Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Vítejte u dalšího týdenního přehledu nejzajímavějších událostí ze světa kryptoměn. Tentokrát jsme se věnovali těmto zprávám.
Společnost Meta na svém blogu oznámila, že uživatelé Facebooku a Instagramu mohou po propojení svých kryptopeněženek zveřejňovat na svých účtech nezaměnitelné tokeny neboli NFT. Jednalo se o aktualizaci příspěvku z 10. května letošního roku, kdy Meta uvedla, že zhruba 2,9 miliardy uživatelů budou mít možnost sdílet své NFT prostřednictvím jejich sociálních sítí.
We’re introducing the ability to post digital collectibles across @facebook and @instagram. You can now connect your digital wallet to either app to share your #NFTs on both.
What NFT are you excited to share? 👀https://t.co/wa2wkWfI7p pic.twitter.com/SlpwAuY02c
— Meta Newsroom (@MetaNewsroom) August 29, 2022
Toto oznámení následovalo po aktualizaci ze 4. srpna, v níž Meta uvedla, že uživatelé Instagramu ve 100 zemích světa budou moci na svých účtech zveřejňovat své digitální sběratelské předměty vytvořené na blockchainech Flow, Ethereum nebo Polygon, což by podle odhadů mělo být 1 až 2 miliardy uživatelů.
Podle dosud dostupných informací se zdá, že připojení digitálních peněženek k Facebooku nebo Instagramu je omezeno na aplikace těchto sociálních sítí, nikoliv však na prohlížeče třetích stran.
Meta se tímto způsobem snaží dostat NFT do každého chytrého telefonu s nainstalovanou aplikací, což by společnosti přineslo další zisky.
Meta v květnu podala u patentového úřadu Spojených států žádosti o ochranné známky pro několik termínů spojených s NFT, které mají být použity v platformě pro kryptoplatby s názvem Meta Pay.
Meta měla v plánu spustit i svůj vlastní stablecoin. Generální ředitel Mark Zuckerberg uvedl, že s rozvojem v oblasti digitálních aktiv existuje “obrovská příležitost” vydělat biliony dolarů. Kvůli tlaku regulátorů z celého světa však společnost od svého záměru ustoupila.
V posledních týdnech se na sociálních sítích objevovaly zprávy o tom, že koncem srpna dojde k vypořádání věřitelů zkrachovalé burzy Mt. Gox z roku 2014, kde bylo odcizeno 850 000 BTC. Tyto zprávy vyvolaly další vlnu strachu na kryptoměnovém trhu.
Eric Wall, který je jedním z věřitelů Mt. Gox, sdílel na Twitteru vlákno, v němž uvedl, že zatím nedojde k žádné, dokonce ani k částečné distribuci BTC a BCH poškozeným klientům.
PSA: MtGox is *NOT* distributing any coins this week, or the next week, or the week after that.
Source: I’m a MtGox creditor. The repayment system is not live yet.
Next step: Go and block @TheAltcoinHub for spreading this misinfo.
— Eric Wall | OP_😺 (@ercwl) August 27, 2022
Wall k celé kauze dodává, že zprávy, které se šíří na sociálních sítích, nejsou pravdivé a zdůraznil, že burza ještě ani nedokončila potřebnou infrastrukturu k zahájení splácení. Vyvrátil tak fámy, že v nejbližších dnech dojde k distribuci 137 000 BTC, která by způsobila další tlak na cenu.
Wall také uvedl, že věřitelé Mt.Gox zatím ještě ani nemají možnost registrace, po níž by mohli uvést BTC a BCH adresy, na které by jim měl být zaslán příslušný podíl z odškodnění.
Wall se domnívá, že k vypořádání by mělo docházet v různých splátkách a odmítá obavy, že budou prodány tisíce bitcoinů najednou, čímž by došlo k výraznému propadu celého kryptotrhu.
Podobného názoru je i další z věřitelů, Marshall Hayner, který uvedl, že se svých bitcoinů hned tak brzy nedočká.
