Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Inflace ve spojených státech nad očekávání, akcie a Bitcoin reagují strmým poklesem

Inflace ve spojených státech nad očekávání, akcie a Bitcoin reagují strmým poklesem

Inflace ve spojených státech nad očekávání, akcie a Bitcoin reagují strmým poklesem
Zdroj: depositphotos.com
Konečně byla zveřejněna netrpělivě očekávaná inflační data z USA za září. Celková inflace mírně klesla. Ale pořád je nad konsensem trhu, což bylo zhruba 8,1 %. A to je pro trhy velmi negativní informace. Data o inflaci totiž fungují jako proxy pro budoucí rozhodnutí Federálního rezervního systému. Respektive jakým tempem ještě úrokové sazby porostou.
Teď je proto prakticky jisté, že Fed na dalším zasedání zvedne sazby o 0,75 procentního bodu. Vlastně jsou nová data dalším potvrzením, že základní úroková sazba se v letošním roce v USA přiblíží k 5 %.

Inflace nad konsensem trhu

Inflace za září opětovně mírně klesla, ale trhy to přesto "ocenily" strmým poklesem kurzů. Jako vůbec první reagoval Bitcoin. Pak se v brzkém čase přidal akciový trh.

Dalo se to očekávat dopředu? Dalo. Jelikož inflační data již dlouho dopadají mnohem hůře, než je předešlé očekávání. Tudíž tu máme jistý trend, který stačí jednoduše následovat. Že dojde k propadům při inflaci nad konsensem je též jednoduché předpokládat. Nynější tržní reakce je totiž úplně stejná jako před měsícem. Tehdy trhy také reagovaly strmým poklesem, protože trhy obecně počítaly s "lepším" výsledkem.

Zářijová inflace v USA
Zářijová inflace v USA
Zdroj: tradingeconomics.com

Implikace těch nových dat je potom jednoduchá. Za necelé tři týdny má Fed listopadové zasedání, kde s největší pravděpodobností rozhodnou zvýšit sazby o 0,75 procentního bodu. A to počtvrté v řadě.

Stane se naprostý unikát, který je ovšem pro trhy vskutku negativní. Měnové prostředí se utahuje příliš rychle. A když se měnové prostředí utahuje příliš rychle, roste riziko, že se něco ve finančním systému "rozbije".

Stejně jako v roce 2008 nechvalně známé finanční deriváty, jako jsou CDO navázané na MBS, které mělo ve svých portfoliích mnoho bank a fondů. Pověstná černá labuť může pak přiletět každou chvílí.

Trhy reagují strmým poklesem

Bitcoin v tomto ohledu zafungoval jako kanárek. S jistým předstihem před akciovým trhem vzrostla na trhu s BTC volatilita. Několik dnů jsme podobnou volatilitu na tomhle trhu neměli. Zveřejnění inflačních dat se zde projevilo poklesem. Zvýšenou volatilitu jsem dokonce zaznamenal už v 14:29. Čili zhruba 30 sekund před oficiálním zveřejněním.

Každopádně se kurz BTC propadl o několik jednotek procent. Bitcoin je ve spodní části zakresleného supportního pásma. Tak nízko kurz nebyl od 22. září.

Denní graf BTC
Denní graf BTC
Zdroj: tradingview.com

Na akciových trzích byl vývoj též výživný. Jakmile se svezlo krypto, akciové indexy šly dolů hned v závěsu. Kurz indexu S&P 500 se propadl pod low z 3. října. Spolu s tím došlo k průlomu klíčového supportu, který se nachází kolem 3 620 bodů. Pokles se následně zastavil. Další relevantní úroveň je až na 3 400 bodů.

Denní graf indexu S&P 500
Denní graf indexu S&P 500
Zdroj: tradingview.com

Závěrem

Finanční trhy se vždy chovají v určitých vzorcích, které je třeba si dostatečně prostudovat. Samozřejmě to není nic jednoduchého ve smyslu časové náročnosti. Leč intelektuálně to určitě není raketová věda. Tyto vzorce, ač se neopakují se 100% pravidelností, nám mohou napovědět, nebo nás dokonce s určitým předstihem varovat.

V každém případě medvědí trh v těchto chvílích pokračuje. Tím průlomem skrze říjnové low to máme dle Dow teorie i potvrzené. Pouze mne překvapuje, že Bitcoin se stále drží. Čekal jsem, že při překonání klíčových supportů na akciových indexech, Bitcoin prorazí svůj support kolem 19 000 USD. Zatím se nestalo.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo