Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak se vyhnout největším chybám při výběru akcií a najít akcie s největším potenciálem?

Vsadili byste raději na tým ze dna tabulky, nebo na vítěze? Skoro zbytečná otázka. Přesto mnozí dělají na akciovém trhu pravý opak.

Publikováno
Jak se vyhnout největším chybám při výběru akcií a najít akcie s největším potenciálem?
Zdroj: Depositphotos.com

Mnoho investorů chybuje už při prvním kroku výběru akcií. Místo aby se zaměřili na nejlepší akcie na trhu, vybírají ty nejslabší – známé společnosti, které vypadají, že jsou levné po období poklesu cen akcií.

Tyto slabé akcie však obvykle klesají z opodstatněných důvodů, jako jsou klesající tržby a zisky, ztráta tržního podílu nebo likvidace pozic manažery fondů.

Dlouholetý výzkum ukazuje, že tyto akcie nejsou ty, které se stanou lídry na trhu. Akcie, které přinášejí investorům vysoké zisky po měsíce nebo roky, jsou často ty vysoko oceněné, obvykle díky vynikajícím výsledkům a rostoucímu vlastnictví fondů.

Jak tedy může prozíravý investor najít akcie, které mají ještě potenciál k růstu?

Indikátor relativní síly napoví

Pomoci může koncept “relativní síly” – myšlenka, že síla přináší další sílu. Relativní síla měří nedávný výkon akcie ve srovnání s celkovým trhem.

Investování do akcií s vysokou relativní silou znamená sázet na vítěze, spíše než doufat v obrat u těch, kteří aktuálně prohrávají.

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak identifikovat nejsilnější akcie, je použití indikátoru relativní síly (RSI).

Toto hodnocení se pohybuje na škále od 1 do 100, přičemž akcie s hodnocením 100 překonaly 100 % všech akcií na základě cenového výkonu.

Investoři by se měli zaměřit na akcie s RSI alespoň 80 i když mohou být překoupené.

Ale buďte opatrní. I když je cílem nakupovat akcie, které si vedou lépe než celý trh, akcie s nejvyšším RSI nemusí být vždy nejlepší k nákupu. Některé akcie pokračují v růstu po mnoho let, ale jiné mohou být již na vrcholu a připravené k dlouhodobému poklesu.

Proto je důležité najít určitou rovnováhu. Investoři by se měli zaměřit na akcie, které mají velkou relativní sílu, ale zaznamenaly mírný cenový pokles a právě se zotavují z období stagnace.

Názorné příklady růstu po vysokém RSI

Přínos sledování relativní síly se ukázal například u Meta Platforms, která měla RSI 96, než matka Facebooku dosáhla nových vrcholů v březnu 2023 a vzrostla o 75 % za čtyři měsíce.

RSI ve výši 96 nezabránil Metě vyrůst o 75 %

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Abercrombie & Fitch, jedna z nejvýkonnějších akcií roku 2023, měla RSI 94, než vystřelila o 333 % během devíti měsíců od června 2023.

Růst akcií Abercrombie & Fitch po RSI ve výši 94

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ANF Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

A konečně, zvažte Nvidii. Akcie výrobce čipů již byly zavedeným lídrem, když vzrostly o 365 % od svého minima v říjnu 2022 k vrcholu kolem 50 dolarů (v dnešních cenách po pátečním splitu) koncem srpna 2023.

Poté strávily následující čtyři měsíce pohybem stranou – chvíli klesaly, chvíli rostly. Během této doby se akcie držely mezi 39 dolary a srpnovým vrcholem, klesaly maximálně o 22 %.

8. ledna Nvidia prolomila svůj obchodní rozsah na nové vrcholy. Předchozí den byl u akcií Nvidia RSI 97. Od té doby akcie připsaly přes 130 %.

Růst akcií Nvidia po RSI ve výši 97

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Není to náhoda. Ve studii největších vítězů na akciovém trhu od počátku 50. let do roku 2008 bylo u nejvýkonnějších akcií před zahájením jejich hlavních cenových růstů průměrné RSI 87.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
2

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.