Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Ethereum Merge je o krok blíž po úspěšném přechodu testnetu Kiln na Proof of Stake

Ethereum Merge je o krok blíž po úspěšném přechodu testnetu Kiln na Proof of Stake

Ethereum Merge je o krok blíž po úspěšném přechodu testnetu Kiln na Proof of Stake
Zdroj: blog.ethereum.org

Ethereum, druhá největší kryptoměna dle tržní kapitalizace, má nyní ještě více našlápnuto k Merge, dlouho očekávané fázi přechodu na Ethereum 2.0. Během úterka prošel nový testnet Etherea pod názvem Kiln úspěšným přechodem z konsenzu Proof of Work na Proof of Stake. Zprávu o úspěšném přechodu potvrdila Ethereum Foundation na svém blogu.

Testnet je označení pro testovací blockchain. Pro Ethereum bylo v minulosti vytvořeno několik testnetů určených pro testování nových funkcí. Existují dříve vytvořené testnety běžící čistě na PoW, jako např. Goerli nebo Ropsten. Předchůdce nejnovějšího testnetu Kiln je testnet Kintsugi.

Kintsugi byl spuštěn 20. prosince 2021 a měl sloužit jako simulace Etherea po proběhnutém Merge, což znamená, že síť měla již vlastnosti Etherea běžícího na Proof of Stake konsenzu. Vývojáři se tak mohli seznámit s novou funkčností a vyzkoušet si své decentralizované aplikace. Skrze tyto 4 měsíce tak komunita vychytala mouchy a všechny poznatky z Kintsugi aplikovala na testnet Kiln pro tu nejvěrohodnější simulaci přechodu z PoW na PoS.

Kiln slouží jako poslední praktické testování Merge – přechodu celé sítě z PoW na PoS. Jedná se o pravděpodobně poslední testnet Etherea na PoW vůbec.

Testovací Merge aneb k čemu byl Kiln testnet stvořen

Kiln byl nejdříve spuštěn v testovacím režimu PoW paralelně s Beacon Chainem. Smyslem onoho spojení blockchainů (Merge) je vzít nyní funkční základní vrstvu mainnetu Etherea, kde probíhají validace veškerých transakcí v režimu PoW (execution layer), a spojit ji s vrstvou konsenzu na Beacon Chainu, kde se nachází konsenzus na bázi PoS (consensus layer).

Jakmile se tyto dva chainy spojí, bude Merge dokončen. Kiln testnet zde tedy simuluje Ethereum mainnet. Ethereum Foundation na svém blogu poskytla jak testovacím validátorům, tak i vývojářům různých aplikací třetích stran veškeré potřebné informace pro přípravu a nastavení před Merge. Po přípravě nezbývalo testerům nic jiného, než čekat na uskutečnění Merge.

Vývojáři Etherea zahájili Merge v odpoledních hodinách. Merge byl úspěšný. Krátce po přechodu začala síť produkovat nové bloky vytvořené nyní už ne těžaři (PoW), ale validátory (PoS). Zprvu probíhalo vše bez komplikací, později se ale u jednoho klienta začaly objevovat chyby související s tvorbami nových kontraktů. Síť ale fungovala dál, protože validátoři stále dosahovali dvoutřetinového konsenzu u většiny bloků.

V době psaní článku se chyba s tvorbou kontraktů v blocích stále vyskytuje. Celkově bylo vytvořeno již více než 61 000 bloků se zhruba 400 000 transakcemi, jeden blok je vytvořen průměrně za 13 sekund. Vývojáři již chybu pravděpodobně identifikovali a na její opravě pracují.

Kdy se Merge skutečně dočkáme?

Po úspěšném merge na Kiln testnetu bude nejdříve probíhat přechod z PoW na PoS na všech ostatních testnetech. Až teprve poté se začne uvažovat nad skutečným Merge celé sítě. Pro úspěšný přechod je nutné všechno vyladit do posledního detailu, což je důvod, proč jednotlivé fáze přechodu na ETH 2.0 trvají tak dlouho.

Během Merge na testnetu Kiln reagovala cena Etherea pozitivně. Za jediný den si Ethereum připsalo více než 8 %.

Kurz ETH
CZK
USD
EUR
BTC
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

V kontraktu pro staking na ETH 2.0 bylo před necelým týdnem uzamčeno přes 10 milionů etherů v celkové hodnotě více než 26 miliard dolarů. Celkově se tak na síti Etherea 2.0 nachází více než 300 000 validátorů.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-0,6%
Cena
$21 360
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-2%
Cena
$1 222
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-0,11%
Cena
$239,7

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo