Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak danit příjmy z obchodování akcií v roce 2025?

V našem komplexním průvodci se dozvíte, jak se orientovat v problematice danění zisků z investování a obchodování akcií. Zjistěte, za jakých podmínek se můžete danění legálně vyhnout!

Vojtěch Machek
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Jak danit příjmy z obchodování akcií v roce 2025?
Zdroj: depositphotos.com

Obchodováním akcií se lze živit a vydělávat tak peníze. Avšak mimo toho příjemného obchodování akcií přináší i legislativní povinnost a tou je podání daňového přiznání.

Pro všechny obchodníky a investory však neplatí to samé. Kteří obchodníci s akciemi musejí podat daňové přiznání? Jak danit akcie? Jaká je daň z prodeje akcií? Jak postupovat, pokud se vás týká prodej akcií do 100 000 Kč?

To vše se dozvíte v našem komplexním článku věnovanému danění příjmů z obchodování akcií.

Jak se daní akcie stručně

  • Zisk z prodeje akcií se v daňovém přiznání uvádí v položce “Ostatní příjmy” a podléhá 15% dani.
  • Můžete se vyhnout zdanění zisku z akciového investování, pokud investici budete držet, alespoň tři roky – “splníte tzv. časový test”.
  • Další možností, jak být osvobozen od daně, je, pokud celkový příjem z prodeje cenných papírů nepřesáhne 100 000 Kč v jednom zdaňovacím období – obvykle jeden rok.

Obsah článku o danění příjmů z akcií

Jak je příjem z prodeje akcií klasifikovaný?

Na začátek je potřeba si říci, že se příjmy z vlastnictví cenných papírů dělí na dvě základní kategorie. A to na příjmy z prodeje a příjmy z držby cenných papírů.

My se teď budeme bavit konkrétně o příjmech z prodeje akcií (cenných papírů).

Příjmy z prodeje cenných papírů se uvádějí v dílčím základu daně “Ostatní příjmy” – dle § 10 odst. 1 písm. b) Zákona o dani z příjmů, pokud doba mezi nákupem a prodejem nepřesáhla časový test investice, nebo příjmy překročily 100 000 Kč.

Tyto příjmy z prodeje mají sazbu daně 15 %.

Jak se daní akcie – výpočet základu daně

Možná se ptáte – jak se daní akcie. Nejprve je potřeba vypočítat základ daně. Jak na to? Jednoduše. Sečtete všechny příjmy a všechny výdaje. Pro lepší ukázku naleznete níže příklad.

Příklad vypočítání základu daně: 

Za 100 000 Kč prodáte akcie ČEZu, jejichž kompletní pořizovací cena (s poplatky) byla 50 000 Kč. Váš zisk byl tedy 50 000 Kč. Dále jste pak prodali akcie Tesly za 50 000 Kč. Jejich pořizovací cena činila 25 000 Kč a váš zisk tedy byl 25 000 Kč.

Jak tedy na zdanění akcií? Do přiznání uvedete všechny příjmy a výdaje z prodeje cenných papírů. V našem zmíněném příkladu by to bylo takto:

  • Příjmy: 100 000 Kč (ČEZ) + 50 000 Kč (Tesla) = 150 000 Kč (příjmy jsou > 100 000 Kč – musíte danit)
  • Výdaje: 50 000 Kč (ČEZ) + 25 000 Kč (Tesla)
  • Zisk (Základ daně): 150 000 Kč – 75 000 Kč = 75 000 Kč

Příjmy a výdaje se uvádí dohromady za všechny cenné papíry z jejichž prodeje jste měli příjem. Je jedno, jestli to byly akcie, dluhopisy, ETF, nebo fondy. Od roku 2025 spadají do stejně kategorie i kryptoměny.

Jak neplatit daň z prodeje akcií?

Přemýšleli jste nad tím, že by bylo fajn, kdyby existovaly nějaké způsoby, jak se zdanění akcií vyhnout? Pokud ano, tak pro vás máme dobrou zprávu. Existují 2 legální způsoby, jak daň z prodeje akcií neplatit!

Pojďme se na ně podívat. Třeba vám to ušetří nějaké peníze.

