Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Finex Coin Week – Bitcoin potvrzuje svoji roli jako zajištění proti inflaci

Finex Coin Week - Bitcoin potvrzuje svoji roli jako zajištění proti inflaci

Finex Coin Week - Bitcoin potvrzuje svoji roli jako zajištění proti inflaci
Zdroj: Depositphotos.com

Vítám vás u dalšího přehledu nejzajímavějších událostí ze světa kryptoměn. Za poslední týden se toho stalo opět hodně a my pro vás vybíráme tyto zprávy.

Obsah článku

1.Zákaz Proof-of-Work kryptoměn v EU neprošel2.Na Instagramu se již brzy objeví první NFT3.Ukrajina oficiálně legalizuje kryptoměny4.Nejúspěšnější NFT kolekce BAYC spustila vlastní token5.Bitcoin a zlato čeká zářná budoucnost6.Závěr k aktuální situaci

Zákaz Proof-of-Work kryptoměn v EU neprošel

V pondělí proběhlo dlouho očekávané jednání výboru Evropského parlamentu, který má na starosti hospodářské a měnové záležitosti (ECON). Na pořadu dne byl legislativní balíček Markets in Crypto Assets (MiCA), jehož cílem je koordinovat regulační přístup EU ke kryptografickému průmyslu.

Součástí balíčku byl také návrh, který vyžadoval v podstatě zákaz kryptoměn fungujících na bázi mechanismu konsenzu Proof-of-Work, což by znamenalo konec Bitcoinu, Etherea a dalších kryptoměn v EU.

Výbor pro hospodářskou politiku EU návrh zákona MiCA s touto problematickou formulací zamítl, což lze považovat za malé vítězství kryptografického průmyslu v Evropě a zároveň, dle pařížského poslance Pierre Persona, za vítězství "zdravého rozumu" .

"Musíme i nadále hájit zásadu technologické neutrality. Evropa musí zůstat i v této oblasti konkurenceschopná!" sdělil Person.

Výbor pro hospodářské a měnové záležitosti EU (ECON) v pondělí hlasoval proti zákazu PoW a zároveň přijal nový pozměňovací návrh, který přidává těžbu kryptoměn do taxonomie udržitelných financí EU. Podle oficiální tiskové zprávy byla legislativa schválena poměrem hlasů 31 ku 23, čtyři poslanci se zdrželi hlasování.

Nyní návrh zákona MiCA pokračuje ve své cestě bez prvků, které by omezovaly těžbu a nebo používání PoW kryptoměn. Zákon se především zabývá regulací finančních nástrojů a poskytovatelů kryptoměnových služeb a proto bylo rozhodnuto, že otázka zákazu PoW by měla být řešena jinak.

Poslanec Evropského parlamentu Stefan Berger v tiskové zprávě uvedl, že přijetím návrhu MiCA Evropský parlament připravil půdu pro regulaci kryptoměn, která je vstřícná k inovacím a může stanovit standardy na celém světě.

Na Instagramu se již brzy objeví první NFT

Generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg potvrdil zvěsti o tom, že Instagram vstoupí do NFT sektoru. Neuvedl však konkrétní datum, kdy by se nezaměnitelné tokeny na této platformě mohly objevit.

Ve svém projevu na konferenci SXSW miliardář prozradil, že digitální sběratelské předměty se na Instagramu objeví "v blízké době". Víc podrobností o této novince však nesdělil. Není zatím jasné, jakou roli budou NFT na platformě hrát, ale naznačil, že se lidé budou moci pochlubit svými stávajícími NFT a budou moci dokonce mintovat nové.

"Nemohu vám dnes říci bližší podrobnosti jak to celé bude fungovat, ale v průběhu několika příštích měsíců bude možné na Instagramu použít své NFT a časem dokonce i razit nové.

Dokázal bych si představit, že oblečení, které má váš avatar na sobě, bude moci být vyraženo jako NFT a vy ho budete moci nosit mezi různými místy," uvedl v rozhovoru Mark Zuckerberg.

Zuckerbergův zájem o NFT není žádným překvapením. V říjnu loňského roku přejmenoval svou společnost Facebook na Meta a zaměřil se na rozvíjející se koncept virtuálního světa zvaného "Metaverse", v němž budou NFT a kryptoměny pravděpodobně hrát hlavní roli.

V lednu letošního roku společnost Meta údajně plánovala přidat NFT do své nově vznikající kryptoměnové peněženky Novi. Kromě toho šéf Instagramu Adam Mosseri v prosinci uvedl, že společnost NFT "aktivně zkoumá".