“To, že věřitelé dostanou zpět část svých BTC automaticky, neznamená, že je budou chtít hned prodat,” uklidnil Hayner kryptoměnovou komunitu.
Současné tržní podmínky také vidí jako příležitost k dalšímu nákupu.
V současné době tedy není jasné, kdy a za jakých podmínek bude k vypořádání věřitelů Mt. Gox docházet. Insolvenční správce Nobuaki Kobajaši v červenci uvedl, že se termín vypořádání blíží a pro uspokojení bývalých klientů, kteří přišli o 850 000 BTC, má burza pouze 150 000 BTC.
Ve středu 31. 8. se objevila nová informace o takzvaném referenčním období. Kobajaši oznámil, že 15. zářím toto období začíná a věřitelé mají necelé dva týdny na to, aby předložili své podklady ohledně vyplacení jejich pohledávek, pokud tak ještě neučinili. Během referenčního období, které zatím nemá konečné datum, už nebude možné podávat nové žádosti. Ze zprávy však vyplývá, že jakmile toto období skončí, mělo by dojít k prvním splátkám.
Bitcoinová síť je úžasná v tom, že veškeré transakce jsou transparentní. Díky tomu si bystří členové komunity okamžitě všimli vzácné události, přesněji řečeno pohybu velkého množství mincí, které se nepohnuly téměř jednu dekádu. Taková situace byla zaznamenána 28. a 29. srpna, kdy někdo přesunul 2x 5 000 BTC v téměř identických transakcích. Komunita se okamžitě pustila do vášnivých spekulací. O koho mohlo jít a za jakým účelem tato entita své prostředky přesouvala?
Who just moved 10,000 BTC previously dormant since 2013? https://t.co/eGgY7pDlyM
— Cointelegraph (@Cointelegraph) August 30, 2022
Podle analytiků se jedná o peněženku, která byla naposledy aktivní v roce 2013 a mince nesměřovaly na burzu. Veškeré adresy největších kryptoměnových burz jsou totiž v rámci on-chain dat identifikované. Zajímavé je, že mince byly poté rozděleny na velké množství nových peněženek.
Analytik známý pod pseudonymem Maartuun, který spolupracuje se společností CryptoQuant, si myslí, že motivem velryby rozdělit bitcoiny do více peněženek může být jeho vlastní bezpečnost. Stejného názoru je i CEO společnosti CryptoQuant, Ki Young Ju.
“S největší pravděpodobností se jedná o držitele mincí z počáteční éry Bitcoinu, který sedí na velkém balíku peněz, proto je rozdělil do více peněženek, aby na sebe zbytečně neupozorňoval,” dodal Ju.
JUST IN:
🚨🚨 5.000 $BTC with a age between 7y ~ 10y #BItcoin are spent in a single block.
Further investigation needed on how significant it is for the market. I'll drop updates below 👇#Bitcoin #Ethereum #Crypto pic.twitter.com/W0p4ZMKfhe
— Maartunn (@JA_Maartun) August 28, 2022
Ki Young Ju dále nastínil své domněnky o tom, kdo by velrybou mohl být. Podle Jua by to mohl být jeden z prvních vizionářů, který nashromáždil bitcoiny prostřednictvím těžby a obchodování. Zároveň ale uvádí i možnost, že se jedná o mince, které pocházejí z hacknuté bitcoinové burzy Cryptsy. Začátkem srpna Ki Young Ju také poznamenal, že většina velrybích adres, na kterých se nachází obrovské množství BTC získaných v prvních letech jeho existence, patří do tří kategorií: vizionáři, těžaři nebo zločinci.
