Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Powell zařízl trhy, růst akciových indexů do konce roku je velmi nepravděpodobný

Publikováno
Burza s odstupem: Powell zařízl trhy, růst akciových indexů do konce roku je velmi nepravděpodobný
Zdroj: Depositphotos.com

Atmosféra na trzích se prakticky od začátku září stávala čím dál víc pochmurnější. Trhy po srpnovém růstu znovu nabraly medvědí trend. Symbolickou tečku beroucí naději, učinil Jerome Powell na zasedání Fedu 21. září. Fed zvedl svoje sazby podle očekávání o 75 bazických bodů na 3,25 %. Zároveň oznámil, že to není poslední zvedání sazeb v tomto roce. Máme se připravit na další. To trhy také očekávaly. Dokonce se dlouho spekulovalo, že Fed by mohl zvednout sazby i o 100 nebo 150 bazických bodů, aby dříve došel svého cíle mít sazby okolo 4 – 4,5 %. Což je v podstatě hodnota, která byla většinou investorů očekávána. Novinka však přišla v podobě dalšího plánu Fedu.

Hodně investorů počítalo s tím, že se Fed bude chtít co nejdřív vrátit do režimu nízkých úrokových sazeb. Původní plán by se dal načrtnout asi takto:

Fed bude zvedat sazby tak dlouho, dokud inflace nezačne výrazněji klesat. Dosud se vedly více méně teoretické spory, jak moc bude Fed sazby zvedat a kam až bude moci inflace klesat. Samozřejmě i teď Fed záměrně nedává přesné cíle, aby zabránil spekulacím. Ale inflační cíl pro zatím zůstává stejný: 2 %. A maximální výše sazeb může dosáhnout 5 %.

Co se však mění, je délka období zvýšených sazeb. Fed se bude snažit udělat vše proto, aby sazby zůstaly nahoře dlouho. A to tak dlouho dokud si nebude jistý, že je inflace zabita. Fed chce zabránit situaci, kdy se mu podaří na pár měsíců dostat inflaci pod vytoužená dvě procenta, avšak jakmile začne sazby snižovat, inflace se rozběhne znovu. Fed si uvědomuje, že druhé kolo inflace by zničilo veškerou důvěru, kterou ještě investoři vůči této federální instituci mají. Rozhodnutí Fedu je pochopitelné a do jisté míry racionální. Držitelé akcií však budou nesmírně zklamaní. Zvedání sazeb a jejich držení na výších úrovních naznačuje, že ukončení celého cyklu by mělo přijít až po roce 2023. Investoři tak mají velmi pesimistickou vyhlídku, co se týče budoucnosti. I příští rok 2023 bude velmi složitý.

Dluhopisy versus akcie

Zvedání sazeb a následný výprodej akcií není jediný problém. Jelikož akcie reagují na rozhodnutí Fedu velmi rychle, investor by mohl velmi lehce nabýt přesvědčení, že pokles akcií už v sobě tyto nové informace obsahuje. To platí pro akcie v krátkodobém horizontu. Ve střednědobém horizontu však ještě může dojít ke změnám ve strategiích velkých fondů. O jaké změně mluvíme?

Když se podíváme na index sdružující 500 největších amerických firem, zjistíme, že od začátku roku ztratil přes 22,4 %. To je opravdu hodně. Pokud k tomu připočteme americkou inflaci, reálná ztráta pro držitele tohoto indexu ve formě ETF představuje okolo 30 %. Jeho investice tak ztratila skoro třetinu své hodnoty. Navíc, a to je nejdůležitější, vyhlídky na změnu trendu jsou v nedohlednu.

Z pohledu technické analýzy je velmi klíčová hranice 3600 bodů. Pokud ji index S&P 500 neudrží, chybí mu záchranné podpory. Velmi rychle může sestoupit na další spodní hladinu, která se nachází v okolí 3260 bodů. Takže další dvouciferný pád je obzoru. Zvedání úrokových sazeb však nemá vliv pouze na cenu akcií.

