Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Panika v USA, cena kryptoměny Cardano se hroutí

Finex Coin Week – Panika v USA, cena kryptoměny Cardano se hroutí
Zdroj: Depositphotos.com

Uplynul další týden a je tu další Finex Coin Week – shrnující článek o tom, co se za minulý týden odehrálo ve světě kryptoměn, NFT a digitálních aktiv obecně. Přestože by se mohlo zdát, že podobně jako naše nálada v letních teplotách ani trhy nevykazují nějakou nadměrnou aktivitu, přesto tu pro vás mám několik aktualit, které by vás mohly zajímat, tak pojďme na ně.

Obsah článku

Cena kryptoměny ADA se za poslední týden propadla o více než 30 %

Blockchain Cardano a jeho nativní coin ADA zažívaly v poslední době spíše pozitivní období. Tedy pozitivní z hlediska zhodnocování mince samozřejmě. Mimo to probíhal celkem masivní rozvoj ekosystému a decentralizovaných aplikací v něm, o čemž jsme několikrát psali i my. Cena coinu vyjádřená v amerických dolarech zůstávala víceméně stejná po celý květen, kdy se pohybovala kolem 0,37 USD za minci. A nic se na tom neměnilo ani na samém začátku června. To však neplatí pro uplynulý týden.

Po dílčím pádu již v průběhu pondělí přišla hlavní prodejní nálada ve středu. A od té doby padá kurz měny prakticky setrvale. Jakýsi support přišel až na hodnotě 0,23 USD, za kterou se měna obchodovala o sobotní půl páté ranní.

Důvodem prodejů ADA je podle všeho hrozící střet Cardana s Komisí pro cenné papíry USA (dále SEC). Ta je v současné době ve sporu s několika kryptofirmami kvůli obviněním z nelegálního prodeje cenných papírů. Vše totiž vychází ze základní premisy SEC, že kryptoměny jakožto coiny a tokeny fungující v blockchainových ekosystémech jsou ve skutečnosti cennými papíry. Takový názor zřejmě nezastává jen Gary Gensler, předseda SEC, ale dle poslední zprávy o stavu unie i Bílý dům. Znamenalo by to automatické podřízení digitálních aktiv poměrně přísným americkým zákonům o obchodování s cennými papíry bez nutnosti specifické úpravy. Přelomový rozsudek ve věci SEC vs Ripple je u newyorského soudu očekáván každým týdnem.

Důvodem očekávání žaloby právě vůči Cardanu je jiná žaloba, která u soudu přistála v pondělí. Tu SEC směřuje vůči kryptoburze Coinbase a ADA je v ní vysloveně zmíněn jako údajně nelegálně prodávaný cenný papír. Právě v pondělí začali investoři s prodejem ADA. Cardano sice okamžitě vydalo prohlášení odmítající označení ADA za cenný papír, propad to však zjevně nezastavilo. Jen za kritickou sobotu ztratila rovněž 23 % své hodnoty.

Spor SEC a Binance US eskaluje

Dva dny poté, co SEC podala obdobnou žalobu i proti americké pobočce firmy Binance, provozující největší kryptoburzu na světě, zřejmě spor nabírá na obrátkách. Dle informací serveru Coinjournal totiž komise podala u federálního soudu návrh na zmrazení celého majetku společnosti. Dle vyjádření SEC reálně hrozí, že Binance US se bude snažit před případným rozsudkem ve prospěch SEC snažit vyvést majetek ze Spojených států za účelem rozptýlení dostupných prostředků.

Finanční depozity Binance US jsou, zdá se, uloženy především v bankách Axos Bank, Prime Trust a na účtech zkrachovalé Silvergate Bank. Podle dostupných zdrojů se vedení SEC k tomuto návrhu krátce vyjádřilo a odůvodnilo jej tak, že Binance US a její zakladatel, kanadský podnikatel čínského původu Changpeng Zhao (též znám jako CZ), léta soustavně porušují a nerespektují zákony Spojených států Amerických. Zda je tím myšleno pouze údajné porušování zákonů o cenných papírech, nebo rovněž něco jiného, nelze v tuto chvíli specifikovat.