Dlouhodobé investování a časový test

Výše zmíněný “časový test akcie” je první ze dvou možností, jak se osvobodit od daně z přijmu z prodeje akcií. Jak to funguje?

Poznámka

Zákon o dani z příjmu osvobozuje od daně všechny akcie, kde mezi nabytím a převodem uplynou alespoň 3 roky, obvykle se tato doba označuje jako tzv. časový test.

Pokud tedy obchodujete dlouhodobě, akcie držíte několik let, přesněji aspoň 3, tak daňové přiznání nemusíte podávat a jste osvobozeni od daně!

Pozor, mezi obchodníky je stále zažitý časový test v délce 6 měsíců. Tento “luxus” jsme si ale užívali pouze do roku 2014.

Počátkem roku 2014 začal platit časový test v délce 3 roky a platí na všechny akcie zakoupené od roku 2014.

Pokud se vás časový test týká nebo chcete odprodat jen část akcií, tak se řiďte metodou FIFO – first in, first out.

Znamená to, že to, co jste jako první nakoupili, tak jako první prodáváte. Týká se to především dokupování a odprodávání akcií jedné společnosti.

Příjmy do 100 000 Kč

Další možnost jak se osvobodit o daně z akcií? Příjmy z obchodování akcií jsou osvobozeny, pokud úhrn u jednoho poplatníka daně nepřekročí částku 100 000 Kč během jednoho zdaňovacího období.

Nepleťte si pojmy příjmy a zisk.

Pokud investujete 50 000 Kč do akcií ČEZu a za dva měsíce je prodáte za 60 000 Kč, váš příjem je 60 000 Kč a zisk je 10 000 Kč – ten danit nemusíte.

Pokud byste je ale prodali o něco později za 100 000 Kč, zisk by byl 50 000 Kč, ale příjem by byl 100 000 Kč a tedy již musíte danit. Dani byste se vyhnuli pouze v případě, kdybyste dodrželi časový test, tedy drželi akcie aspoň 3 roky.

Daňové přiznání byste měli podat pokud:

  • Podíl na hlasovacích právech společnosti nebo na základním kapitálu je více jak 5 % (daňové přiznání podáváte vždy)
  • Prodali jste akcie za více než 100 000 Kč za jedno zdaňovací období
  • Držíte akcie méně jak 3 roky

Pokud byste dosáhli příjmů 5 milionů a více, máte ke správci daně ohlašovací povinnost. Nemusíte podávat daňové přiznání (pokud jste splnili časový test), ale musíte informovat.

Akciové dividendy a jejich daně

Pokud se jedná o české dividendové akcie (například akcie Komerční banky, akcie Monety nebo akcie Philip Morris), respektive dividendy z akcie vyplácené v tuzemsku, tak u nich byla provedena srážková daň, tedy tyto dividendy již nevstupují do daňového přiznání.

České dividendy byly zdaněny ještě před tím, než skončily na vašem účtu.

Složitější to je s dividendami ze zahraničí. Ty patří do kolonky “Příjmy z kapitálového majetku” (§ 8 zákona) a podléhají 15% dani.

V tomto případě můžete započíst daň sraženou plátcem v zahraničí a vyhnout se tak dvojímu zdanění.

Raději se ale ujistěte, že se jedná o zemi, kde má Česká republika podepsanou smlouvu o zamezení dvojího zdanění.

Na řádku 38 v “Přiznání k dani z příjmů fyzických osob” vyplníte příjem z dividendy v brutto hodnotě – bez sražení daně a poplatků, v příloze 3 “Výpočet daně z příjmů ze zdrojů v zahraničí dle § 38f zákona” sraženou daň vyčíslíte.

Info

Od roku 2021 byla v ČR zavedena progresivní daňová sazba 23 % pro část základu daně přesahující stanovený limit.

Pro rok 2024 je tento limit stanoven na 1 582 812 Kč ročně (36násobek průměrné mzdy). Pokud součet všech vašich příjmů, včetně zahraničních dividend, přesáhne tuto hranici, částka nad limit bude zdaněna sazbou 23 %.

Příjmy z českých dividendových akcií sem paradoxně nespadají, protože je do daňového přiznání neuvádíte.

