Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čínské akcie stoupají do nebes a tyto 2 akcie z růstu těží nejvíce!

Čínské akcie zažívají masivní růst poté, co centrální banka Číny oznámila snižování úrokových sazeb. Alibaba a Pinduoduo patří mezi hlavní vítěze, jejich akcie vzrostly o desítky procent. Budou růst i nadále?

Čínské akcie prudce rostou poté, co centrální banka Číny v neděli oznámila, že banky musí snížit úrokové sazby pro stávající hypotéky do 31. října. Indexy Shanghai Composite a Hang Seng výrazně rostou už týden.

Tato zpráva podpořila také růst čínských technologických akcií, včetně Alibaba a PDD. Pojďme se na tyto 2 čínské tituly, které se obchodují na amerických burzách NYSE a Nasdaq podívat blíže.

Alibaba

Načítání
Načítání
Koupit akcie Alibaba! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Alibaba Group (BABA) se v posledních pěti letech potýkala s řadou výzev, které způsobily, že hodnota jejích akcií se z maximální hodnoty 319 USD v roce 2020 propadla až k 58 USD v roce 2022.

Společnost čelila dlouhým obdobím lockdownů v důsledku pandemie COVID-19, pomalému oživení čínské ekonomiky a rostoucí konkurenci na svém největším trhu, e-commerce.

Po oznámení ekonomických opatření v Číně akcie začala rychle stoupat a dosáhla hodnoty $87,1.

Toto ocenění znamená následující hodnoty poměrových ukazatelů k 30. 9. 2024.

S 21násobkem zisků se BABA řadí mezi firmy s poněkud vyšším oceněním, ale stále se jedná o levnější firmu v sektoru, ve kterém průměr P/E dosahuje 28.

Nízké hodnoty ukazatelů P/B a P/S ukazují na výrazně levnou příležitost v porovnání s konkurenty.

Rozvoj open-source AI modelů

Alibaba se v oblasti cloudu rozhodla změnit svou strategii a zaměřila se na veřejné cloudové nasazení.

Tento krok sice částečně zakryl růst tržeb, ale vedl k výraznému zlepšení ziskovosti. Například ve druhém čtvrtletí roku 2024 vzrostly tržby cloudové divize o 6 % na 3,7 miliardy USD, zatímco zisk EBITDA se zvýšil o 155 % na 322 milionů USD.

Alibaba také uvedla, že příjmy z AI vzrostly v posledním čtvrtletí o trojciferné procento.

K tomu přispěly nové modely umělé inteligence, které vyvinula, včetně velkých jazykových modelů (LLMs).

Společnost na konci září představila více než 100 nových open-source AI modelů zaměřených na oblasti, jako je jazyk, zvuk, video, matematika a kódování.

Mezi novinky patří také model pro text-to-video, který uživatelům umožňuje snadno vytvářet videa z obrázků pomocí textových příkazů v čínštině nebo angličtině.

Kromě toho Alibaba výrazně zlepšila své AI infrastruktury, včetně architektury datových center, správy dat a tréninku modelů, aby lépe sloužila globálním zákazníkům.

Stabilizace e-commerce a potenciál růstu

Vedle rozvoje AI se zlepšuje i klíčový segment Alibaby, a to e-commerce.

Počet objednávek na jejích platformách Taobao a Tmall vzrostl ve druhém čtvrtletí dvojciferným tempem.

Společnost plánuje zvýšit monetizaci těchto platforem, což by mělo přinést vyšší tržby a ziskovost.

Pinduoduo

Načítání
Načítání
Koupit akcie Pinduoduo! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Když akcie Pinduoduo po oznámení výsledků za 2Q 2024 klesla až k 88 USD, byla to nejnižší hodnota od srpna 2023.

Po oznámení podpůrného vládního balíčku akcie začala raketově posilovat a 30. 9. 2024 stoupla až ke 140 USD. Za jeden měsíc tedy akcie posílila o více než 50 % a zdá se, že potenciál růstu stále není vyčerpán. Aktuálně se přitom akcie obchodují za cenu $117,7.

Základní poměrové ukazatele k 30. 9. 2024:

Jak se PDD liší od Alibaba a JD.com?

PDD byla založena teprve před devíti lety, ale rychle se rozrostla a stala se třetí největší e-commerce společností v Číně, hned po Alibabě a JD.com.

Její počáteční růst byl poháněn zákazníky s nižšími příjmy z menších čínských měst. PDD prodávala levnější produkty než Alibaba a JD.com a podporovala nakupující, aby se na sociálních sítích spojovali a získávali hromadné slevy.

Společnost také spustila platformu “farmář-přímý zákazník”, která umožňuje čínským farmářům prodávat čerstvé produkty přímo spotřebitelům za nižší ceny.

PDD je největší online zemědělskou platformou v Číně, zatímco Alibaba a JD se zaměřují na kamenné supermarkety.

V roce 2022 PDD expandovala do zahraničí s platformou Temu, která spojuje čínské obchodníky se zákazníky v zahraničí.

Temu se rychle stala jednou z nejpopulárnějších e-commerce aplikací na světě, s více než 167 miliony aktivních uživatelů měsíčně, z toho 50 milionů v USA.

Alibaba provozuje podobnou platformu AliExpress.

Je PDD stále podhodnocená?

Analytici očekávají, že tržby PDD porostou o 36 % ročně do roku 2026, přičemž zisky na akcii vzrostou o 39 % ročně.

Pokud PDD splní tato očekávání a bude růst tempem alespoň 20 % ročně do roku 2034, mohla by její akcie vzrůst na téměř 930 USD, což představuje téměř sedminásobné zhodnocení.

Aby toho však dosáhla, bude muset PDD posílit své postavení vůči Alibabě i JD.com na čínském trhu, pokračovat v expanzi Temu do zahraničí a najít nové zdroje růstu.

Zároveň by muselo dojít ke zmírnění napětí mezi USA a Čínou, aby investoři byli ochotni více investovat do čínských akcií.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.