Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Světové trhy na okraji propasti? Nasdaq odepsal za duben 2022 přes 13 %

Burza s odstupem: Světové trhy na okraji propasti? Nasdaq odepsal za duben 2022 přes 13 %
Zdroj: Depositphotos.com

Prakticky od začátku roku 2022 jsou světové trhy jak na hliněných nohou. Trojice sudiček: inflace, zvyšování sazeb a válka na Ukrajině trhům určuje období bouřlivé volatility. Do toho přišla další nečekaná špatná zpráva. Americké HDP pokleslo o 1,4 %. Analytici očekávali po bouřlivém závěru roku 2021, kdy americké HDP rostlo přes 6,5 % zpomalení růstu, nikoliv však propad. V odhadech se mluvilo o růstu okolo 1 %. Pokles očekával málo kdo. I když pokles o 1,4 % není v žádném případě pozitivní zprava neměli bychom propadnout panice.

Za prvé USA technicky vzato v recesi nejsou. Recese se definuje poklesem HDP ve dvou, nebo více po sobě jdoucích kvartálech. K tomu zatím nedošlo. Lze očekávat, že díky ruské invazi na Ukrajinu USA zvýší těžbu surovin na vlastním území, aby aspoň zčásti nahradila výpadky dodávek prvotních surovin. Druhým faktorem, který relativizuje propad americké ekonomiky, je silný dolar. Díky silnému dolaru vzrostl dovoz do USA. Růst dovozu a nerovnoměrná váha zahraničního obchodu má negativní vliv na výšku HDP.

Poznámka

Více o Rusko-ukrajinském konfliktu se dozvíte v našem seriálu.

Otázkou zůstává, zda faktor snížení amerického HDP nedonutí Fed změnit měnovou politiku? Prozatím určitě ne. Propad HDP je velmi malý a s největší pravděpodobností se jedná pouze o konsolidaci. Fed by musel reagovat až v případě recese. Avšak čísla za druhý kvartál roku 2022 se dovíme přesně za tři měsíce. Tedy na konci července v době dovolených, kdy je jejich vliv minimální. Fed má před sebou minimálně tři měsíce, kdy může pokračovat podle plánu, tzn. snažit se porazit americkou inflaci. Nezapomínejme, že se již dnes ozývají hlasy, které připomínají, že růst úrokových sazeb se v projeví v reálné ekonomice nejdříve za rok nebo za rok a půl. Tudíž, pokud se americká ekonomika dostane do recese na konci roku 2022 hrozí, že rok 2023 bude pokračovat z důvodu dopadů zvýšených sazeb. Už tato úvaha naznačuje, že roky 2022 a 2023 budou naprosto zlomové a jejich zvládnutí udá trend pro dalších deset let.

Bohužel ruská invaze bude mít daleko větší dopad v Evropě než právě v USA. Důvod je zřejmý. Evropské země nejsou energeticky soběstačné. I pokud by se jim povedlo postupně vyřadit ruskou ropu a plyn, vysoká cena těchto komodit způsobí výrazné zchudnutí evropských států. To se projeví na poklesu HDP.

Je to škoda zejména pro českou ekonomiku, jelikož naše čísla za první kvartál jsou optimistická. HDP České republiky vzrostlo o 4,6 % meziročně. To je o 0,3 % lepší výsledek než očekávala ČNB. Růst HDP byl tažen především spotřebou domácností. To je logické vzhledem k vysoké inflaci. Domácnosti vydávají více na svůj provoz a tím silně zvyšují HDP. Právě vyšší inflace v řádu 4 až 6 %, by měla pozitivní vliv. Ale současná, převyšující 10 %, je již špatná. Domácnosti začnou šetřit a tím pádem se HDP bude propadat a nebo stagnovat. Jelikož je HDP nominální údaj, i kdyby Česká republika rostla tempem 1 až 2 % při inflaci 10 %, se jedná o reálný pokles HDP.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj německého HDP

K dokreslení situace s HDP můžeme zmínit odhady německých ekonomů. Ty nyní mluví růstu německé ekonomiky na úrovni 2,7 % pro rok 2022. To je mnohem méně než se čekalo. Původní odhad byl 4,8 %. Důvodem je samozřejmě konflikt na Ukrajině. Němečtí ekonomové vyčíslili i možnou ztrátu, pokud by Rusko zastavilo dodávky plynu do Evropy. Zastavení dodávek by celou Evropu poslalo do recese. Jen pro Německou ekonomiku by šlo o ztrátu 220 miliard euro, což odpovídá ztrátě 6,5 %.

