Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Řeč je o Edanu Yagovi, jehož zajímavý příběh vám dnes představíme.
Edan Yago se k vzácným statkům dostal již ve věku 9 let, ovšem ne tak, jak byste asi čekali. Yagova rodina vlastnila zlato, avšak kvůli politické situaci v Jižní Africe hrozilo, že o ně přijde. Yagova matka proto s pomocí syna zlato ze země pašovala.
Vláda apartheidu tehdy zavedla kapitálové kontroly, aby stabilizovala svoji měnu uprostřed mezinárodních sankcí. Opatření, které byla zavedena zejména za účelem ochrany národní měny, jihoafrického randu (ZAR), a kontroly odlivu zahraničního kapitálu, trvala až do roku 1995.
Yagova rodina byla brzy označena za “teroristy” a “nakonec z Jižní Afriky vytlačena”, řekl Yago v rozhovoru. V mládí se Edan vzdělal v datové vědě, což jej i s jeho dřívějšími zkušenostmi nevyhnutelně přivedlo k Bitcoinu (BTC), o němž všichni víme, že je jen těžko zabavitelný a také necenzurovatelný.
“Po celou dobu jsem se snažil vyvinout nástroje pro větší suverenitu.”
Yago založil projekt Sovryn, jehož kryptoměna SOV dosáhla v roce 2021 tržní kapitalizace až 400 milionů USD. Svému potenciálu bohužel nedostála a ačkoli bylo její maximum cca na 33 USD, nyní se obchoduje jen za 0,35 USD.
Sovryn však stále funguje. Jedná se o DeFi platformu spojenou s Bitcoinem, v níž je uloženo na 43 milionů USD aktiv. Uživatelé zde úročí a půjčují si kryptoměny.
Dalším Yagovým pokusem o zlepšení bitcoinového světa je projekt BitcoinOS. Jedná se o rollup, který má nejrobustnějšímu blockchainu světa pomoci se škálováním.
Na rozdíl od hlavní vrstvy Bitcoinu zvládne BitcoinOS zpracovat více transakcí a exekuovat složitější operace, jako např. chytré kontrakty. Letos v červenci zaznamenal BitcoinOS historický milník, když se mu povedlo na bitcoinovém mainnetu ověřit první důkaz s nulovou znalostí.
“A to je velký úspěch,” řekl Yago. “Budujeme platformu, která umožní zavedení rollupů na Bitcoin.”
A do třetice stojí Yago za projektem CementDAO, který si klade za cíl sjednotit roztříštěný ekosystém stablecoinů (jako např. USDT, USDC či DAI) a umožnit jejich jednoduchou vzájemnou směnitelnost, až zaměnitelnost.
Memecoiny, centralizované služby a další jsou podle Edana nesmysly, i on však druhým dechem uznává, že se jedná o vstupní “drogu” pro lidi do světa kryptoměn a ti pak třeba zjistí, že decentralizovaný systém nabízí mnohem více, např. plnou kontrolu nad svými finančními životy.
Zajímavý je i Yagův názor na prvotní nabídky mincí, tzv. ICOs, které zažily boom v roce 2017. Yago by “věk ICOs” nejraději vrátil. Boom ICOs sice doprovázelo mnoho podvodů, ale financoval i mnoho úspěšných kryptoměn, které nám pomáhají dodnes.
Yago uvádí, že již není nutné vydávat tokeny prostřednictvím centralizovaných subjektů. Správná cesta vede přes decentralizované autonomní organizace (DAOs).
“Představte si, že se sejdou velké komunity nebo DAOs nebo, řekněme, šest projektů a řeknou: ‘Je to pro nás důležité, abychom zachovali soukromí našich uživatelů, takže společně spouštíme tuto aplikaci’.”
A pokud to bude decentralizovaná aplikace, kterou budou lidé potřebovat, vznikne a bude tu s námi navždy. Zatčení zakladatelů Tornado Cash populární mixér kryptoměn taky nevyplo, protože vypnout nejde, nachází se jako chytrý kontrakt na blockchainu a bude tu s námi do té doby, dokud tu s námi bude Ethereum (ETH).
Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.
Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.