Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fear and Greed index hovoří jasně – Panika na akciových trzích je zpět!

Fear and Greed index hovoří jasně – Panika na akciových trzích je zpět!
Zdroj: Kiplinger.com

Střídání menších panických indikací s těmi méně panickými si investoři na akciových trzích letos užili do sytosti. Poté, co americký FED opět zvýšil úrokovou sazbu se na trhy vrátila vlna beznaděje a pochybností, která v září vedla k nové tvorbě letošních minim na akciovém indexu S&P 500.

V tomto článku se podíváme na dva ukazatele, které jsou pro predikci tržního sentimentu velmi často používány, bychom poté nebyli překvapení, kdyby na trhy dorazila ona obávaná “černá labuť”.

Jedním z nejznámějších indikátorů tržního sentimentu je Fear and Greed index, který je vypočítáván na základě sedmi indikátorů. Tento index měří pomocí technických ukazatelů různé tržní veličiny, podle kterých vyvozuje chování investorů, které odpovídá buď emocím strachu nebo chamtivosti. Právě tento indikátor nyní signalizuje extrémní strach, což je hodnota, která se zas tak často nevidí.

Zdroj: cnn.com
CNN Fear and Greed index - index strachu a chamtivosti
CNN Fear and Greed index – index strachu a chamtivosti

Investoři by vzhledem k tomuto faktu měli být v blízké budoucnosti velmi obezřetní, co se týče investic na akciových trzích, potažmo do ETF, protože velcí hráči se při tomto sentimentu obvykle uchylují k převodu kapitálu do bezpečnějších aktiv, jako je například v současné době americký dolar.

Naopak druhý nejznámější nástroj, který je využíván pro měření tržního sentimentu je index VIX, který reprezentuje míru volatility na americké burze CBOT.

Zdroj: tradingview.com
Index VIX - ukazatel volatility
Index VIX – ukazatel volatility

Po extrémní volatilitě v roce 2020 se index VIX nachází v poměrně konstantním klesajícím trendu, což indikuje snižující se volatilitu na trzích. Z jedné strany klesající trend je ovšem vyvážen zespodu rostoucí trendovou čarou. Pokud tento vývoj bude i nadále pokračovat, je pouze otázkou času, kdy dojde k průrazu trendových linií tzv. breakoutu. Vzhledem k současné neuspokojivé geopolitické situaci, energetické a sociální krizi a akciovému poklesu, by tento breakout mohl na trzích spustit lavinu extrémních výprodejů.

Technická analýza akciového indexu S&P 500

Akciový index S&P 500 se pohybuje ve vlnách, ovšem v jasně klesajícím trendu. V současné době se index obchoduje na supportní zóně, kde proběhla nákupní aktivita. Cesta vzhůru je ovšem lemována rezistentní zónou, která se nachází na low menší cenové konsolidace na psychologické hranici 4.000 bodů.

Pokud cena tohoto indexu klesne pod současný support, který by se tak změnil v rezistenci, může být pro trh další zastávkou hodnota 3.200 bodů, kde je vykreslena Fibonacciho úroveň podpořená výrazným low. Další případný pokles pod hodnotu 3.000 bodů by znamenal již velké problémy akciového trhu, ale nebudeme prozatím kreslit čerta na zeď.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf akciového indexu S&P 500
Týdenní graf akciového indexu S&P 500

Závěr

Tržní sentiment se v letošním roce zrovna nepohybuje na vlně naděje a euforie. Trochu s nadsázkou se dá říci, že kdo neprodělá, vyhraje. Index strachu a chamtivosti signalizuje extrémní strach na akciových trzích, který je částečně mírněn signalizací na indexu VIX, jež se nachází ve svém obvyklém pásmu. Akciový index S&P 500 se obchoduje na letošních minimech s řadou silných rezistencí na vyšších hodnotách, které mohou hrát významnou roli v dalším směřování tohoto indexu, potažmo celého akciového trhu.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.