Firemní zprávy: Vítěz týdne Meta

Indexu Nasdaq se nedaří. Není to způsobené jen firmami s menším zastoupením jako je Netflix, PayPal, Moderna, Zoom a nebo Nvidia, ale dobré časy nezažívají ani akcie GAFAM. O tom nás mohla přesvědčit právě probíhající výsledková sezona. Velmi dobře si vedly akcie Facebooku neboli Mety. Počet aktivních uživatelů platformy Facebook a stejně tak finanční výsledky překonaly odhady analytiků.

Meta je také zasažena válkou na Ukrajině. A to nejenom ztrátou tamních plátců reklamy, ale hlavně v obecné ekonomické nejistotě, kterou válka přinesla. Výdaje na reklamu v nejistých dobách firmy obětují jako první. I tak celkový obrat společnost rostl “pouze” o 7 %. Obrat v prvním čtvrtletí dosáhl 27,91 miliard amerických dolarů. Zisk na jednu akcií byl 2,72 dolarů, přičemž trh očekával 2,56 dolarů. Počet aktivních uživatelů byl 1,96 miliard.

Načítání
Načítání
Koupit akcie FB! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie Mety díky těmto dobrým výsledkům zažila raketový růst o 15 %. Ale ani tento růst nedokázal smazat špatný výsledek od začátku roku. Akcionáři, kteří koupili Metu před koncem roku 2021 si musí zvyknout na 40 % ztrátu. To je velmi mnoho. Akcie Mety by nyní musela růst přes 80 %, aby dosáhla původního stavu na začátku roku 2022. Bylo by velké překvapení, pokud by se akcie Mety na konci roku dostaly zpět k 380 dolarům. Důvodů je hned několik.

Platforma Facebook je spíš pro staré uživatele, a ti budou zákonitě s postupem času ubývat. Za druhé silná konkurence ze strany TikToku. A za třetí omezování reklam na internetu obecně. Uživatelé jsou čím dál víc pozorní na svá soukromá data. Právě zacílení reklamy byla velkou zbraní Facebooku. To však bude čím dál méně možné. Apple nedávno zpřísnil svou politiku v tomto ohledu. Pokaždé když si chce uživatel nainstalovat novou aplikaci musí explicitně dovolit schraňování dat pro jejich využití v reklamě. Meta to bude mít následujících letech stále těžší. Otázkou je nakolik se problémy Mety podepíšou na celém americkém indexu?

Firemní zprávy: Poražený týdne Amazon

Velmi nepříjemná čísla přišla z Amazonu. Po zveřejnění výsledku se cena akcií Amazonu zmenšila o 10 %. Z čísel vyplývá, že zákazníci kvůli inflaci začali méně nakupovat. To je pro Amazon katastrofa, protože v posledních letech neustále zvětšoval své sklady a nabíral nové zaměstnance. Náklady na sklady a zaměstnance ukusují nyní větší díl ze zisku. První čtvrtletí samo o sobě nebylo až tak katastrofické z pohledu celkového obratu, investory a analytiky zklamal výhled na další období. Obrat Amazonu povyrostl o 7 % na 116,4 miliard dolarů. Avšak Amazon vykázal ztrátu 7,56 dolarů na akcií. Ta se však týkala zmenšení hodnot aktiv ve společnosti Rivian vyrábějící elektroauta. Hodnota akcií této společnosti se za rok zmenšila na polovinu, což pro Amazon představuje ztrátu 7,6 miliard dolarů.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Amazon! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Společnost si vytyčila cíl 116 až 121 miliard pro další čtvrtletí. Pokud by se realizovaný obrat dostal ke spodní hranici, znamenalo by to, že se růst obratu Amazonu zastavil. Analytici očekávali cíle minimálně ve výši 125,5 miliard. Co se týče výhledu zisku, Amazon očekává zisk okolo 3 miliard dolarů. To je o polovinu méně, než byl ve druhém čtvrtletí 2021, kdy Amazon zaznamenala čistý zisk 7,7 miliard dolarů. Pokles zisku Amazon vysvětluje zvýšením ceny benzínu, což znatelně zmenšuje marže. Vysoká cena benzínu v USA je důvodem pro zvednutí předplatného “Amazon Prime”.

