Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Cena bavlny je na 10letém maximu – co to znamená pro investory a spotřebitele?

Cena bavlny je na 10letém maximu – co to znamená pro investory a spotřebitele?

Cena bavlny je na 10letém maximu – co to znamená pro investory a spotřebitele?
Zdroj: depositphotos.com

Cena bavlny se v pátek 8. 10. vyšplhala na desetileté maximum. Dosáhla na cenu 1,16 dolaru za libru (453,6 gramu) a dotkla se úrovní, které nebyly zaznamenány od 7. července 2011. Během minulého týdne cena této komodity vzrostla zhruba o 6 % a od začátku roku je vyšší přibližně o polovinu. Analytici poznamenávají, že růst ceny bavlny je dále umocňován obchodníky, kteří doposud shortovali futures na bavlnu a nyní pospíchají s uzavíráním svých pozic, kvůli čemuž musí instrument opět zpětně nakupovat.

Růst ceny této komodity však pramení z řady faktorů. V prosinci loňského roku Trumpova administrativa zablokovala společnostem ve Spojených státech dovoz bavlny a dalších bavlněných výrobků, které pocházejí z čínské západní oblasti Sin-ťiang, kvůli obavám, že při jejich výrobě je zneužívána nucená práce ujgurského etnika. Toto rozhodnutí, které zůstalo v platnosti i za Bidenovy administrativy, nyní nutí čínské společnosti nakupovat bavlnu v USA, vyrábět zboží z této bavlny v Číně a poté ji prodávat zpět do USA.

Dále mělo negativní vliv na růst ceny i extrémní počasí. Sucho a vlna veder zničily úrodu bavlny v USA, které jsou největším vývozcem této komodity na světě. V Indii, která je rovněž jedním z hlavních pěstitelů bavlníku, pak hrozí, že nedostatek monzunových dešťů poškodí produkci bavlny v zemi.

Růst ceny bavlny se již projevil na ceně akcií společnosti HanesBrands, výrobce oděvů známého především díky svému spodnímu prádlu a bavlněným tričkám. Historicky akcie HanesBrands klesají s růstem ceny bavlny.

Vývoj ceny akcií HanesBrands za poslední 3 měsíce
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Bavlna tvoří jen zanedbatelnou část nákladů výrobců oblečení

Analytik společnosti Credit Suisse Michael Binetti uvedl, že jakékoli obavy nebo poklesy maloobchodních akcií v důsledku rostoucích cen bavlny považuje za přehnané. Uvedl, že pouze 2 % nákladů na prodané zboží společnosti HanesBrands pochází z přímých nákupů bavlny. Ještě v roce 2012 byl tento podíl vyšší, a to 6 %.

Po nárůstu cen bavlny v roce 2011 společnost HanesBrands třikrát do roku 2012 zvýšila ceny různého bavlněného zboží o dvouciferné procento, aby reagovala na růst cen, uvedl Binetti. Zisky společnosti HanesBrands se přesto snížily kvůli všem nákladům, kterým musela čelit. Nakonec však společnost některé z těchto zvýšení cen zachovala. Dnes je ve zdravější pozici a má vyšší ziskové marže, uvedl analytik Credit Suisse.

„Myslíme si, že akcionáři podceňují vývoj, kterým tento sektor za více než deset let prošel. Získal skutečnou cenovou sílu,“ řekl Binetti.

Maloobchodníci této cenové síly dosáhli aktivním odklonem od diskontních prodejních kanálů a vyřazováním nadbytečných zásob. Pandemie koronaviru posloužila společnostem jako „zástěrka“ pro urychlení tohoto posunu. Svou roli při snižování zásob sehrály také přetrvávající problémy v dodavatelském řetězci. Vysoká inflace a problémy v dodávkách zboží zvýšily náklady natolik, že podniky zvyšují ceny, nicméně spotřebitelé přesto stále nakupují.

 

„Myslíme si, že výše zásob zůstane racionální, marže budou i nadále silné a maloobchodníci budou moci prosazovat větší a důslednější zvyšování cen, než tomu bylo po více než deset let,“ řekl Binetti. Zároveň očekává, že růst ceny u bavlny bude pouze přechodný.

Analytik společnosti UBS Robert Samuels uvedl, že maloobchodníci, kteří budou podle jeho očekávání nejvíce zasaženi rostoucími cenami bavlny, jsou ti, kteří se specializují na džínovinu. Bavlna tvoří více než 90 % surovin používaných k výrobě džínů a dalšího džínového zboží.

„Jako by maloobchodníci neměli dost starostí s omezeními v dodavatelském řetězci a nedostatkem pracovních sil,“ uvedl Samuels ve zprávě pro klienty.

Vývoj ceny bavlny za posledních 5 let
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Akcie oděvních společností se mohou ocitnout pod tlakem

Společnost Levi Strauss, výrobce ikonických dřínů, se však již pokusil zmírnit veškeré obavy o svůj džínsový byznys. Ve svém hovoru k výsledkům hospodaření společnost uvedla, že si zajistila většinu nákladů na své výrobky do první poloviny příštího roku, a to při velmi nízkém jednociferném růstu cen. Pro druhou polovinu roku 2022 očekává středně vysoký jednociferný nárůst. Společnost Levi Strauss uvedla, že plánuje toto zvýšení kompenzovat cenovými opatřeními, která již přijala.

Společnost převádí své podnikání z převážně velkoobchodního modelu na smíšený, ve kterém má rostoucí podíl přímý prodej koncovým spotřebitelům. A díky silné spotřebitelské poptávce a omezeným zásobám se jí daří prodávat více výrobků za vyšší cenu.

Podle finančního ředitele Harmita Singha tvoří bavlna asi 20 % nákladů na výrobu jednoho páru džínů Levi's, přičemž každý pár džínů obsahuje asi dvě kila bavlny.

Vzhledem k načasování hovoru o výsledcích hospodaření byla společnost Levi Strauss jedním z prvních prodejců oděvů, kteří se veřejně vyjádřili k prudkému nárůstu cen bavlny. Ostatní společnosti oznámí výsledky za třetí čtvrtletí v nadcházejících týdnech.

Podle analytiků Goldman Sachs bude chvíli trvat, než se rostoucí náklady na bavlnu začnou projevovat ve výkazech zisků a ztrát maloobchodníků, vzhledem k načasování smluvních nákupů bavlny.

Stojí za zmínku, že v roce 2011 se ceny bavlny vyšplhaly na více než 2 dolary za libru, což je téměř dvojnásobek současné ceny této průmyslové komodity.

Přesto mohou oděvní akcie čelit určitému tlaku, protože vyšší ceny bavlny pravděpodobně přetrvají. Jako příklad analytici uvádějí společnosti jako Ralph Lauren, Gap, H&M, Kontoor Brands a PVH, která vlastní značku Calvin Klein. Akcie společnosti Kontoor Brands, která vlastní značky džínů Wrangler a Lee, klesly v minulém týdnu o téměř 6 %, negativně se rovněž vyvíjela cena akcií Gap a akcií H&M, nelze však říct, zda můžeme tento pokles rovněž přisoudit rostoucí ceně bavlny.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo