Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Elon Musk prodává akcie Tesly! Ze slíbených 10 % prodal teprve polovinu

Publikováno
Elon Musk prodává akcie Tesly! Ze slíbených 10 % prodal teprve polovinu
Zdroj: depositphotos.com

Elon Musk činí, jak slíbil a pomalu pracuje na prodeji 10 % jím vlastněných akcií Tesly. Během posledních dvou týdnů prodal již 8,2 milionu akcií v hodnotě 8,8 miliard dolarů. Podle svých slov se k prodeji rozhodl jen proto, aby byl schopný zaplatit daně, za které je často kritizován. Většina zpráv ale poukazuje na to, že jeho jednání není až tak šlechetné, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Musk prodal celkem 8,2 milionu akcií

Elon Musk již začátkem listopadu vyhlásil na svém twitterovém účtu hlasování, o to, zda má prodat 10 % akcií Tesly, které vlastní. Jeho sledující nakonec rozhodli, že má přistoupit k jejich prodeji a jak slíbil, tak i koná. Během dvou posledních týdnů prodal celkem 8,2 milionu akcií v hodnotě 8,8 miliard dolarů. K tomu, aby splnil svůj slib mu chybí prodat ještě 9 milionů akcií.

Musk aktuálně vlastní 164 milionů akcií, které představují 17% podíl v Tesle. Prodej takového množství akcií má samozřejmě své následky, a to v podobě poklesu ceny akcií. Ty klesly již o 7 %, kvůli čemuž se snížila i tržní hodnota společnosti o 84 miliardy dolarů. I přesto růst akcií v tomto roce stále představuje 56 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Prodej kvůli daním je jen záminka

Už při zveřejnění zmíněné ankety se začaly objevovat různé teorie o tom, proč se Musk rozhodl akcie prodat. Podle svých vlastních slov chtěl vyhovět zákonodárcům, kteří ho kritizovali za to, že se záměrně vyhýbá platbě daní. Ty ještě nedávno kritizoval, a to především ve spojitosti s návrhem na zavedení speciální daně pro miliardáře.

Podle některých zpráv však anketa byla opět jen jednou z dalších her Muska, který se tímto pokusil na sebe strhnout pozornost. BBC totiž přišlo se zprávou, že Musk již v září plánoval prodat část svých akcií. Konkrétně se mělo jednat o 930 000 akcií v hodnotě 1,1 miliardy dolarů. Toto tvrzení posiluje i fakt, že se Musk již v minulém roce nechal slyšet, že bude muset prodat část svých akciových opcí.

Muska kritizuje i Michael Burry

Do Muska se pustil i jeden z jeho největších kritiků Michael Burry, který upozornil na to, že si Musk v červnu sjednal osobní půjčku, u které ručil 88 miliony akcií. Ve výsledku se podle něj Musk snaží pouze získané peníze použít ke splacení části svého dluhu.

Při té příležitosti opět vyzdvihl svoje obavy ohledně přecenění akcií Tesly, které jsou podle něj jen nafouklou bublinou, která brzy praskne. Toho si je podle jeho slov vědomý i samotný Musk, což by mohl být jeden z dalších důvodů, proč se rozhodl prodat část svého podílu. Odpověď Muska na sebe nedala dlouho čekat a na Twitteru se brzy objevil tweet, ve kterém Burryho nazval „broken clock“ neboli rozbitými hodinami.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.