Zdroj: Tradingview.com
Vývoj výnosů dvouletých amerických dluhopisů

Zvednutí sazeb má dopad i na dluhopisový trh. Na obrázku vidíme, že americký dvouletý dluhopis nabízí nyní zhodnocení 4,2 %. To ještě nestačí k tomu, aby výnos pokryl ztráty z inflace, ale zhodnocení začíná být zajímavé vzhledem k riziku. Pokud porovnáme riziko, že index S&P 500 prolomí hranici 3600 bodů, a rizikem, že americká vláda nebude schopná zaplatit vydané dluhopisy. Jedná o nesouměřitelná rizika. Investor, který nechce riskovat a za každou cenu potřebuje svou hotovost umístit na trhy, dnes může začít přemýšlet, že stáhne peníze z akcií a investuje je do dluhopisů. Třešničkou na dortu je, že pokud se americkému Fedu opravdu podaří v prvním polovině roku dostat americkou inflaci zpět pod 2 %, majitel dvouletého amerického dluhopisu by měl již přes 2 % reálného zhodnocení své investice a to ještě minimálně další rok.

Zdroj: Tradingeconomics.com
Inflace v USA.
Inflace v USA.

Jakmile se akcií začnou ve prospěch dluhopisů zbavovat i velcí hráči, tak se medvědí trend ještě víc posílí. Pokud nevěříte na to, že do několika týdnů přijde dobrá zpráva, můžete zkusit anticipovat tuto rotaci.

Z mnoha dalších silných argumentů pro malou pravděpodobnost růstu akciového trhu je skutečnost, že americké akcie nikdy v historií nerostly v období, kdy se zároveň zvedaly sazby, a stoupala americká nezaměstnanost. Kdo poslouchal Jeroma Powella dobře, uvědomil si, že snad poprvé v historií vysoce postavený americký veřejný činitel chce, aby v USA stoupla nezaměstnanost. Jestliže jeho měnová politika bude úspěšná, nezaměstnanost by opravdu měla stoupat. Pokud totiž neporoste, Fed se může ještě odhodlat k razantnějšímu zvedání sazeb. A to by pro akciové trhy byla už opravdu rána z milosti.

Firemní zprávy: Odvětví polovodičů pod tlakem

Dnes se nepodíváme na jednu firmu, ale rovnou na celé odvětví. Zaměříme se na sektor polovodičů, který prochází obrovskou korekcí. Cena akcií polovodičů vystoupala do závratných výšin díky Covidu. Poptávka a nedostatek polovodičových součástek vedl k obrovskému očekávání zisku těchto firem. Zájem o polovodiče byl taktéž tažen vzrůstem ceny bitcoinu, protože při vysoké ceně kryptoměn se vyplatilo budování kryptofarem. Nyní, díky vysokým cenám energií a poklesu cen kryptoměn, je velmi pravděpodobné, že nás nárůst poptávky po polovodičích z této oblasti nečeká.

Zdroj: Tradingeconomics.com
Vývoj indexu SOX, který odpovídá vývoji cen akcií v polovodičovém sektoru

To není však jediný problém odvětví. Covid, ale i geopolitické napětí mezi Čínou a USA poukazuje na to, jak klíčové je mít aspoň částečně výrobu čipů pod vlastní kontrolou. Státy proto slibují firmám vyrábějící polovodiče různé investiční pobídky, programy a daňové úlevy na konstrukci nových továren v západním světě.

Tak se dá očekávat, že i tyto firmy budou muset provést nemalé investice. To bude představovat zvýšené náklady a tím pádem menší marže. Nutnost investovat přichází v nejméně vhodné chvíli a to v období růstu úrokových sazeb. Na nutné investice si budou muset půjčit mnohém dráž.

A aby to nebylo málo, již nyní se ví, že s příchodem recese klesne poptávka po polovodičových součástkách ve světě. Zatímco v prvním pololetí 2022 prodeje polovodičů stouply o silných 21 %, na druhé pololetí se už odhaduje pokles o 4 %. Vyhlídky na rok 2023 mluví o poklesu 8 %. Není divu, že akcie tohoto sektoru klesají.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ovšem již dnes jsou poklesy tak obrovské, že si mnozí investoři kladou otázku, zda se už neblížíme ke dnu a zastavení výprodejových cen. Inu posuďte sami. Akcie AMD klesly o 51,7 % a Akcie NVIDIA dokonce o 57,4 %. Trochu lépe jsou na tom Taiwan Semiconductor, který ztratili 26,02 % a Broadcom se ztrátou 29,57 %. Z pohledu technické analýzy má AMD nakročeno na další propady. První další velký suppport leží na hladině 51 dolarů. Tím by se cena AMD dostala až na hodnoty ze září roku 2020. I přes tyto velké propady se jedná o kvalitní firmy, po jejichž výrobcích bude i nadále poptávka. Jen těžko si představíme 21. století bez polovodičů. Zároveň však platí, že dokud se ceny akcií polovodičového sektoru nekonsolidují, krize není zdaleka u konce.