Poznámka

Tahounem společnosti se tak čím dál tím víc stává divize informační technologie Amazon Web Services, jejíž obrat vzrostl o 37 % na 18,4 miliard dolarů. Akcie Amazonu ztratily od začátku roku okolo 25 %. Znovu se ukazuje, že na burze platí, že neexistuje žádná bezriziková investice. Amazon byl považován za akcii, kterou bychom označili jako základ portfolia. Společnost, která si v těžkých dobách zachová stálou hodnotu. Nyní vidíme, že to nemusí být pravda. Pokud se nezlepší nálada na trhu, můžeme brzo vyhlížet Amazon pod 2000 dolarů za akcii.

Centrální banky: Ruská centrální banka snižuje úrokové sazby

Jak jsme naznačili v sérii článků věnované Rusko-ukrajinskému konfliktu z pohledu investora, Rusku se bohužel daří na ekonomické rovině. To se nyní projevilo i konkrétním krokem, kdy ruská centrální banka snížila dvakrát po sobě úrokové sazby. Sazby na rublu se dostaly z válečných 20 % na 14 %. Nabiullinová naznačila, že v červnu by mělo přijít další snižování. Rusko by se dostalo prakticky na předválečnou úroveň. Zvýšení sazeb mělo především zabránit odlivu domácích rublových úspor k zahraničním měnám. Díky tomu, že rubl je na předválečných úrovních vůči dolaru, minimalizuje se dopad inflace.

Ruská centrální banka sice snížila sazby, to však nic nemění na světovém trendu jejich zvyšování. Své sazby zvýšila Paraguay znovu o 50 bazických bodů na 6,75 %, dále pak Kostarika o 150 bazický bodů na 4 %. Sazby se zvedaly i v Evropě. Maďarsko zvedlo své sazby o 100 bazických bodů a tím přeskočily naší českou korunu. Maďarský forint má nyní sazby 5,4 %, tedy nejvíc v celém regionu. Uvidíme na čem se shodne bankovní rada ČNB, která zasedá 5. května. Své sazby zvedla poprvé i švédská koruna z nuly na 0,25 %.

Indexy: Většina světových trhů skončila v červených číslech, ale Moskevské burze se daří

Výsledková sezona v USA naznačuje, že se brzo problémy spojené s inflací a ruskou invazí ukážou v hospodaření firem. Rok 2022 nebude pro velkou část firem lehký. Je otázkou, zda příští výsledková sezona nepřinese zprávy o propouštění pracovníků. Je logické, že v této pochmurné atmosféře se dařilo indexu strachu VIX, který posílil o 18,4 %.

Zdroj: https://www.tradingview.com/
Vývoj indexu Vix

Díky trvajícímu lockdownu Šanghaje nemůžeme čekat pozitivní impulz z Asie. Burza v Šanghaji odepsala 1,29 %. Japonský index Nikkei ztratil 0,93 %. Indexu Hang Seng se však podařilo jít proti proudu a posílil o 2,18 %. Následoval tak Moskevskou burzu, která vzrostla o 9,54 %.

