících dnech budou pravděpodobně dále sledovány zprávy z trhu práce a rozhodnutí centrálních bank, včetně rozhodnutí Bank of Canada o úrokových sazbách, které by měly zachovat status quo na úrovni 5 %.

Zatímco evropské akciové trhy, zejména německý DAX, vykazují pozoruhodnou odolnost, ekonomické ukazatele naznačují složitější realitu. Investoři nadále vyvažují optimismus pramenící z uvolnění inflace a potenciálního snížení sazeb střízlivými známkami zpomalení ekonomiky a útlumu investic.

Jako vždy však trhy odrážejí jak převládající ekonomické podmínky, tak kolektivní náladu investorů, kteří se ve velké hře finančních šachů často dívají několik tahů dopředu.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