Centrální banky: Fed následují i další centrální banky

O zvednutí sazeb Fedem jsme psali v úvodu. Pokud budou všechny ostatní centrální banky držet svůj krok s posilujícím dolarem, budou muset zvedat sazby minimálně stejným tempem jako Jerome Powell. Jinak hrozí risk, že jejich měna začne značně oslabovat. Praktickou ukázku tohoto jevu předvedla anglická centrální banka, která na svém jednání odloženém kvůli pohřbu královny Alžběty, zvedla sazby překvapivě pouze o 50 bazických bodu na 2,25 %. Anglická libra se v reakci na tento krok propadla na velmi nízké úrovně.

Svoje sazby taktéž zvedla Indonésie o 50 bazických bodu na 4,25 %, Jižní Afrika o 75 bazických bodů na 6,25 %, Tchaj-wan o 13 bazických bodů na 1,63 %, Filipíny o 50 bazických bodů na 4,25 %, Guatemala o 25 bazických bodů na 3 %, Jordánsko o 75 bazických bodů na 5,25 %. Švýcarsko se rozloučilo s režimem záporných úrokových sazeb a zvedlo svoje sazby o 75 bazických bodů na 0,50 %. Švýcarsko zvedlo svoje sazby i přesto, že ho trápí inflace méně než ostatní evropské státy.

Svoji originalitu potvrdila turecká centrální banka. I přesto, že zemi trápí 70 % inflace, Turecko snížilo znovu sazbu o 100 bazický bodů na 12 %.

Indexy: Světové indexy znovu zčervenaly

Nikoho ani nemůže překvapit, že se světové indexy ponořily do červené barvy. Japonský index Nikkei ztratil 4,12. Index Hang Seng odepsal 4,04 %. Burza v Šanghaji si vedla lépe a ztratila 2,07 %.

V Evropě indexy zaznamenaly velké ztráty. Nejvíc padala moskevská burza pod vlivem zprávy o částečné mobilizaci. Moskevský index MOEX odepsal 18,04 %. Francouzský CAC 40 ztratil 4,70 %. Německý Dax se zmenšil o 4,29 %. Nejlépe prodejním tlakům odolával FTSE, který ztratil 2,65 %.

V zámoří taktéž burzovní indexy klesaly velkým tempem. Průmyslový Dow Jones ztratil 4,61 %. Index S&P 500 měl ztrátu 5,3 %. Nejhůře bez překvapení dopadl technologický Nasdaq100, který se propadl do ztráty 5,78 %.

Komodity: Prodejní tlak na ropě

Ropa Brent se obchodovala na úrovni 84,25 dolarů za barel. Americká lehká ropa pak se prodávala za 78 dolarů za barel. Týdenní pokles na ropě dosáhl 8 %. To je hodně. Důvodem jsou obavy z poklesu cen ropy kvůli recesi, kterou chce vyvolat americký Fed. Avšak pro nás to automatický neznamená levnější benzín na pumpách. Ropa sice klesá, ale americký dolar posiluje. A to bude v následujících měsících opakující se problém.

Komodity: Cena zlata pokračuje v sestupu

Ani vývoj na zlatě není žádným překvapením. Zlato se nyní obchoduje za 1653 dolarů za unci. Pokud Fed dodrží svůj jízdní plán do konce roku, což se dnes jeví jako velmi pravděpodobné, můžeme i na zlatě dočkat dalších poklesů. V každém případě dnes není mnoho možností, jak zlato navrátit do růstového kanálu.

Slovo závěrem: Smířit se se ztrátami

Obchodníci na burze, a to především fyzické osoby mající k dispozici volné prostředky, jsou nyní v pokušení ztrátové pozice rozředit, tzn. přikoupit již držené akcie, abychom snížili průměrnou cenu. Tato operace dává smysl, pokud očekáváme, že konkrétní akcie bude v blízké době růst. To je však nyní velmi nepravděpodobné. Akumulovat nové akcie ve ztrátových pozicích dnes nedává smysl, protože je pravděpodobné, že během týdne, či dvou cena akcií ještě víc klesne. Je lepší počítat s tím, že se mi nepodaří chytit přesné dno, než riskovat, že zvětšením pozice ztráty narostou do astronomických rozměrů.

Líbil se vám tento článek?
12
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