Ruská centrální bankéřka Elvira Nabiullinová zajistila, aby Moskva zaplatila svoje splátky dluhů v dolarech ze zdrojů umístěné mimo Rusko. Díky tomu se odvrátil krach ruských obligací. Nabiullinová upozornila, že další splátky mohou být problém, pokud ruské rezervy budou i nadále zmražené. Je to spíš signál pro prezidenta Putina než pro věřitele. Pokud se Rusko rozhodne své dluhy nezaplatit, technicky vzato se nic nestane, protože Rusko je již prakticky ve válce se západním světem.

Nezaplacení dluhů by tedy pouze Nabiullinové značně zkomplikovalo práci, protože by měla zavřené dveře ve všech světových bankách. Zaplacení dluhopisů tak ještě Rusko udržuje v současném finančním systému. Pokud bude Rusko dostávat svým závazkům, západní finanční instituce jej samy neodříznou. Je však otázka, zda Rusko má ještě dostatek západních deviz mimo zmražené rezervy. Zaplacení ruského dluhu bylo živou vodou pro Moskevskou burzu.

Z Evropských finančních trhů se podařilo pouze indexu FTSE zůstat v kladných číslech 0,3 %. Německý DAX zakončil týden se ztrátou 0,31 %. Burza v Paříži ztratila 0,72 %.

V zámoří indexy ztrácely. Průmyslový Dow Jones odespal 2,47 %. Index S&P 500 ztratil 3,27 %. Nejhůře dopadl technologický Nasdaq100, který odepsal 3,93 %. Z pohledu technické analýzy problém Nasdaqu je, že byla dávno prolomena důležitá zóna 13 500 bodů, která poslala index do sestupné tendence. I kdyby se na tuto úroveň index vrátil, nebude to na dlouhou dobu. I v příštích týdnech budeme svědky degradace tohoto indexu.

Komodity: Ropa zastavila propad

Ropa i přes pokračující lockdown v Číně se vydala nahoru. Ropa Brent se obchodovala na úrovní 106 dolarů za barel. Americká lehká ropa pak stála 104 dolarů. V týdenním měřítku to znamenalo posílení o 3 %. Ropa tak ukázala, že hranice 100 dolarů je silná rezistence. Nedá se tedy očekávat, že v brzké době ropa poklesne pod tuto hranici. Naopak se bude potvrzovat scénář, který vyplývá z technické analýzy, že ropa je v dlouhodobém kanálu růstová. Řidiči, kteří plánují dovolenou v autě, tak mohou počítat spíš s ropou za 120 dolarů za barel

Komodity: Zlato se stahuje a klesá pod hranici 1900 dolarů

Zlato nezažívá dobré časy. Jeho cena se znovu ocitla pod 1900 dolary, a na konci týdne se prodávalo za 1896 dolarů. Aby zlato se dostalo do růstové tendence, muselo by se v brzké době vrátit k pásmu 1980 dolarů a více. Naopak se zdá, že budeme svědky oslabování cen zlata. Tento scénář by přišel, pokud by zlato kleslo pod hranici 1840 dolarů. Zatím se nezdá, že by zlato vyplňovalo svoji funkci jako záchrance úspor před inflací. Cenu zlata by mohly vylepšit právě vysoké údaje o inflaci v měsíci dubnu.

Slovo závěrem: Měny v centru dění

Rusko-ukrajinský konflikt nemá pouze vliv na výsledky a hospodaření firem. Jeho dopady můžeme pozorovat i na měnách. Právě otázka měn bude v následujících měsících a možná i letech velmi důležitá. Pro investora bude nejenom důležité, jaké akcie má v portfoliu, ale hlavně v jaké měně. Dnes jasně vidíme, že ceny akcií kótované v eurech nebo v japonských jenech, i přes jejich růst na burze, jsou velmi ztrátové vůči dolaru. Investor by měl své portfolio upravit s ohledem na tato měnová rizika.

Výsledková sezona bude pokračovat i nadále. Dočkáme se výsledků například těchto společností: AMD, Pfizer, Airbnb, Starbucks, Moderna, a mnoho dalších.

Líbil se vám tento článek?
9
1

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.