V neděli kolem poledne pak informovala sama společnost Binance US, že pozastavuje všechny vklady a nákupy v USD. Dle vyjádření Zhaa tak společnost učinila z důvodu ochrany svých amerických uživatelů před rostoucím regulačním tlakem. Ve svém tweetu pak navíc SEC obvinila z extrémně agresivní a zastrašující taktiky a ideologické kampaně proti americkému průmyslu digtálních aktiv.

V jiném svém tweetu pak informovala o záměru rovněž pozastavit výběr fiat měn prostřednictvím jejích platebních karet u partnerských bank počínaje úterým 13.6. To by se mělo týkat pouze území Spojených států. Tento týden mají být také z burzy odstraněny obchodní páry zahrnující USD a budou nahrazeny těmi se stablecoiny paritními k dolaru.

Saifedean Ammous ve službách Salvadoru

Je-li nějaká země našeho světa, vyjma ekonomických velmocí, v centru pozornosti fanoušků blockchainových inovací a decentralizovaných financí, pak je to rozhodně středoamerický Salvador. Ten v čele s prezidentem Nayibem Bukelem z Velké aliance pro národní jednotu dlouhodobě přistupuje velice pozitivně k možnostem nabízeným právě novými financemi. Nejen, že se jedná o první a v současnosti jediný stát světa, který používá Bitcoin jako své oficiální platidlo, vývojářské společnosti z kryptobyznysu byly rovněž v tomto roce prezidentským dekretem osvobozeny od daní.

Právě tamní Národní úřad pro Bitcoin (jeho existence vás doufám nepřekvapuje) se rozhodl v minulém týdnu angažovat jako poradce Saifadeana Ammouse, palestinského ekonoma a autora knihy Bitcoinový standard. V té se autor zabývá možností aplikace BTC jakožto světové rezervní jednotky č. 1 v kontextu dějin finančnictví. Dle jeho názoru je decentralizovaná měna přirozeným výsledkem posloupnosti barter-zlato-bitcoin, s tím, že dolar sloužil v dějinném kontextu jako pouhý mezičlánek mezi zrušením zlatého standardu a vývojem potřebných technologií k aplikaci deFi.

Ammous bude jako poradce pracovat bez nároku na honorář a je podle něj možné, že se Salvador stane mezi státy světa špičkou v držení bitcoinových rezerv. V horizontu pěti nebo deseti let pak nastínil i možné oddlužení Salvadoru v důsledku hromadění kryptoměn. Státní dluh země tvořil v roce 2021 23,69 miliard USD a měl doposud vzestupnou tendenci. V minulém týdnu se Ammous v Salvadoru setkal přímo s prezidentem a následně přednášel tamním studentům.

Crypto.com v USA pozastavuje služby

A po až trošku příliš idylické odbočce ve Střední Americe se vrátíme na horkou půdu Ameriky severní, a to konkrétně do USA. Tamní velice silný regulační tlak se totiž promítl i do kroků další kryptoburzy celosvětového významu a to Crypto.com. Ta se v reakci na žaloby a tvrdé postupy vůči Binance a Coinbase od 21. června rozhodla pozastavit institucionální obchodování americkým zákazníkům. Na burze tak nebude možné směňovat velké objemy peněz.

Běžní uživatelé budou moci i nadále užívat nákupy a obchodování, debetní karty, mobilní aplikace a ostatní služby burzy. I tak jde ale o další z kroků kryptobyznysových firem směřující k postupnému opuštění Spojených států. Extrémně nepříznivé regulační klima se stane jistě také předmětem debat před nadcházejícími prezidentskými primárkami, neboť v obou hlavních stranách amerického systému existují pro i proti regulační proudy. Zjednodušeně řečeno lze nastínit, že proti kryptu a pro regulaci jsou zejména dva poslední prezidenti USA a jejich podporovatelé. Na straně kryptoměn stojí na straně demokratů především Robert Kennedy jr. a mezi republikány především floridský guvernér Ron deSantis.