#Bitcoin Early Investors:
1/ Visionaries
2/ Miners
3/ CriminalsStill many dirty old whales who are related to drugs, gambling, money laundering, hacking, etc. Fortunately, the recent old whale move was from a retired miner.https://t.co/fm8q5IBo7f
— Ki Young Ju (@ki_young_ju) August 3, 2022
Poznámka: Přesuny tak velkého množství mincí jsou v bitcoinové síti poměrně vzácné. Podle indikátoru Whale Shadows Philipa Swifta, tvůrce platformy pro analýzu on-chain dat LookIntoBitcoin, došlo v historii Bitcoinu pouze k šesti takovým transakcím.
Na sociálních sítích se objevily i komentáře, že se mohlo jednat o prostředky, které souvisí s odškodněním Mt. Gox, zkrachovalé kryptoměnové burzy z roku 2014. Jak jsme však psali výše, nic takového není v nejbližší době v plánu.
Jestliže patříte mezi uživatele půjčovací platformy Celsius, neradujte se předčasně. Žádost se totiž týká jen takzvaných Custody a Withhold účtů, které sloužily pouze pro úschovu aktiv. Zároveň se má jednat o účty v maximální hodnotě 7 575 dolarů. Nejedná se tedy o nejvíce využívané účty Earn či Borrow, které nabízely zajímavé roční výnosy.
Reakce komunity na toto oznámení byly smíšené. Například Simon Dixon, generální ředitel BnkToTheFuture.com, který se kauze Celsius věnuje dlouhodobě, zkonstatoval, že částka, kterou chce Celsius uvolnit, má daleko od toho, co by považoval on sám za spravedlivé. Dixon zmínil, že Celsius chce uvolnit pouze 50 milionů dolarů z 210 milionů, které má na svých účtech. Dále upozornil na to, že aktiva nad hodnotu 7 575 dolarů z programu Earn and Borrow nebyla do tohoto procesu vůbec zahrnuta.
#Celsius currently stating that those that were moved to custody 90 days before filing should be withheld. Custody is now $210m & they want to release $50m. They want to reserve the rest for clawbacks. They believe all earn funds belong to #Celsius 🤮 OPINION This is illegal bank https://t.co/efGb3XPU2b
— Simon Dixon (@SimonDixonTwitt) September 1, 2022
V žádosti se rovněž uvádí, že k 29. srpnu je na zadržených účtech zhruba 5 000 zákazníků uloženo dalších 15,33 milionu dolarů. Aby právníci společnosti Celsius dospěli k částce 50 milionů dolarů, začali rozlišovat účty mezi “čistými uschovanými/zadrženými aktivy” a “převedenými uschovanými/zadrženými aktivy”. “Čistá” aktiva jsou ta, která nebyla převedena z programů Earn a Borrow. Toto rozdělení účtů však rozhněvalo komunitu, která dala na Twitteru jasně najevo, že nechtějí nic míň, než veškeré své prostředky zpět.
“Výjimka uvedená v tomto návrhu nemusí být pozitivně přijata všemi zákazníky nebo zúčastněnými stranami, protože nezachází tak daleko, jak by si někteří zákazníci programu Custody a majitelé účtů Withhold přáli,” uvedla v návrhu společnost Celsius.
Naznačuje však, že návrh je pouze prvním krokem vpřed, a nikoli posledním slovem v úsilí o navrácení aktiv zákazníkům.
Další slyšení k probíhajícímu konkurznímu řízení je naplánováno na 14. září 2022, nicméně soudce také navrhl, že by mohlo být prospěšné uspořádat samostatné jednání k vyjasnění nesrovnalostí ohledně rozdělení účtů.
Nadace Cardano Foundation koncem minulého týdne oznámila termín dlouho očekávaného a zásadního hard forku Vasil. Dojde k němu 22. září, pouhý týden po předpokládaném datu Merge Etherea, ke kterému by mělo dojít 15. září.
“Vasil je dosud nejvýznamnější aktualizace Cardana, která přinese vyšší kapacitu sítě a nižší náklady na transakce. Upgrade také přinese vylepšení Plutu, který umožní vývojářům vytvářet výkonnější a efektivnější aplikace založené na Cardano blockchainu,” uvedli v pátek na Twitteru vývojáři ze společnosti Input Output.
