Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Elon Musk prodává akcie Tesly! Ze slíbených 10 % prodal teprve polovinu

Elon Musk prodává akcie Tesly! Ze slíbených 10 % prodal teprve polovinu

Elon Musk prodává akcie Tesly! Ze slíbených 10 % prodal teprve polovinu
Zdroj: depositphotos.com

Elon Musk činí, jak slíbil a pomalu pracuje na prodeji 10 % jím vlastněných akcií Tesly. Během posledních dvou týdnů prodal již 8,2 milionu akcií v hodnotě 8,8 miliard dolarů. Podle svých slov se k prodeji rozhodl jen proto, aby byl schopný zaplatit daně, za které je často kritizován. Většina zpráv ale poukazuje na to, že jeho jednání není až tak šlechetné, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Musk prodal celkem 8,2 milionu akcií

Elon Musk již začátkem listopadu vyhlásil na svém twitterovém účtu hlasování, o to, zda má prodat 10 % akcií Tesly, které vlastní. Jeho sledující nakonec rozhodli, že má přistoupit k jejich prodeji a jak slíbil, tak i koná. Během dvou posledních týdnů prodal celkem 8,2 milionu akcií v hodnotě 8,8 miliard dolarů. K tomu, aby splnil svůj slib mu chybí prodat ještě 9 milionů akcií.

Musk aktuálně vlastní 164 milionů akcií, které představují 17% podíl v Tesle. Prodej takového množství akcií má samozřejmě své následky, a to v podobě poklesu ceny akcií. Ty klesly již o 7 %, kvůli čemuž se snížila i tržní hodnota společnosti o 84 miliardy dolarů. I přesto růst akcií v tomto roce stále představuje 56 %.

Graf ceny akcií Tesla
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Prodej kvůli daním je jen záminka

Už při zveřejnění zmíněné ankety se začaly objevovat různé teorie o tom, proč se Musk rozhodl akcie prodat. Podle svých vlastních slov chtěl vyhovět zákonodárcům, kteří ho kritizovali za to, že se záměrně vyhýbá platbě daní. Ty ještě nedávno kritizoval, a to především ve spojitosti s návrhem na zavedení speciální daně pro miliardáře.

Podle některých zpráv však anketa byla opět jen jednou z dalších her Muska, který se tímto pokusil na sebe strhnout pozornost. BBC totiž přišlo se zprávou, že Musk již v září plánoval prodat část svých akcií. Konkrétně se mělo jednat o 930 000 akcií v hodnotě 1,1 miliardy dolarů. Toto tvrzení posiluje i fakt, že se Musk již v minulém roce nechal slyšet, že bude muset prodat část svých akciových opcí.

Muska kritizuje i Michael Burry

Do Muska se pustil i jeden z jeho největších kritiků Michael Burry, který upozornil na to, že si Musk v červnu sjednal osobní půjčku, u které ručil 88 miliony akcií. Ve výsledku se podle něj Musk snaží pouze získané peníze použít ke splacení části svého dluhu.

Při té příležitosti opět vyzdvihl svoje obavy ohledně přecenění akcií Tesly, které jsou podle něj jen nafouklou bublinou, která brzy praskne. Toho si je podle jeho slov vědomý i samotný Musk, což by mohl být jeden z dalších důvodů, proč se rozhodl prodat část svého podílu. Odpověď Muska na sebe nedala dlouho čekat a na Twitteru se brzy objevil tweet, ve kterém Burryho nazval „broken clock“ neboli rozbitými hodinami.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo