Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » 4 investiční nesmysly, které kolují na sociálních sítích

4 investiční nesmysly, které kolují na sociálních sítích

4 investiční nesmysly, které kolují na sociálních sítích
Zdroj: depositphotos.com

Fenomén sociálních sítí vtrhl do běžného života mnoha lidí tak, jako snad žádná nová technologie v historii. Mnohem rychlejší šíření informací rozpoutalo novou éru komunikace, která samozřejmě přináší mnoho benefitů, ale také napomáhá šíření polopravd, mýtů a omylů mezi lidmi.

V tomto článku si představíme 4 investiční myšlenky, které se šíří po sociálních sítích, ale které jsou v praxi naprosto nesmyslné a především pro solidní praxi nepoužitelné.

Jedním z největších problémů informační doby je paradoxně příliš velké množství informací. Mnohdy bývá pro investory velmi složité odhalit mezi tou kupou informací právě ty, které jim pomohou dosahovat lepších výsledků, nebo které je naopak nabádají k rozumné investiční zdrženlivosti. Kvalita informací ustupuje v této době do pozadí oproti množství, což jde ruku v ruce s nelichotivou statistikou, kdy 75-80 % obchodníků a investorů na finančních trzích prodělává.

Lékem na odlišování kvalitních informací od těch, které mají v lepším případě pouze ztížit cestu k ziskům, je kritické myšlení. Investor by určitě neměl přijímat každou informaci o nákupu nebo prodeji finančního aktiva, o které se na sociálních sítích píše. Důvodem je to, že internet je veskrze anonymní platforma a to že někdo napíše: "kupuji akcie společnosti XY" určitě neznamená, že to také udělá ani že to jemu i vám automaticky přinese pohádkové zisky. Pojďme se nyní podívat na ony 4 omyly investičního smýšlení.

1) "Finanční nezávislost je pro všechny"

Mnoho inzerátů, které po internetu kolují, mají investory nalákat na myšlenku, že investování je pro každého. Toto tvrzení je samozřejmě pravdivé jen částečně. Investování vyžaduje především určitou míru vlastní sebereflexe, kterou mnoho lidí postrádá. Sebereflexe spočívá v tom, že když se investování z počátku nedaří, hledám problémy a jejich řešení především u sebe, vyhledávám co mohu zlepšit. Na druhou stranu investoři, kteří nejsou schopni přijmout osobní zodpovědnost a své chyby svalují na jiné, na finančních trzích hned tak neuspějí.

2) "Investování je snadné"

Za každou činností, která vypadá snadně, stojí mnoho práce. To platí pro sport, vědu, umění a i investování. Navíc být investor není konečný stav. Jedná se o neustálý proces změn. Mění se finanční trhy, mění se likvidita, volatilita, fundamenty a reakce trhu na ně. S tímto investičním klamem souvisí ještě jedna záležitost.

Na sociálních sítích je snadnost investování prezentována metodou "kup a drž", což je skutečně jedna z možností investování, ale ti investoři, co minulý rok tuto strategii aplikovali, jsou v současné době ve velké ztrátě a těžko říci, kdy trhy začnou tvořit nové maximální ceny. Bude potřeba být velmi trpělivými.

3) "Drahé kovy jsou dobrým držitelem hodnoty"

Toto je velmi rozporuplné téma. Drahé kovy, jako zlato nebo stříbro, určitě mají svou pozici v každém investičním portfoliu, ovšem s jejich procentuálním zastoupením to je již složitější. Například zlato je velmi často prezentováno jako "bezpečný přístav", kam investoři přesouvají svůj kapitál v době finanční krize nebo nervozity na trzích.

Cenový graf zlata
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Ovšem při pohledu na cenový graf zjistíme, že cena této komodity již rok klesá. Při fyzickém držení zlata je situace pro investory ještě složitější, protože pořizovací ceny a výkupní ceny se od sebe velmi výrazně liší. Právě investice do fyzického zlata může být kvůli spreadu a dlouhodobému poklesu ceny nevhodnou investicí.

4) "Kryptoměny jsou nejlepší"

I přes výrazný propad cen kryptoměn, se může investor na sociálních sítích setkat s reklamou nebo propagací výhodnosti kryptoměn. Nicméně stále zůstává faktem, že tato aktiva jsou vytvořena anonymními skupinami programátorů (Sathoshi Nakamoto – tvůrce Bitcoinu), a proto neexistuje v současné době instituce, která by se za jejich investiční hodnotu zaručila.

Kryptoměny svou výkonnost již předvedly, nyní se čeká, jak obstojí ve výzvě uchovatele hodnoty.

Závěr

Přemíra informací a absence jejich kvality zasáhly i investiční svět. Na internetu a sociálních sítích kolují neopodstatněná investiční doporučení, zaručené tipy nebo reklama na nefunkční finanční produkty. Investoři při jejich vyhodnocování musí používat kritické myšlení a každou informaci si ověřit, aby zbytečně nepřišli o svůj kapitál a možnost efektivní a kvalitní správy svých finančních prostředků.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo