Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dow Jones prohrává s S&P 500 na plné čáře! Může nastat změna?

Aktuálně je S&P 500 daleko výkonnějším indexem než Dow Jones Industrial Average. Situace se ale může brzy otočit. Jak je to možné?

Dow Jones prohrává s S&P 500 na plné čáře! Může nastat změna?
Zdroj: depositphotos.com

Někteří investoři a analytici, že stařičký index Dow Jones Industrial Average již správně nereflektuje realitu akciového trhu.

Na vrcholu internetové bubliny na začátku roku 2000 však index S&P 500 porážel svého staršího kolegu ještě více než dnes. Asi by se tedy stejně tak dobře dalo tvrdit, že chyba je v nadhodnoceném S&P 500.

Tvrdí to americký finanční analytik a novinář se zaměřením akciové trhy Mark Hulbert.

Dow není horší než S&P 500

Dow za posledních šest měsíců zaostával za S&P 500 o přibližně 9 procentních bodů. Průměrný rozdíl za posledních 10 let byl přitom jen devět desetin procentního bodu.

Srovnání vývoje S&P 500 a Dow Jones za posledních 6 měsíců

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání

Oscilující tržní převaha mezi Dow a S&P 500 tak naznačuje, že v nějakém bodě v následujících měsících a letech bude Dow před S&P 500 stejně, jako je nyní pozadu.

Rekordní šestiměsíční rozdíl nastal 8. března 2000, kdy byl S&P 500 o 13,7 procentního bodu před Dow. Nasdaq dosáhl svého vrcholu v internetové bublině o dva dny později. Všichni víme, co se stalo dál.

Hulbert tvrdí, že to byla výjimka a aby to ukázal, změřil korelaci mezi rozdílem S&P 500 a Dow za posledních šest měsíců a výkonem akciového trhu za následujících šest měsíců.

Korelace byla statisticky nevýznamná, což znamená, že z aktuálního rozdílu nelze vyvodit žádný závěr o tom, jak si celkový trh pravděpodobně povede v nadcházejících měsících.

Akcie v těchto dvou indexech se hodně liší

Hulbert se však domnívá, že lze vyvodit závěr o pravděpodobném relativním výkonu hodnotových a růstových akcií v nadcházejících měsících.

To proto, že S&P 500 je blíže růstovému konci spektrarůst vs. hodnota” než Dow. Vzhledem k tomu, že historicky vedení ve výkonu jedněch nebo druhých akcií oscilovalo, velký náskok S&P 500 je často následován pravým opakem.

P/E P/B P/S Součást Dow
Microsoft 38,78 13,14 14,06 Ano
Apple 32,37 43,03 8,36 Ano
Nvidia 69,09 59,1 36,42 Ne
Amazon 52,12 8,91 3,27 Ano
Meta 28,66 8,46 8,87 Ne
Alphabet 27,73 7,64 7,03 Ne
Broadcom 68,5 10,58 17,39 Ne
Berkshire Hathaway 12,22 1,56 2,42 Ne
Eli Lilly 133,3 66,03 23,54 Ne
JPMorgan Chase 12,01 1,86 2,26 Ano
Zdroj dat: finviz.com

Tabulka výše ukazuje, jak blízko je S&P 500 k růstovému konci spektra – uvádí hodnotové poměry 10 největších akcií v tomto indexu.

Téměř všechny mají nafouknuté poměrové ukazatele. Také je zde vidět, že pouze čtyři z těchto 10 největších akcií S&P 500 jsou zároveň i v Dow.

Vzhledem k tomu, že mnoho z těchto největších akcií patří do skupiny takzvané Magnificent Seven, která má lví podíl na letošním výkonu akciového trhu, je snadné pochopit, proč je mezi S&P 500 a Dow tak velký rozdíl.

Oscilace mezi růstem a hodnotou byla jasně viditelná po prasknutí internetové bubliny v roce 2000. Do dubna 2001, jen něco přes rok po vrcholu bubliny, byl Dow téměř 16 procentních bodů před S&P 500 v šestiměsíčním výnosu.

To je mimořádný posun o skoro 30 procentních bodů v šestiměsíčních výnosech, jak ukazuje graf níže, ve kterém se modrá křivka pohybuje nad nulou, pokud S&P v šestiměsíčním výnosu překonával Dow a pod ní, pokud tomu bylo naopak.

Zdroj: hulbertratings.com
Graf srovnaní šestiměsíčních výnosů S&P 500 a Dow od 1990
Graf srovnaní šestiměsíčních výnosů S&P 500 a Dow od 1990

Rozumnou námitkou je princip vážení indexu

Analytik přesto přiznává, že Dow není dokonalým benchmarkem pro výkon akciového trhu. Naopak, existují vážné námitky vůči němu. Jde mu však o to, že zaostávání za S&P 500 není samo o sobě jednou z těchto oprávněných námitek.

Možná nejvážnější nevýhodou Dow je, že jeho metoda vážení podle ceny je iracionálním základem pro určování váhy jednotlivých akcií.

Například nejdražší akcie Dow je v současnosti UnitedHealth Group, takže má největší váhu z těchto 30 akcií.

Nejlevnější akcie DJIA v současnosti — Intel — má cenu, která je zhruba jednou patnáctinou ceny akcie UnitedHealth, takže váha Intelu v Dow je jedna patnáctina váhy UnitedHealth, přestože hodnota UnitedHealth je pouze trojnásobek Intelu.

Porovnání vývoje cen akcií UnitedHealth a Intel

Aktuální cena
Změna
UnitedHealth Group / UNH
Načítání
Načítání
Načítání
Intel / INTC
Načítání
Načítání
Načítání

Neexistuje žádný logický základ pro to, aby UnitedHealth měla 15krát větší váhu než Intel, protože její cena je 15krát větší.

Když byl Dow vytvořen na konci 90. let 19. století, vážení podle ceny bylo zvoleno ne z teoretických důvodů, ale pro snadnost výpočtu: hodnota Dow byla jednoduše součtem cen jednotlivých akcií.

S&P 500, který byl založen na konci 50. let 20. století, je index vážený podle tržní kapitalizace.

Nicméně špatné vážení Dow by se nemělo přeceňovat. Navzdory významným rozdílům mezi Dow a S&P 500 jsou dlouhodobé výnosy na ně navázaných ETF pozoruhodně podobné.

Například za posledních 25 let získal SPDR Dow Jones Industrial Average ETF, anualizovaný výnos 7,6%. Ve stejném období činil anualizovaný celkový výnos SPDR S&P 500 ETF 7,7%.

Porovnání vývoje ETF sledující S&P a Dow od State Street Global Advisors za posledních 25 let

Aktuální cena
Změna
SPDR Dow Jones Industrial Average Trust / DIA
Načítání
Načítání
Načítání
SPDR S&P 500 Trust / SPY
Načítání
Načítání
Načítání

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.