Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co je nejlepší způsob, jak nyní můžete investovat do zlata?

Zlato zaznamenalo v roce 2024 pozoruhodný nárůst cen a opakovaně překonává rekordní hodnotu. Akcie těžařů však podobným způsobem nereagovaly. Jak tohoto jevu využít?

Publikováno
Co je nejlepší způsob, jak nyní můžete investovat do zlata?
Zdroj: depositphotos.com

Rok 2024 přinesl zlato do popředí finančních diskuzí díky pozoruhodnému nárůstu cen, který může ovlivnit trhy na celém světě.

Zlato od začátku roku vzrostlo o 15 %, včetně zisku 6 % pouze v dubnu. Žlutý kov se aktuálně obchoduje jen těsně pod svým historickým maximem 2 431 dolarů, kterého dosáhl minulý pátek.

Vývoj ceny zlata od začátku roku

Cena zlata v současnosti převyšuje čtvrtletní klouzavý průměr o více než 300 dolarů, zatímco akcie těžařských firem se letos zatím neprosadily.

Investoři, zejména ti mimo Spojené státy, letos upřednostňují přímé investice do zlata před akciemi těžařských společností, které nadále zklamávají.

Oba největší hráči, Newmont i Barrick Gold, se nacházejí v červených číslech, přičemž Newmont klesl letos o necelých 7 % a Barrick Gold o necelých 8 %.

Vývoj cen akcií Newmont a Barrick od začátku roku

Aktuální cena
Změna
Newmont Mining / NEM
Načítání
Načítání
Načítání
Barrick Gold / GOLD
Načítání
Načítání
Načítání

Barrick Gold nepředložil nijak oslnivý výhled produkce a nákladů na letošní rok, zatímco Newmont snížil vyplácenou dividendu, což vedlo ke ztrátě důvěry investorů a prodejům akcií.

Akcie společnosti Barrick Gold jsou dokonce pod úrovní, na které se pohybovaly v roce 2004, kdy činila cena zlata 400 dolarů za unci.

Burzovně obchodovaný fond (ETF) investující do akcií těžebních a zpracovatelských firem iShares Gold Producers UCITS sice letos o 11 % vzrostl, což ale také není příliš velký důvod k oslavám. Historicky totiž na býčích trzích zpravidla rostly zlaté akcie rychleji, než cena samotného drahého kovu.

Vývoj cen akcií iShares Gold Producers od začátku roku

S výrazným vzestupem cen zlata lze ale očekávat, že těžařské společnosti začnou v tomto čtvrtletí zaznamenávat zvýšené zisky, pokud se cena drahého kovu udrží až do konce června.

Průměrná prodejní cena zlata obou velkých producentů byla v minulém roce kolem 1 950 dolarů za unci, zatímco nyní se spotová cena na trhu pohybuje o více než 400 dolarů za unci výš.

Při odhadované letošní produkci 4 milionů uncí společností Barrick Gold a 6 milionů uncí Newmontem by měly marže, zisky i cash flow obou společností vyletět mnohem výš a podpořit tak jejich akcie.

Zisk na akcii (EPS) by se v případě akcie Barrick Gold podle odhadů analytiků měl pohybovat zhruba na úrovni 1,01 dolaru, což by znamenalo 20% nárůst oproti roku 2023.

Newmont by si měl polepšit o 30 % a navýšit tak EPS na 2,09 dolaru.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