Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investiční bubliny v ETF: Pokud nechcete přijít o peníze, dejte si pozor na tyto nebezpečné fondy!

Investování do ETF může být rizikovější, než si myslíte. Zjistěte, jak chování ostatních investorů může ovlivnit vaše zisky a co znamenají samonapumpované výnosy.

Investiční bubliny v ETF: Pokud nechcete přijít o peníze, dejte si pozor na tyto nebezpečné fondy!
Zdroj: depositphotos.com

Je důležité, co váš burzovně obchodovaný fond vlastní. Kdo další vlastní vaše ETF, však může být ještě důležitější.

Je to proto, že výnosy fondu často nezávisí pouze na chování investic, které nakupuje, ale také na chování investorů, kteří fond kupují.

Horké peníze – náhlý příliv peněz od lidí, kteří se snaží rychle zbohatnout – mohou ETF přehřát a vytvořit to, co nový výzkum nazývá “samonapumpované výnosy”. Výsledkem jsou dříve či později ztráty, které si investoři způsobí sami. Naštěstí se můžete chránit zdravým rozumem.

Co jsou to samonapumpované výnosy?

Začínají, když fond vygeneruje příval vysoké výkonnosti. Třeba aktivní ETF řízené stockpickery nakoupí několik velkých vítězů. Nebo se možná pasivní fond, který drží vše v benchmarku sledujícím jeden segment trhu, rozohnil.

V obou případech si toho lidé všimnou. Houfně nakupují akcie tohoto ETF a sypou do něj stovky milionů nebo dokonce miliardy dolarů. Manažeři ETF tyto peníze vezmou a vloží je do akcií, které fond již vlastní.

Pokud jsou tyto akcie malé a málo obchodované, nákupy fondu zvýší jejich ceny.

To opět zvýší jeho výnos, což přiláká ještě více peněz od zájemců o výkonnost, ještě více zvýší ceny akcií fondu a přiláká další příliv horkých peněz.

Nová studie Philippa van der Becka, profesora financí na Harvard Business School, a Jeana-Philippa Bouchauda a Daria Villamaina z Capital Fund Management, investiční společnosti se sídlem v Paříži, se zabývá tím, jak se tento cyklus živí sám sebou. Nese poměrně trefný název – Ponzi Funds neboli Ponziho fondy.

Jak říkají výzkumníci, “investoři se honí za svým vlastním dopadem.”

V čem je problém? Velké přítoky do fondu, který se soustředí na menší, méně likvidní akcie, mohou zvýšit ceny, pokud nákupy fondu tvoří velkou část typického denního objemu těchto akcií.

Tento sebeposilující se cyklus může investory zmást, aby si mysleli, že je výnos fondu generován pouze schopnostmi manažera – zatímco ve skutečnosti pochází z velké části z chování samotných investorů fondu.

Sebevyšší výnosy mohou tlačit ceny akcií výš a přetrvávat déle, než byste si představovali – i když nakonec určitě odezní.

Část studie se zaměřuje na ETF, jehož jméno výzkumníci nechtějí zveřejnit. Je však poměrně pravděpodobné, že jde o ARK Innovation, fond “disruptivních inovací” aktivně spravovaný Cathie Woodovou, který dosáhl jednoho z nejvyšších výnosů v historii, když v roce 2020 získal 153 %.

V říjnu 2019 měl ARK Innovation téměř čtvrtinu svých aktiv ve výši 1,6 miliardy dolarů v devíti akciích. U každé z nich vlastnil fond více než 5 % všech akcií.

Mezi takové větší pozice v menších akciích patřilo 9,9 % společnosti Intellia Therapeutics zabývající se editací genomu a 5,1 % společnosti Invitae zabývající se genetickým testováním.

Vývoj ceny akcií ARK Innovation ETF za posledních 5 let

Když se výnosy ARK Innovation rozhořely, investoři do nich napumpovali peníze. V roce 2020 se aktiva ETF nafoukla více než 9násobně z 1,9 miliardy dolarů na 17,7 miliardy dolarů. Když Woodová přesměrovala tuto přílivovou vlnu peněz do svých oblíbených akcií, Intellia vzrostla o 271 % a Invitae o 159 %.

Dříve nebo později však výkonnost poklesne, horké peníze utečou a manažeři se musí akcií zbavit. To stlačí ceny těchto akcií dolů, zhorší výkonnost fondu a pošle ještě více horkých peněz pryč.

Aktiva fondu ARK Innovation dosáhla v polovině roku 2021 vrcholu přibližně 25,5 miliardy dolarů a aktuálně se scvrkla na čtvrtinu na 6,3 miliardy dolarů.

Za poslední tři roky fond ztrácel v průměru 27,9 % ročně. Akcie Intellia a Invitae za stejné období klesly v průměru o 30,1 % a 96,9 % ročně.

Fondy Ark v tom však nejsou osamocené

U největších a nejkoncentrovanějších ETF lze v průměru 8 % kolísání výkonnosti v čase přičíst tomu, co van der Beck nazývá: “Nárůstem ceny generovaným obchody fondů, protože do nich přicházejí peníze od jejich vlastních investorů.”

Studie ukazuje, že ETF, jehož výnos je v daném období o 10 % lepší než průměr, zvýší svůj příliv o 2 % – polovina z toho přichází do dvou měsíců po vykázané lepší výkonnosti.

Ukazuje také, že samonapumpované výnosy slábnou a obracejí se – přesné načasování je však nepředvídatelné.

Honba za momentem je na cestě vzhůru skvělý pocit – zeptejte se kohokoli, kdo nakoupil akcie GameStop na začátku června, když je online influencer Keith Gill opět vychválil. Ale poznat, kdy přesně vyskočit, je těžké – GameStop spadl ze svého vrcholu během několika dní téměř o polovinu.

“Každý chce být v příznivé části cyklu, ale ne v jeho zlém dvojčeti,” říká investiční analytik, Tom Brakke.

Nejlepším vodítkem je zdravý rozum

Především si dejte pozor na fondy, které se výrazně odchylují od širokého tržního indexu tím, že drží jen několik desítek akcií nebo spoustu menších společností. Tyto vlastnosti jsou živnou půdou pro horké výnosy a horké peníze, které se za nimi honí – a nafukují je.

Zjistěte, zda jsou maximální podíly v akciích omezeny – ideálně na maximálních 2 až 5 %. To by mělo zabránit tomu, aby fond, bez ohledu na to, jak je populární, nalil příliš mnoho peněz do svých nejžhavějších akcií.

Vyhýbejte se ETF, jejichž hlavní podíly jsou ve velké míře prodávány na krátko (shortovány) hedgeovými fondy a dalšími obchodníky sázejícími na pokles.

V neposlední řadě si dejte pozor na rychlý růst.

Když do malého fondu, který právě vykázal velké zisky, přitékají miliardy dolarů, je pravděpodobné, že bude následovat samovolné nafukování výnosů.

Nechte ostatní, ať se za nimi honí. Nakonec pravděpodobně skončí jen u samonapumpovaných výnosů.

V neposlední řadě pak možná dejte raději před jednorázovými investicemi přednost pravidelnému investování do ETF.

Pokud byste chtěli jednoduše pravidelně investovat do ETF? Zvážit můžete některou z námi recenzovaných platforem:

Favorit redakce

Výhody
  • Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
Nevýhody
  • Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
  • Nízký počet akcií, do kterých lze investovat

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.