Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.
Fed opět zvýšil základní sazbu o 0,75 procentního bodu – Akcie a krypto reagují růstem

Federální rezervní systém (Fed) víceméně nijak nepřekvapil a schválil navýšení základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu na 2,5 %. Americká centrální banka tak zvyšuje úrokové sazby nejagresivnějším tempem za předešlých 30 let. Tímto krokem primárně dává najevo, že svůj boj s inflací myslí vážně.
A jak reagují trhy? Agresivním růstem.
Sazby se vrátily na úrovně z roku 2019
Tím posledním “hikem” se základní sazby dostaly na úrovně, kde byly posledně v době před covidovou krizí. Tedy na úrovně z roku 2019, kde Fed začal šlapat na plyn. Tedy šel se sazbami dolů. A velmi rychle jsme se dostali na 0,25 %.
Fed pokračuje ve velmi agresivní politice. Nicméně s trhy to nyní vůbec nehnulo, protože se již poslední růst dávno započítal do kurzů. Dokonce ihned po zveřejnění stanoviska kurzy na akciích a kryptu začaly strmě růst. Což je efekt, o kterém jsem párkrát již mluvil – fait accompli. Těžko ovšem odhadovat, co je a co ještě není v tržních kurzech priced in. Proto je nutné si uvědomovat, že aktuální tržní prostředí je hodně nevypočitatelné.
Pro mě osobně je ale zvláštní jedna věc. A to je fakt, že kvantitativní utahování neprobíhá v tempu, který Fed avizoval. Bylo řečeno, že od června každý měsíc klesne jejich rozvaha o aktiva ve výši 47,5 miliardy USD. Jde převážně o federální a hypoteční dluhopisy.
Když se ale podíváte přímo na data od Fedu, zbavili se pouze aktiv za 16 miliard USD. Což je dost vzdálené od tempa 47,5 miliardy USD za měsíc. Pak jsem si ale uvědomil, že ta proklamovaná čísla jsou pravděpodobně jenom maximální hranice, které nejsou povinni dosáhnout. Je ale divné si stanovit vysoký strop, ke kterému se nepřiblížíte.
Jak reaguje bitcoin a index S&P 500?
Bitcoin se okamžitě po zveřejnění stanoviska FOMC odrazil. Nějakou dobu jsem neviděl, že by bitcoin do hodiny stihl povyrůst o 5 %. Díky tomu se v těchto chvílích jeví propad pod 22 000 USD jako medvědí past.
Na denním grafu indexu S&P 500 to vypadá na velmi slušnou podobu středeční svíce. Čili bearmarket rally prozatím pokračuje.
Závěrem
Sledoval jsem i tiskovku s předsedou Jeromem Powellem a absolutně mi nepřišlo, že přichází s něčím novým. Pouze nastínil, že následující zasedání už nepůjdou sazby tak rychle nahoru. Ale s tím se víceméně počítalo, že více jak dva hiky o 0,75 procentního bodu nechtějí uskutečnit. Upozorňuji ale, že v tomto ohledu má poslední slovo inflace. Jestli nová data ukážou, že i nadále akceleruje, Fed může ještě přitvrdit.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.