Instagram není jedinou sociální sítí, která se o NFT aktivně zajímá. Například Twitter již integroval NFT jako profilové obrázky a umožnil propojení účtu s ethereovou peněženkou pro své předplatitele balíčku Twitter Blue.

A co na to investoři? Poté, co Zuckerberg oznámil přejmenování společnosti Facebook na META, reagovali negativně. Od tohoto oznámení se akcie společnosti propadly o více než 20 %. Úterní zpráva o NFT na Instagramu vyvolala u investorů jen minimální odezvu. Akcie společnosti uzavřely se zhruba 3% nárůstem v den, kdy celkový trh vzrostl přibližně o stejnou hodnotu.

Ukrajina oficiálně legalizuje kryptoměny

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenský navzdory probíhající invazi ruských vojsk na jeho území podepsal zákon o legalizaci a regulaci kryptoměn. Zákon "O virtuálních aktivech" byl představen minulý měsíc a nyní se stává oficiální. Cílem tohoto zákona je zavést v zemi plně regulovaný trh s kryptoměnami.

Podepsaný zákon definuje, co se považuje za virtuální aktivum, pověřuje Národní banku Ukrajiny a její Národní komisi pro cenné papíry a burzu jako regulátory digitálních aktiv a zavádí další předpisy týkající se toho, kdo může na Ukrajině nabízet kryptoměny a jak musí být registrovány.

Návrh zákona neměl úplně jednoduchou cestu. Dřívější verze byla navržena už loni v září, ale prezident Zelenský s ním nebyl zcela spokojený a vyžádal si určité změny. Ukrajinská vláda poprvé představila revidovanou verzi zákona 17. února. Prezident zákon podepsal ve středu 16. března a díky tomu se stává v zemi oficiálním.

Nicméně je důležité podotknout, že dříve byly kryptoměny na Ukrajině nelegální. Aktuální oznámení také neříká nic o tom, že by se Bitcoin stal v zemi zákonným platidlem, takže tento krok není možné srovnávat s tím co minulý rok udělal Salvador.

Náměstek ministra pro digitální transformaci Alex Bornyakov na Twitteru uvedl, že nový zákon o kryptoměnách bude hrát "zásadní roli v procesu obrany Ukrajiny".

V následujících dnech začne Ukrajinská Národní komise pro cenné papíry a burzu pracovat na vytvoření národní politiky v oblasti kryptoměn v zemi a také na vydávání povolení schváleným společnostem podnikajících v oboru kryptoměn. Od nynějška budou moci zahraniční a ukrajinské kryptoměnové burzy v zemi fungovat legálně a banky budou moci otevírat účty kryptoměnovým společnostem.

Za zmínku určitě stojí i to, že Ukrajina obdržela od začátku invaze téměř 100 milionů dolarů v kryptoměnách. Dary přicházely od jednotlivců a společností z celého světa. Jednalo se o Bitcoin, Ethereum, Solanu, Polkadot a dokonce i o Dogecoin.

Nejúspěšnější NFT kolekce BAYC spustila vlastní token

V posledních týdnech zájem o NFT začal opadat a některé kolekce zažily propad cen až o desítky procent. Jedna z nejúspěšnějších NFT kolekcí na světě Bored Ape Yacht Club však v těchto dnech zažívá obrovský boom. Majitelé BAYC si nyní mohou zdarma nárokovat token ApeCoin, který přinese majitelům možnost hlasovat o správě a využívání ekosystémového fondu a nabídne další potenciální výhody.

ApeCoin, který je založený na blockchainu Etherea, bude jedinou vstupenkou do exkluzivního členství v ApeCoin DAO. Jeho množství bylo předem stanoveno na jednu miliardu tokenů a nikdy ho nebude více. Kromě toho neexistuje ani žádná možnost pálení, takže se nabídka nebude ani snižovat. V současné době je v oběhu asi 28 % z celkové nabídky, která se bude v průběhu několika příštích let postupně uvolňovat.

ApeCoin v posledních dnech zalistovaly všechny známé centralizované burzy jako například Binance, FTX, Huobi, KuCoin, Bybit, Kraken a další.

Podle oficiální stránky projektu bylo rozesláno držitelům NFT téměř 17 000 tokenů. Hodnota těchto tokenů dosahovala až na desítky tisíc dolarů, které majitelé těchto NFT dostali v podstatě zadarmo. Tržní kapitalizace tohoto nového tokenu se drží nad úrovní jedné miliardy dolarů a v žebříčku kryptoměn se dostal do nejlepší stovky.

