Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Masivní růst čínských akcií: Měli byste na tuto investiční vlnu naskočit?

Čínské akcie zažily největší růst od finanční krize v roce 2008. Co stojí za tímto prudkým růstem a je teď ten pravý čas k investici na čínském trhu? Pojďme si to rozebrat.

Masivní růst čínských akcií: Měli byste na tuto investiční vlnu naskočit?
Zdroj: depositphotos.com

Po letech volatility na sebe čínské akcie opět strhávají pozornost – a tentokrát to není kvůli krachu. Nejnovější balíček ekonomických stimulů Pekingu rozproudil trh a čínské akcie zažily nejlepší týden od finanční krize v roce 2008.

Investoři jsou opatrně optimističtí a domnívají se, že by tato rally mohla signalizovat spíše dlouhodobější posun než další falešný start.

Index CSI 300, který sleduje přední společnosti v Šanghaji a Šen-čenu, vystřelil za pouhý týden o 15,7 %, což je masivní nárůst, o kterém hovoří nejenom analytici. V pondělí navíc vyletěl o dalších více než 8 %.

Společnosti Alibaba, JD.com, Pinduoduo a další zaznamenaly obrovské zisky. Tato vlna býčího sentimentu by mohla změnit pravidla hry, ale otázka, kterou si všichni kladou, zní: “Je růst čínského akciového trhu udržitelný?”

Pojďme si rozebrat, proč by to tentokrát mohlo být ve skutečnosti jinak a co by to mohlo znamenat pro vaše investiční portfolio.

Aktuální vývoj hodnoty indexu CSI 300

Co stojí za růstem? Pekingská stimulace “šokem a údivem”

Hlavní příčinou tohoto prudkého růstu akcií jsou nové agresivní ekonomické stimuly Číny, které byly nazvány kampaní “šok a údiv”.

Peking spustil mnohostranný plán na opětovné nastartování růstu, který zahrnuje snížení úrokových sazeb, zvýšení objemu úvěrů malým podnikům a výrazné daňové úlevy pro průmyslová odvětví postižená výlukami v rámci programu COVID-19.

Nejvíce na stimuly reagovalo luxusní zboží, průmyslové kovy a technologičtí giganti.

Ceny mědi poprvé po třech měsících překročily 10 000 USD za tunu, zatímco železná ruda se odrazila od dvouletého minima.

Hlavní hráči v technologickém sektoru zaznamenali okamžitý růst, přičemž růst akcií Alibaba, JD.com a Pinduoduo by mohl signalizovat obnovenou důvěru v ekonomickou budoucnost Číny.

Vzhledem k tomu, že čínská vláda vynakládá značné úsilí na podporu růstu, investoři doufají, že tyto kroky vytvoří trvalý impuls.

Tato injekce optimismu vedla některé k přesvědčení, že je Čína konečně na pokraji stabilizace své ekonomiky, i když opatrnost zůstává kvůli základním strukturálním problémům na místě.

Aktuální vývoj ceny akcií Alibaba, JD.com a Pinduoduo

Aktuální cena
Změna
Alibaba / BABA
Načítání
Načítání
Načítání
JD.com / JD
Načítání
Načítání
Načítání
Pinduoduo / PDD
Načítání
Načítání
Načítání

Nemovitostní krize a nezaměstnanost: Jsou Achillovou patou?

Navzdory prudkému růstu cen akcií někteří analytici mírní své nadšení a poukazují na hluboce zakořeněné ekonomické problémy Číny.

Trh s nemovitostmi, který se již několik let potácí na dně, zůstává hlavní brzdou růstu. Olej do ohně přilévá i velmi vysoká nezaměstnanost mladých lidí, kdy je bez práce téměř každý pátý mladý člověk.

Hlavní ekonom Nomury pro Čínu, Ting Lu, varoval, že současná rally by mohla mít krátké trvání, pokud vláda tyto zásadní problémy nevyřeší.

Podle Lua mohou být stimulační opatření dobrá k “posílení důvěry a nastartování trhů”, ale k odstranění příčin problému je nutná dobře strukturovaná a dlouhodobá politika. Jinými slovy, i když současná rally vypadá slibně, stále stojí na vratkých základech.

Jiní se však domnívají, že Peking je odhodlán se tentokrát postavit těmto výzvám čelem. Stratég společnosti Barclays, Kaanhari Singh, vyjádřil optimismus a naznačil, že “Čína to s řešením svých strukturálních problémů myslí vážně”.

Pokud je to pravda, mohli bychom být svědky začátku udržitelnějšího oživení.

Co to znamená pro investory? Nastartoval se býčí trh, nebo jde jen o krátkodobý odraz?

Vzhledem k velkolepému růstu čínských akcií si mnoho investorů klade otázku, zda je nyní ten správný čas na to, aby se na trh vrhli. Na jedné straně se zdá, že agresivní politika Pekingu podněcuje nový pocit optimismu na trhu, zejména v odvětvích, jako jsou technologie, luxusní zboží a průmyslové kovy.

Na druhou stranu dlouhodobé ekonomické problémy Číny – problémy na trhu nemovitostí a vysoká nezaměstnanost – stále představují rizika.

Pro investory, kteří mají vysokou toleranci k riziku, by to mohla být vzácná příležitost využít podhodnocené čínské akcie, které mohou těžit ze stimulačních opatření vlády. Obři jako Alibaba, JD.com a Pinduoduo budou pravděpodobně i nadále volatilní, avšak s potenciálem výrazných zisků.

Investoři, kteří se chtějí vystavit této rally, by však měli také zvažovat potenciální geopolitická rizika, včetně obchodního napětí a složitého regulačního prostředí v Číně. V minulosti náhlé regulační zásahy investory vyděsily a vedly k masivním výprodejům akcií.

Slovo závěrem: Na místě je opatrnost

I když prudký růst čínských akcií vyvolal nadšení, je důležité, aby investoři postupovali opatrně. Masivní stimulační balíček sice vyvolal rally, ale dlouhodobé zisky závisí na tom, zda Peking dokáže úspěšně zvládnout své naléhavější ekonomické problémy.

Pokud se však politika Pekingu prosadí, mohli bychom být svědky nové fáze růstu čínských akcií.

Pro odvážné investory by to mohla být skvělá příležitost k nákupu podhodnocených společností dříve, než se trh plně vzpamatuje. Jen nezapomeňte aktuální situaci sledovat – a možná se připoutejte a připravte na divokou jízdu.

Uvažujete o investování do čínských akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.