Lidé chudnou, ale banky ne. Může za to pozitivní důsledek vysokých úrokových sazeb. Tímto dochází k rekordním ziskům, které vyplývají z vyšší úrovně spoření fyzických a právnických osob.
Zjednodušeně můžeme říci, že lidé vloží své peníze do komerčních bank, které tyto vklady poté převedou k dalšímu úročení v centrální bance. Většina zisku komerčních bank je tvořena z vyššího úročení národní centrální bankou než samy komerční banky poskytují klientům. Na druhé straně je důležité si uvědomit, že v ekonomice zároveň klesá objem úvěru a to naopak tlačí zisky komerčních bank směrem dolů.
Bankám a spořitelnám vzrostl čistý zisk o 32,3 miliardy
Dle dat České národní banky (ČNB) bankám a spořitelnám v Česku v roce 2022 vzrostl souhrnný čistý zisk v meziročním srovnání o 32,3 miliardy na 102,64 miliardy korun. Jedná se o rekordní sumu.
Dále z dat a informací ČNB vyplývá, že úrokové výnosy se českým bankám zvýšily o 246,3 miliardy na 430,9 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí stouply, konkrétně o 4,2 miliardy na 52,6 miliardy korun. Zisk z finanční a provozní činnosti bankám loni vzrostl meziročně o 49,2 miliardy na 233,6 miliardy korun.
Centrální banky zvyšováním úrokových sazeb bojují proti inflaci
Zisk českých bank a spořitelen loni poprvé v historii překonal hranici 100 miliard korun. Banky v loňském roce podle analytiků těžily z vysokých úrokových sazeb, jak uvádíme v úvodu tohoto článku.
Centrální banky zvyšováním úrokových sazeb bojují proti inflaci. Ve východní Evropě můžeme vidět vyšší inflaci, a tak tamější banky zvyšují úrokové sazby více než v západní Evropě.
Můžeme tedy také zjednodušeně říci, že banky ve východní Evropě zvyšují své zisky více než v západní Evropě. Je to dané spotřebním košem, kde např. ve Švýcarsku lidé za potraviny a energie zaplatí mnohem méně ze svých mezd a při zvýšení jejich cen “jejich celková inflace” stoupne méně než v České republice.
Zisk u jednotlivých bank
České spořitelně loni stoupl neauditovaný konsolidovaný čistý zisk meziročně o 42,2 % na 20,2 miliardy korun. Čistý zisk skupiny ČSOB loni vzrostl o 9 % na 17,5 miliardy korun.
Čistý zisk Komerční banky se zvýšil o 37,9 % na 17,6 miliardy korun. UniCredit Bank dosáhla v roce 2022 čistý zisk 8,22 miliardy korun, meziročně se zvýšil o 21 %. Raiffeisenbank zvýšila čistý zisk o 61 % na 7,54 miliardy korun. Zisk Monety Money Bank vzrostl o 30,2 % na 5,19 miliardy korun.
Windfall tax
Největší české banky budou od roku 2023 platit daň z mimořádných zisků. Takzvanou windfall tax schválila vláda jako 60% daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky po navýšení o 20 %.
Výnos z této daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií. Daň z mimořádných zisků se vztahuje až k ziskům za rok 2023.
Závěr
Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank varuje, že vláda z jejich zisků, které označuje za mimořádné, ale neuvidí nic moc nad rámec běžného zdanění, neboť banky zručně daňově optimalizují a dani z mimořádných zisků se tak prakticky zcela vyhnou.
Danuše Nerudová, česká ekonomka a vysokoškolská pedagožka, souhlasí a říká, že nynější nastavení daně povede především k tomu, že všechny společnosti začnou daňově plánovat. Ke skeptickému názoru Nerudové se přidává i bývalý člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Miroslav Zámečník.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.