ApeCoin je takzvaný utility a governance token. Token lze využívat k platbám a transakcím v rámci všech Web3 aplikací a to i těch, které nejsou vytvořeny nebo řízeny společností Yuga Labs, nebo nesouvisí s projektem Bored Ape Yacht Club.

Objevují se už i první projekty, které chtějí využít tento token v praxi. Výrobce kryptoher Animoca Brands oznámil plány na začlenění APE do "tajného projektu", který vyvíjí společně s Bored Ape Yacht Club. Společnost nWay oznámila, že bude používat APE v připravované hře na základě Bored Ape Yacht Clubu. Noční klub v Miami E11EVEN dokonce oznámil, že začne přijímat platby ApeCoinem.

Bitcoin a zlato čeká zářná budoucnost

Zatímco se BTC vypořádává s novou situací, kterou ve své historii zatím nezaznamenal, čímž je válečný konflikt, tak podle analytika agentury Bloomberg Mike McGloneho BTC letos opět překoná výkonnost zlata. Bývalý šéf burzy BitMEX Arthur Hayes dokonce predikuje, že Bitcoin dosáhne hodnoty jednoho milionu dolarů.

Mike McGlone, který je hlavní komoditní stratég Bloomberg Intelligence zveřejnil 17. března na Twitteru nový býčí pohled na budoucnost Bitcoinu. Této nejpopulárnější kryptoměně díky jejím protiinflačním vlastnostem hraje podle něj do karet současná situace, kdy se inflace stává celosvětovým problémem.

McGlone je známý svou vírou v Bitcoin a tvrdí, že inflace nakonec pomůže Bitcoinu "dozrát" jako třídě aktiv, a že z hlediska výnosů dokonce porazí zlato.

"Tváří v tvář Federálnímu rezervnímu systému, inflaci a válce může rok 2022 znamenat návrat k rizikovým aktivům, což by Bitcoinu jen prospělo.

Je nepravděpodobné, že by Bitcoin přestal překonávat zlato a akciový trh navzdory všem překážkám na cestě, protože Fed se pokusí spustit další cyklus zvyšování sazeb," napsal McGlone.

Tato prognóza byla zveřejněna ještě před tím, než Fed oznámil, že poprvé od roku 2018 zvedne úrokové sazby o 25 bazických bodů. Šéf Fedu Jerome Powell zároveň potvrdil, že zvyšování úrokových sazeb bude pokračovat stejným tempem i v následujícím období, což mělo alespoň krátkodobě pozitivní vliv na cenu BTC.

McGlone není sám, který věří v zářnou budoucnost Bitcoinu. Arthur Hayes, bývalý generální ředitel derivátové burzy BitMEX, ve svém posledním příspěvku na platformě Medium varoval před tím, co čeká v nejbližších letech globální finanční trhy. Konstatoval, že válka mezi Ruskem a Ukrajinou ukázala, že dokonce i aktiva v centrální ruské bance v cizích měnách je možné "ukradnout".

Uvedl, že není možné odstranit největšího světového producenta energie a kolaterál, který tyto komoditní zdroje představují bez vážných a nepředvídatelných důsledků. Podle Hayese bude Bitcoin a zlato (jako tvrdé peníze) v dohledné budoucnosti hrát důležitější roli jako uchovatel hodnoty tváří v tvář klesající dominanci dolaru a eura.

Hayes si myslí, že k tomu dojde během příštího desetiletí, přičemž cena zlata bude podle něj pěticiferná a jeden BTC bude mít hodnotu více než milion dolarů.

Závěr k aktuální situaci

Již několik týdnů se Bitcoin drží na hranici 40 000 dolarů a zdá se, že vyčkává, jakým způsobem se vyvine aktuální geopolitická situace. Koncem týdne začaly akciové indexy posilovat a například u největšího indexu cenných papírů NASDAQ Composite obchodovatelného na americké burze NASDAQ došlo k prolomení trendové linie. To by mohlo znamenat, že se nervozita uklidňuje a trhy začnou opět posilovat.

Bitcoin už nějakou dobu bojuje s důležitou rezistencí na 42 000 dolarů. Pokud by se podařilo tuto stěnu prolomit, mohli bychom očekávat další zastávku kolem 46 000 dolarů. Jestli se mu to podaří zjistíme možná už tento týden. Situaci budeme sledovat a nejdůležitější zprávy přineseme v dalším souhrnu týdne.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-0,6%
Cena
$21 360
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-2%
Cena
$1 222
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-0,11%
Cena
$239,7

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo