Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

6 faktorů, které dokážou ovlivnit kurz kryptoměn. Jak je využít v náš prospěch?

6 faktorů, které dokážou ovlivnit kurz kryptoměn. Jak je využít v náš prospěch?

Ceny kryptoměn se stejně jako ceny dalších veřejně obchodovatelných aktiv řídí mnoha faktory, které je dokáží ovlivnit jak pozitivně, tak i negativně. Kryptoměny jsou navíc nechvalně známé svojí nepředvídatelností a sklonem k někdy i pěkně velkým cenovým zvratům hlavně kvůli zatím nízké tržní kapitalizaci.

Proto se dnes podíváme na 6 faktorů, o kterých se dá říct, že patří mezi ty nejzásadnější a lze díky nim odvodit, jakou cenu vůbec můžeme očekávat do budoucna.

O jaké faktory se jedná? A co nám dokážou napovědět?

1. Zákon nabídky a poptávky

Jedno z nejzákladnějších pravidel ekonomiky, které platí ve všech případech, je zákon nabídky a poptávky. Jednoduše závisí na tom, jaká je dostupnost daných kryptoměn. Pokud je nějaké kryptoměny na volném trhu nedostatek (nikdo ji nechce prodávat), stane se tak vzácnou a i s identickou poptávkou po ní logicky následuje růst ceny.

U některých kryptoměn, jako je např. Bitcoin či Litecoin lze tento jev pozorovat. Zhruba každé 4 roky nastává tzv. halving, který snížuje rychlost uvolňování kryptoměny do oběhu. To má zpravidla pozitivní vliv na vývoj ceny.

Graf nabídky a poptávky
Graf nabídky a poptávky (zdroj: Wikipedie)

V druhém případě se jedná o opačný případ, kdy je kryptoměny někdy až nadbytek. V takovém případě můžeme očekávat nízkou poptávku a také snížení ceny dané kryptoměny.

Pozorovat to lze např. u ICO kryptoměn, které je možné koupit přímo od vývojářů s předstihem, ještě než vůbec existují. Jakmile je kryptoměna vydána a začne se obchodovat na burzách, často hned prvním pohybem je pohyb dolů, když část investorů nově nabyté tokeny ihned prodává.

2. Využití dané kryptoměny

Dalším o trošku specifičtějším faktorem u kryptoměn je jejich využití.

Každá z kryptoměn se snaží řešit nějaký problém a přijít s určitou inovací. Např. měny Zcash či Monero se soustředí primárně na anonymitu uživatelů a nedostopovatelnost kryptoměnových transakcí. A protože na světě exstuje spousta lidí, kteří by si mezi sebou rádi posílali peníze tak, aby to bylo nevysledovatelné, jsou tyto kryptoměny poměrně využívané.

Lidé tyto kryptoměny tedy chtějí používat. Ale aby je mohli používat, musí si je nejdříve někde opatřit -> roste po nich poptávka -> roste jejich cena.

Graf
Změna za 24h
Aktuální cena
Graf
Změna za 24h
Aktuální cena

Dalším skvělým příkladem je IOTA – kryptoměna vytvořená pro levné a rychlé transakce spíše mezi stroji, než mezi uživateli – Internet of Things.

Když IOTA v druhé polovině roku 2017 oznamovala spousty partnerství se společnostmi, které ji měly využívat, její cena raketově stoupala z několika desítek centů až na více než 5 dolarů.

Graf
Změna za 24h
Aktuální cena

3. Náročnost těžby

V případě takzvaných proof-of-work blockchainů, jakými je například Bitcoin, může mít náročnost těžby přímý vliv na kurz bitcoinu. Vyšší náročnost těžby je zároveň složitější na vytěžení jednotlivých mincí. To může mít dopad na vnímanou hodnotu mince a následně na její cenu. Zvyšování nabídky mincí totiž vyžaduje mnohem větší výpočetní výkon pro těžbu.

4. Investoři

Neodmyslitelnou součástí jsou i investoři, kteří mají samozřejmě silný vliv na cenu kryptoměny, a to především na tzv. low-cap coins.

A jak vlastně dokáží investoři ovlivnit jejich cenu? Jednoduše – pokud nastane situace, kdy se více lidí rozhodne pro investice do kryptoměn ve velkém množství, začnou tak hnát cenu nahoru.

To samé se stalo například u kurzu Bitcoinu v dubnu roku 2019, kdy se jeho kurz zvidhl a odrazil ze dna pouze kvůli jednomu investorovi. Jako další mohou mít vliv i na začínající investory, kteří se radši přikloní ke zkušenějším a začnou spekulovat se stejnými kryptoměnami, což opět pohne s cenou nahoru.

Graf
Změna za 24h
Aktuální cena

5. Politické a právní otázky

Mezi faktory, které cenu kryptoměn ovlivňují, v žádném případě nepatří jen ty, které se jich přímo týkají, ale i ty, které na ně působí zvnějšku.

Právě zákon a různé politické kroky mají moc používání nebo těžení kryptoměn regulovat anebo rovnou je zakázat. Zákaz nebo spíše omezení kryptoměn jsme si mohli všimnout například v Číně, kde již není možné přes aplikaci WeChat platit pomocí kryptoměn nebo je přeposílát svým známým.

Regulace, zákazy a povolení mohou ceny kryptoměn krátkodobě celkem slušně ovlivnit. V roce 2019 např. všem známá směnárna Coinbase začala po dlouhé době nabízet směnu kryptoměn i v americkém státě New York, což takřka ihned kurz XRP popostrčilo o pár procent vzhůru.

6. Zprávy ze světa kryptoměn

Zprávy a novinky dokážou ovlivnit nejen cenu kryptoměn, ale i cenu různých komodit. Stačí si vzpomenout například na prezidentské volby ve Spojených státech. Ještě před samotným zvolením se začal americký trh otřásat v základech po každé zveřejněné zprávě o Trumpově tažení za vítězstvím.

To samé platí i ve světě kryptoměn, pokud se tedy objeví zpráva o úspěšném hackerském útoku na některou ze sítí (jako se tak stalo např. u XVG či ETC) je pravděpodobné, že cena klesne. Naopak u zpráv o zvyšující se adaptaci kryptoměn nebo jiných krocích kupředu se dá očekávat růst cen.

Kromě výše zmíněných faktorů samozřejmě může ceny kryptoměn ovlivnit i spousta dalších věcí. Myslíte si, že jsme něco důležitého zapomněli? Dejte nám vědět níže v komentářích! ⤵️

Líbil se vám tento článek?
26
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.