Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Co stojí za růstem akcií Facebook o 27,3 % v první polovině letošního roku?

Co stojí za růstem akcií Facebook o 27,3 % v první polovině letošního roku?

Co stojí za růstem akcií Facebook o 27,3 % v první polovině letošního roku?
Zdroj: marketingreview.vn

Facebook během loňského post-pandemického zotavení amerického akciového trhu zaostával svou výkonností mezi skupinou populárních společností FAANG pouze za akciemi Apple. Zatímco akcie Apple vzrostly od loňského dna amerického akciového trhu 23. března do konce roku o 130 %, akcie Facebook připsaly „pouze“ 84 %.

Vývoj akcií Facebook v posledních 2 letech
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

V prvním pololetí letošního roku se však karta obrátila, zatímco akcie výrobce iPhonů vzrostly o 3 %, akcie Facebook posílily o 27,3 %. Co stálo za růstem akcií Facebooku?

Hospodářské výsledky za Q1 2021 ohromily investory

Gigant sociálních médií oznámil skvělé hospodářské výsledky za Q1 2021 a kromě toho také veřejnost seznámil se záměrem výrazně investovat do tvorby vlastního obsahu. Jeho akcie díky tomu v prvním pololetí letošního roku vzrostly o více než 25 %.

Facebook vykázal za první čtvrtletí fiskálního roku 2021 ohromné zisky, přičemž tržby meziročně vzrostly o 47,6 % na 26,2 miliardy dolarů a čistý zisk se v meziročním srovnání prudce zvýšil o 93,7 % na 9,5 miliardy dolarů. Průměrná cena za reklamu se meziročně zvýšila o 30 % a společnost provozující sociální média rovněž dosáhla 12% meziročního nárůstu počtu reklam. Tato čísla dokazují, že je Facebook i přes doznívající pandemii stále schopen zaznamenávat silný růst.

Růst ziskovosti společnosti Facebook od roku 2010.
Růst ziskovosti společnosti Facebook od roku 2010. Zdroj: macrotrends.net

Průměrný počet denních uživatelů (DAU) a průměrný počet měsíčních uživatelů (MAU) nadále stoupal. Počet uživatelů DAU se vyšplhal v Q1 2021 na 1,9 miliardy, což představuje meziroční nárůst o 8,3 %, zatímco počet uživatelů MAU činil 2,9 miliardy, což představuje meziroční nárůst o 9,6 %.

Generální ředitel, Mark Zuckerberg, také podrobně popsal vylepšení provedená s cílem zaujmout více uživatelů platformy Facebook, jako je například zařazení nástroje, díky němuž si lidé mohou předplatit pokročilé služby využívající virtuální reality, jako je box a tanec. Společnost také posiluje svou infrastrukturu, aby bezproblémově zvládala zvýšený počet realizovaných plateb. Mnoho podniků pak začalo využívat k zasílání prodejních zpráv potenciálním zákazníkům uživatelské rozhraní aplikace WhatsApp.

Co mohou investoři očekávat nyní?

Všichni investoři, uvažující o investici do Facebooku by si měli do kalendáře zaznamenat datum 28. července, kdy bude gigant sociálních sítí oznamovat své hospodářské výsledky za Q2 2021. Analytici na Wall Street očekávají meziroční růst čistého zisku o 68 % (EPS ve výši 3,04 dolaru oproti 1,8 dolaru v roce 2020). V posledním roce však Facebook překonává odhady ziskovosti ze strany analytiků o 20 % a více.

Rovněž je očekávaný téměř 49% meziroční růst tržeb z 18,69 miliardy dolarů v Q2 2020 na 27,82 miliardy dolarů ve čtvrtletí končícímu k poslednímu červnu 2021. Nejnovější hospodářské výsledky tak do značné míry napoví, jakým směrem se bude dále ubírat cena akcií Facebook.

Výše odhadovaného a skutečného EPS společnosti Facebook za poslední rok a jeho predikce na následujících 12 měsíců.
Výše odhadovaného a skutečného EPS společnosti Facebook za poslední rok a jeho predikce na následujících 12 měsíců. Zdroj: nasdaq.com

Jak už bylo psáno výše, Facebook také předestřel, že plánuje výrazné investice do tvorby „chytlavého“ obsahu, a to z jednoho prostého důvodu. Musí se snažit konkurovat rostoucímu vlivu TikToku. Stále populárnější aplikace je momentálně již nejstahovanější aplikací v App Store a Google play (se 3 miliardami stažení), nepočítáme-li aplikace vlastněné Facebookem.

Společnost tak do konce příštího roku vynaloží 1 miliardu dolarů na podporu tvůrců obsahu na sociálních sítích, aby vytvářeli exkluzivní obsah, který udrží uživatele ve větší počtech na platformě Facebook. 

„Influenceři“ jsou do programu zvaní pouze na základě exklusivního pozvání a Facebook těmto osobám nabídne bonusové programy, pokud tvůrci dosáhnou určitých milníků.

Slovo závěrem

Podaří se Facebooku obstát v konkurenci Tik Toku? Je to poměrně pravděpodobné, ačkoliv popularita samotného Facebooku pomalu klesá a hlavním zdrojem příjmů se již stal Instagram. Zuckerbergova společnost stále disponuje aktivy – WhatsApp a Messenger – která byla minimálně monetizovaná. Zde se tak nachází slušný prostor pro růst tržeb a ziskovosti společnosti.

Kromě toho také Facebook vyvíjí velmi výraznou aktivitu v oblasti virtuální a rozšířené reality, díky čemuž rostou prodeje jeho virtuálních brýlí. Připočteme-li k tomu, že v postpandemickém období pravděpodobně budou výdaje firem na reklamu růst, mělo by se společnosti dařit i nadále výrazně růst. Facebook tvoří spolu s Googlem ve velké části světa v podstatě oligopol v oblasti online reklamy.

Facebook se může chlubit skvělými ziskovými maržemi a charakterizují ho nulové dluhy.

Z hlediska tradičních oceňovacích měřítek není podhodnocený, ale nelze říci, že by byl extrémně předražený (P/E ratio = 28,87, Forward P/E = 22,13). Cílová cena analytiků je pak momentálně stanovena přibližně 15 % nad aktuálně obchodovanou cenou.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo