Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fed na vážkách: Ovlivní nové údaje o inflaci úrokové sazby?

Tento týden bude plný ekonomických ukazatelů a firemních výsledků, které mohou významně ovlivnit trhy. Očekává se, že investoři budou pozorně sledovat nové údaje o inflaci a výsledky hospodaření důležitých technologických firem.

Fed na vážkách: Ovlivní nové údaje o inflaci úrokové sazby?
Zdroj: depositphotos.com

Tento týden bude kratší, ale o to nabitější, přičemž náladu na trhu pravděpodobně ovlivní index výdajů na osobní spotřebu (PCE) i řada zpráv o výsledcích hospodaření podniků.

Investoři budou bedlivě sledovat jakékoli známky zmírnění inflace, které by mohly ovlivnit, jak Federální rezervní systém rozhodne o měnové politice.

Zprávy o výsledcích hospodaření významných technologických a maloobchodních společností zároveň poskytnou informace o tom, jak se tyto sektory vyrovnávají se současnými ekonomickými problémy.

Ekonomické ukazatele a postřehy Fedu

V pondělí, kdy je v USA svátek Memorial Day, je trh uzavřen a obchodní týden tak začne v úterý zveřejněním indexu cen domů S&P Case-Shiller za březen a květnových údajích o spotřebitelské důvěře.

Na úterý jsou také v plánu projevy prezidentky clevelandského Fedu, Loretty Mesterové, a prezidenta minneapoliského Fedu, Neela Kashkariho.

Středa přinese zveřejnění béžové knihy Fedu. Béžová kniha, formálněji nazývaná Souhrn komentářů k současným ekonomickým podmínkám, je zpráva, kterou vydává Federální rezervní rada Spojených států osmkrát ročně.

Zpráva je zpravidla zveřejněna před zasedáními Federálního výboru pro volný trh (FOMC).

Ve čtvrtek budou zveřejněny počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti za týden končící 25. května a první revize hrubého domácího produktu (HDP) za 1. čtvrtletí. Rovněž budou oznámeny očekávané prodeje domů za duben.

S projevem vystoupí také prezident newyorského Fedu, John C. Williams.

V centru pozornosti bude PCE, jehož zveřejnění je naplánováno na pátek spolu s Chicagským obchodním barometrem za květen.  Tento údaj poskytne zásadní informace o vývoji inflace za duben.

Index PCE je klíčovým ukazatelem inflace a je obzvláště významný, protože je metrikou, kterou k měření cenové stability používá Federální rezervní systém.

V březnu index PCE vykázal meziroční nárůst o 4,2 %, což naznačuje přetrvávající inflační tlaky. Investoři s napětím očekávají dubnové údaje, aby zjistili, zda došlo k ochlazení inflace, což by mohlo ovlivnit postoj Fedu k úrokovým sazbám.

Významné čtvrtletní zprávy

Salesforce, která v předchozím čtvrtletí dosáhla lepšího výsledku hospodaření, také jedná o akvizici poskytovatele softwaru pro správu dat Informatica, což by mohl být strategický krok k posílení jejích datových kapacit.

Dalším technologickým gigantem, kterého je třeba sledovat, je společnost Dell Technologies, jejíž hospodářské výsledky odhalí, zda dokáže udržet dynamiku rostoucí poptávky po umělé inteligenci (AI).

Zpráva HP, zase ukáže, jestli stejná dynamika pomohla společnosti zvrátit trend poklesu tržeb.

V maloobchodním sektoru bude pozorně sledován zisk společnosti Costco Wholesale poté, co růst jejích tržeb v minulém čtvrtletí nesplnil očekávání některých investorů.

Mezi další významné maloobchodní prodejce, kteří budou tento týden reportovat, patří Dollar General, Dick’s Sporting Goods, Abercrombie & Fitch a Chewy.

Investoři získají také informace o bankovním sektoru, zejména od kanadských finančních institucí. Své hospodářské výsledky zveřejní Royal Bank of Canada a Scotiabank, které poskytnou pohled na zdraví bankovního systému na sever od hranic Spojených států.

Pondělí Memorial Day – trhy zavřené
Úterý S&P Case-Shillerův index cen domů (březen), Spotřebitelská důvěra (květen), projevy šéfů Fedu; Výsledky: Scotiabank a Cava Group
Středa Béžová kniha Fedu; Výsledky: Salesforce, BMO Financial Group, Agilent Technologies, HP, Dick’s Sporting Goods, Abercrombie & Fitch a Chewy.
Čtvrtek Projev prezidenta newyorského Fedu, 1. revize HDP za Q1, Čekající prodeje domů (duben); Výsledky: Costco Wholesale14, Royal Bank of Canada, Dell Technologies, Marvell Technology a Dollar General
Pátek PCE (duben), Chicagský obchodní barometr (květen); Výsledky: BRP (DOOO)

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.