Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cena zlata je v rukou spekulantů – kam zmizeli “velcí hráči”?

Publikováno
Cena zlata je v rukou spekulantů – kam zmizeli “velcí hráči”?
Zdroj: depositphotos.com

Trh zlata se v současné době nachází ve velmi citlivé fázi. V srpnu roku 2020 překonal svá dosavadní maxima z roku 2011 a od té doby se nachází v sestupném trendu, který ovšem svou strukturou příliš mnoho investorů o poklesu ceny zlata nepřesvědčil. Pojďme ale postupně. Nejprve si ukážeme, kdo v současné chvíli hýbe trhem zlata a poté si zanalyzujeme samotný cenový graf.

Hlavními hráči na trhu zlata jsou v současné době spekulanti, kteří vlastní naprostou většinu otevřených obchodních pozic na tomto investičním instrumentu.

Zdroj: spreadcharts.com
Rozložení obchodních pozic Spekulanti/Headgeři
Rozložení obchodních pozic spekulanti/hedgeři

Tato výrazná převaha spekulantů je pro trh zlata naprosto netypická a to především proto, že se jedná o investiční instrument, který je hojně využíván velkými finančními institucemi (hedgery) jako zajišťovací aktivum, nebo jako součást jejich diverzifikovaných portfolií (více o diverzifikaci portfolia).

Spekulanti se snaží předvídat kurzové změny a na těchto změnách profitovat.

Za povšimnutí stojí i vývoj otevřených pozic obchodníků, který vykazuje známky výrazné korelace. Tato rovnováha mezi nabídkou a poptávkou udržuje cenu zlata relativně konstantní i přes fakt, že převládají Short obchodní pozice a trh se i z technického pohledu nachází v sestupném trendu.

Zdroj: spreadcharts.com
Trh zlata - otevřené pozice
Trh zlata – otevřené pozice

Od svého testu historických maxim se trh nachází v sestupném trendu. Trh v tomto pásmu tvořil jak svá maxima, tak i svá minima, což umožňuje provádět technickou analýzu pomocí trendových čar. Ta jasně popisuje sestupnou tendenci, což koresponduje s tím, že většina otevřených pozic je v Short náhledu.

Nicméně pokles ceny není nikterak výrazný a vzhledem k pravidelnému střídání zelených nákupních a červených prodejních svící panuje na trhu zlata spíše rovnováha mezi nabídkou a poptávkou, než že by se jednalo o výprodejové tendence, které obvykle po dosažení historických maxim následují.

Zdroj: tradingview.com
Cenový graf trhu zlata
Cenový graf trhu zlata

Závěr

I přes to, že se zlato nachází v sestupném trendu, je cena zlata relativně konstantní a pohybuje se v cenovém pásmu od 1 675 – 2 075 USD. Pro budoucí cenový vývoj trhu zlata bude zásadní vývoj celosvětové inflace a okamžik, kdy do trhu opět vstoupí velké finanční instituce, které mohou s dosavadním rozložením sil a trendovým náhledem trhu zlata jistě ještě zamíchat.

Líbil se vám tento článek?
9
1

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.