U svého brokera (pokud to umožňuje) podepište formulář W-8BEN, kterým potvrdíte, že daně odvádíte v ČR. Díky tomu vám budou americké dividendy daněny 15% sazbou, namísto vyšší americké sazby.

Více se o formuláři W-8BEN můžete dozvědět v tomto videu.

Akcie jako CFD

Na akcie a CFD se kouká legislativa odděleně. Pokud jste například dosáhli na akciích zisk a na CFD ztrátu, tuto ztrátu si nemůžete odečíst ze zisku akcií.

Stejně tak si u akcií nemůžete nést ztrátu z jednoho roku do dalšího roku, jako tomu bývá u klasického podnikání (OSVČ, s.r.o.).

Pokud vás však přeci jenom obchodování akcií jako CFD láká, vyzkoušet to můžete například u brokera XTB, který má platformu v češtině, českou podporu a nabízí tisíce instrumentů.

Námi otestovaní a ověření brokeři

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 69 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Obecně skvělá poplatková struktura
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Zdanění českých dividend 35% sazbou
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Podání daňového přiznání

Daňové přiznání jako fyzická osoba bez daňového poradce musíte obvykle podat do konce března (v papírové podobě) nebo do konce dubna (v elektronické podobě).

Obvykle se termín posune na první pracovní dny dubna/května.

Vyplnit daňové přiznání zvládnete svépomocí a pokud byste měli problém, zavolejte si nebo se osobně zeptejte na vašem finančním úřadu, úředníci většinou ochotně pomohou.

Samozřejmě je nutné počítat s tím, že krátce před termínem odevzdání toho mohou mít hodně.

Pokud by to i tak bylo nad vaše síly, využijte daňového poradce nebo služeb účetní firem, které mají zkušenosti a daňové přiznání za vás i podají, nebo ho s vámi minimálně vyplní.

Pokud se jedná jen o příjmy z obchodování akcií, je to pro experta doslova minuta práce, kdy nejvíce času zabere vyplnění vašeho jména a adresy.

PS: Chtěli bychom upozornit na to, že nejsme daňovými poradci a nemáme oprávnění k závaznému výkladu právních předpisů. Proto, pokud v danění stále tápete, doporučujeme se obrátit na licencovaného daňového poradce, účetní anebo na příslušné úřady.

FAQs – Co vás nejčastěji zajímá

Musí všichni obchodníci s akciemi podávat daňové přiznání?

Ne, podávání daňového přiznání závisí na několika faktorech.

Pokud držíte akcie alespoň 3 roky, nebo celkový příjem z prodeje nepřesáhne 100 000 Kč za zdaňovací období, daňové přiznání podávat nemusíte. V opačném případě je podání daňového přiznání povinné.

Jak se daní příjmy z prodeje akcií?

Příjmy z prodeje akcií se daní 15% sazbou. Daňový základ se vypočítá jako rozdíl mezi celkovým příjmem a výdaji na nákup akcií. Příklad: prodej akcií za 150 000 Kč s nákupní cenou 100 000 Kč vede k zisku 50 000 Kč, který je zdaněn 15 %. Daň tak činí 7 500 Kč.

Jaké jsou možnosti osvobození od daně z příjmů z prodeje akcií?

Existují dvě hlavní možnosti: dlouhodobé držení akcií po dobu alespoň 3 let (časový test) a příjmy z prodeje akcií nepřesahující 100 000 Kč za zdaňovací období. V obou případech není nutné danit zisk.

Jaký je termín pro podání daňového přiznání a jak postupovat?

Daňové přiznání je třeba podat obvykle do konce března následujícího roku, při elektronickém podání je lhůta o měsíc delší.

Další zdroje informací:

  • Zákony pro lidi (Zákon č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů, §10 – ostatní příjmy)
  • Zákony pro lidi (Zákon č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů, §8 – příjmy z kapitálového majetku)
  • Portu (Portu – vše co potřebujete vědět o daních)
  • Seznam zprávy (Danění akcií a kryptoměn: Jak se liší a co byste měli vědět?)
Líbil se vám tento článek?
99
3

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat