Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Češi chudnou, banky bohatnou! Vysoké úrokové sazby ČNB zajistily českým bankám rekordní zisky

Publikováno
Češi chudnou, banky bohatnou! Vysoké úrokové sazby ČNB zajistily českým bankám rekordní zisky
Zdroj: depositphotos.com

Lidé chudnou, ale banky ne. Může za to pozitivní důsledek vysokých úrokových sazeb. Tímto dochází k rekordním ziskům, které vyplývají z vyšší úrovně spoření fyzických a právnických osob.

Zjednodušeně můžeme říci, že lidé vloží své peníze do komerčních bank, které tyto vklady poté převedou k dalšímu úročení v centrální bance. Většina zisku komerčních bank je tvořena z vyššího úročení národní centrální bankou než samy komerční banky poskytují klientům. Na druhé straně je důležité si uvědomit, že v ekonomice zároveň klesá objem úvěru a to naopak tlačí zisky komerčních bank směrem dolů.

Bankám a spořitelnám vzrostl čistý zisk o 32,3 miliardy

Dle dat České národní banky (ČNB) bankám a spořitelnám v Česku v roce 2022 vzrostl souhrnný čistý zisk v meziročním srovnání o 32,3 miliardy na 102,64 miliardy korun. Jedná se o rekordní sumu.

Dále z dat a informací ČNB vyplývá, že úrokové výnosy se českým bankám zvýšily o 246,3 miliardy na 430,9 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí stouply, konkrétně o 4,2 miliardy na 52,6 miliardy korun. Zisk z finanční a provozní činnosti bankám loni vzrostl meziročně o 49,2 miliardy na 233,6 miliardy korun.

Centrální banky zvyšováním úrokových sazeb bojují proti inflaci

Zisk českých bank a spořitelen loni poprvé v historii překonal hranici 100 miliard korun. Banky v loňském roce podle analytiků těžily z vysokých úrokových sazeb, jak uvádíme v úvodu tohoto článku.

Centrální banky zvyšováním úrokových sazeb bojují proti inflaci. Ve východní Evropě můžeme vidět vyšší inflaci, a tak tamější banky zvyšují úrokové sazby více než v západní Evropě.

Můžeme tedy také zjednodušeně říci, že banky ve východní Evropě zvyšují své zisky více než v západní Evropě. Je to dané spotřebním košem, kde např. ve Švýcarsku lidé za potraviny a energie zaplatí mnohem méně ze svých mezd a při zvýšení jejich cen “jejich celková inflace” stoupne méně než v České republice.

Zisk u jednotlivých bank

České spořitelně loni stoupl neauditovaný konsolidovaný čistý zisk meziročně o 42,2 % na 20,2 miliardy korun. Čistý zisk skupiny ČSOB loni vzrostl o 9 % na 17,5 miliardy korun.

Čistý zisk Komerční banky se zvýšil o 37,9 % na 17,6 miliardy korun. UniCredit Bank dosáhla v roce 2022 čistý zisk 8,22 miliardy korun, meziročně se zvýšil o 21 %. Raiffeisenbank zvýšila čistý zisk o 61 % na 7,54 miliardy korun. Zisk Monety Money Bank vzrostl o 30,2 % na 5,19 miliardy korun.

Windfall tax

Největší české banky budou od roku 2023 platit daň z mimořádných zisků. Takzvanou windfall tax schválila vláda jako 60% daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky po navýšení o 20 %.

Výnos z této daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií. Daň z mimořádných zisků se vztahuje až k ziskům za rok 2023.

Závěr

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank varuje, že vláda z jejich zisků, které označuje za mimořádné, ale neuvidí nic moc nad rámec běžného zdanění, neboť banky zručně daňově optimalizují a dani z mimořádných zisků se tak prakticky zcela vyhnou.

Danuše Nerudová, česká ekonomka a vysokoškolská pedagožka, souhlasí a říká, že nynější nastavení daně povede především k tomu, že všechny společnosti začnou daňově plánovat. Ke skeptickému názoru Nerudové se přidává i bývalý člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Miroslav Zámečník.

Líbil se vám tento článek?
13
2

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