Mezi klienty Crypto.com, kterých se omezení dotkne, patří velcí investoři, služby umožňující OTC obchodování a i velké fondy. Jejich zástupci tak budou patrně pro přístup ke svým financím využívat své společnosti se sídlem mimo USA. To bude dalším impulzem k upozaďování role největší světové ekonomiky v decentralizovaném finančnictví. Burza sama sídlí v Singapuru.

Gensler je i proti legislativě upravující obchod s kryptem

Zdroj: Bloomberg.com
Gary Gensler
Předseda Komise pro cenné papíry, Gary Gensler

Tvrdá politika SEC se v minulém týdnu dostala také před kongres, informuje o tom server Politico. Republikáni, kteří v současnosti drží těsnou většinu v dolní komoře, totiž představili první návrhy své legislativy na regulaci kryptoměn. Přítomen a vyslechnut měl být právě také předseda SEC. Ten se však k dosud neveřejným návrhům postavil tak, že se jim dle slov redaktora Politico, přímo vysmál.

Na návrzích zákonů pracují společně republikáni i demokraté, kteří stojí v opozici vůči Bidenově a Genslerově premise, že digitální aktiva jsou cenné papíry a měly by tedy podléhat příslušnému právu a nezasluhují specifickou úpravu. Gensler dokonce zcela odmítá i představu, že kryptoměny jsou vůbec měny. Televizi CNBC pak dokonce řekl:

“Nepotřebujeme další digitální měnu, už máme digitální měny, říká se tomu dolar, říká se tomu euro, říká se tomu jen.”

Tento jeho výrok se stal pochopitelně okamžitě předmětem kritiky na půdě kongresu, člen Výboru pro finanční služby French Hill o něm ve své řeči prohlásil, následující:

“Pronásleduje Kim Kardashian za propagaci kryptoměn místo toho, aby se zajímal, zda společnosti dodržují zákony.”

Upozornil tak na žalobu na modelku, kterou jí SEC hrozil za nedovolenou reklamu na cenné papíry. Nakonec došlo k mimosoudnímu vyrovnání.

Dedolarizace a rozšíření BRICS

Dle JPMorgan je zcela evidentní, že dedolarizace skutečně nastává, neboť depozita centrálních bank v USD jsou již nejnižší za dlouhou dobu. Všechny centrální banky prý uvolňují své rezervy držené právě v amerických dolarech. Dle agentury Reuters klesl podíl dolaru v devizových rezervách celosvětově na 58 %. Naopak podíl zlata za poslední tři roky vzrostly z 11 % na 15 %. To všechno v době, kdy o upuštění od dolaru mluví i skupina BRICS, tedy ekonomické sdružení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky.

Komunistická Čína navíc dle informací státního tisku považuje za správné skupinu masivně rozšířit o zájemce. Zájem o vstup v minulém měsíci projevila Saúdská Arábie, Argentina a dalších 11 zemí zejména blízkého východu. Skupina se bude rozšířením zabývat na dalším summitu v Jihoafrické republice.

Tyto tlaky na opuštění amerického dolaru jakožto rezervní měny by tak mohly nahrát pozici BTC, ve kterém již některé státy část svých rezerv drží. Státy BRICS sice nepatří mezi zastánce DeFi a několikrát již deklarovali záměr o vytvoření společné CBDC, mohou však digitálním aktivům vhodně rozvířit vody.

Závěr

Poslední týden se nesl především ve znamení paniky ve Spojených státech. Tamní politici a regulátoři tlačí a vytlačují tak kryptobyznys ze států. Ohrožena je rovněž pozice dolaru jakožto rezervní měny. Bude to znamenat zlatý věk krypta? To je ve hvězdách.

Prozatím tady na zemi se Bitcoin propadl k hodnotám okolo 25 700 dolarů za minci, což je víceméně očekávaný vývoj dle dat z předcházejících týdnů. Fear and Greed index se stále drží v neutrálním pásmu, přehoupl se však mírně do poloviny strachu. Jeho hodnota je 47.

A až se nám v kalendáři přehoupne další týden, bude tu opět Finex Coin Week.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.