VASIL UPGRADE: DATE CONFIRMED 💪
Following the successful completion & extensive testing of all core components, plus confirmed community readiness, we along with @cardanostiftung can today announce 22nd September for the #Vasil upgrade on the #Cardano mainnet. 🧵$ADA
1/9— Input Output (@InputOutputHK) September 2, 2022
Při hard forku dojde k rozdělení blockchainové sítě, k čemuž může dojít z různých důvodů, výsledkem jsou dva blockchainy. Hard forky mohou být sporné, jako například očekávaný hard fork ETHPOW na Ethereu. Nicméně některé masivní aktualizace hard fork ke svému úspěšnému provedení potřebují, a proto vždy záleží na tom, co ona aktualizace přináší. Pokud se jedná jen o opravu zásadní chyby, původní řetězec běžně zanikne, protože nikdo nemá motivaci jej dále využívat. Ovšem při zásadních změnách negativně ovlivňujících část uživatelů, jako jsou třeba u Etherea těžaři, však může původní řetězec existovat dále a kompletně se oddělit. Mimochodem, podobná událost se v historii Etherea už udála, takto vznikl např. fork Ethereum Classic (ETC).
Hard fork Vasil si klade za cíl zlepšit škálování své sítě, aby mohl konkurovat Ethereu a také chce připravit lepší prostředí pro Web3 vývojáře, vytvářející decentralizované aplikace na Cardanu.
Nadcházející hard fork byl pojmenován po zesnulém členovi bulharské Cardano komunity Vasilu St. Dabovi.
Dabov byl před svým úmrtím v prosinci 2021 hlavním blockchainovým poradcem ve firmě Quanterall.
Na oznámený hard fork se připravují i kryptoměnové burzy. Například Binance oznámila, že již začala aktualizovat své uzly a očekává bezproblémový technický přechod.
Přípravy na hard fork Vasil však neprobíhaly zcela bez problémů. Spuštěn měl být už na konci července, ale vývoj se ukázal být natolik složitý, že musel být o několik měsíců odložen, což vyvolalo nervozitu mezi vývojáři. Například Adam Dean poukázal na to, že testnet (testovací verze Cardana, na níž se aktualizace Vasil zkoušela) je v “katastrofálním” stavu kvůli chybě v softwaru pro provoz uzlu, přesněji v jeho verzích 1.34.1 a 1.35.2. To však následně na konferenci v Bulharsku popřel v přímém přenosu tvůrce Cardana Charles Hoskinson.
🧵 (1/n) It's important to point out today that the #Cardano #Testnet is **catastrophically** broken due to a bug in Cardano Node v 1.35.2. This was the version that we had previously been told was "Tested and Ready" for the Vasil Hardfork. This bug was only discovered…
— Adam Dean (@adamKDean) August 18, 2022
Oznámení hard forku nemělo významný vliv na cenu kryptoměny ADA, mince se od května pohybuje do strany a až na výjimky se obchoduje v pásmu mezi 0,42 a 0,6 dolaru.
Minulý týden akciové a kryptoměnové trhy dále korelovaly po projevech centrálních bankéřů na sympoziu v Jackson Hole. Guvernéři Fedu i ECB zaujali stanovisko, že je třeba bojovat s inflací i za cenu propadu trhů, zaměstnanosti a životní úrovně. Bitcoin však stále drží důležitý support okolo 20 000 dolarů, což by mohlo znamenat, že vytváří dno a jedná se o cenu, kterou investoři a spekulanti považují za férovou pro aktuální období.
Další vývoj na kryptoměnových trzích bude do jisté míry ovlivňovat skutečnost, jak na zářijovém zasedání nastaví ECB a hlavně Fed výši úrokových sazeb. Dění budeme i v tomto týdnu sledovat a příští pondělí se sejdeme u dalšího vydání Finex Coin Week.
Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.