Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Inflace, silný dolar a slabé euro, propad cen průmyslových kovů

Publikováno
Burza s odstupem – Inflace, silný dolar a slabé euro, propad cen průmyslových kovů
Zdroj: Depositphotos.com

Hlavní zprávou na trzích byl údaj o americké inflaci, která dosáhla 9,1 %. Znovu se jedná o rekordní hodnotu. Reakce trhů byla samozřejmě negativní. Vysoká inflace znamená, že Fed bude muset zakročit více, než se očekává.

Vyšší sazby znamenají, že se recese se blíží mnohem rychleji a bude mnohem hlubší, než se čekalo. Tento model nyní ovládá trhy. Hlavní slovo bude mít samozřejmě Fed. Je otázkou, zda zvedne sazby o 50, 75, nebo snad dokonce o 100 bazických bodů. Poslední údaj se nyní jeví jako velmi pravděpodobný, jelikož inflace nezpomaluje. Je celkem zbytečné snažit se odhadnout o kolik Fed sazby zvedne, protože do hlavy centrálních bankéřů nevidíme. Nezbude nám, než si počkat do 27. července, kdy Fed zasedne k jednání.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj americké inflace
Vývoj americké inflace

I přestože nevíme, jak jednání dopadne, v první řadě by investor neměl propadat panice. Světová ekonomika je jako parník. Nezmění svůj kurz okamžitě. Úrokové sazby znamenají pootočení kormidlem, avšak to neznamená, že parník zahne ostře ihned po změně směru. Naopak, trhy budou reagovat pomaleji a dočkáme se výkyvů na obě strany.

Není důvod podléhat panice, když se den nebo dva po jednání Fedu trhy zblázní a volatilita extrémně stoupne. Zároveň však je důležité si přiznat, že trhy nabraly medvědí tendenci, tzn., že budou i nadále klesat, pokud nepřijde nějaká velká pozitivní zpráva nebo Fed nezmění svou měnovou politiku.

Jinak řečeno dokud nebude poražena inflace nebo recese dosáhne takových rozměrů, že Fed už si nebude moci dovolit zvedat svoje sazby. Z tohoto pohledu je zvednutí sazeb Fedem jen číslo, důležité bude vyjádření ohledně budoucího vývoje. Prozatím se jeví, že Fed chce inflaci porazit.

Situace je dnes odlišná oproti minulosti v tom, že jednak se centrální banky spletly ve svých předpovědích o dočasnosti inflace, a nyní se snaží dohnat zpoždění z doby, kdy nejednaly. Následně je tu druhý problém – Centrální banky nemají dostatečně velký manévrovací prostor. To lze pozorovat mnohem lépe na Evropské centrální bance než na Fedu. Zvednutí sazeb na euru totiž přinese obrovské zvýšení obsluhy státního dluhu pro jihoevropské státy. Nejvíc postiženou zemí má být Itálie. Ta navíc vykročila do nové politické krize, kdy premiér Drahi podal demisi. ECB ještě nezačalo se zvedáním sazeb a evropské země se již ocitají na pokraji politického kolapsu.

Zároveň však ECB nemůže přihlížet rostoucí inflaci. Díky své nečinnosti jsme se dostali k paritě mezi Eurem a dolarem. Se slabým eurem se inflace bude porážet jen velmi špatně. Díky slabému euru, Evropané nemohou profitovat z nedávného poklesu cen ropy. ECB jednoduše nemá velký prostor na manévrování. Bude muset zvednout sazby, a doufat, že změna měnové politiky Fedu nastane dřív, než se rozpadne Euro. Existuje nějaká možnost jak zabránit katastrofě?

Bez toho aby na sebe ECB zbytečně upozorňovala, její postoj představuje jisté řešení. Díky tomu, že se neustále tisknou nové peníze, které se používají na různé úlevy a blokování cen energií a ropy. Díky tomu se poptávka a spotřeba v Evropě nezhroutila. Zároveň však je pořád vysoká inflace, která pomáhá zadluženým státům zlepšit své hospodaření. Vyšší inflace znamená větší výběr daní, zejména DPH. Díky tomu se hospodaření států dostává do lepších čísel.

ECB ví, že čím déle si udrží status quo, tedy nezvedat sazby, a nechat inflaci pracovat, zvětšuje si manévrovací prostor. Samozřejmě ECB škodí všechny centrální banky, které své sazby zvedají, protože oslabují euro. Sledovat postupy centrálních bank se v současnosti podobá detektivce. Investor by však neměl zapomenout, že víc než kdy v minulosti bude zásadní, v jaké měně jsou kótovány jeho aktiva. Kdo bude mít nejsilnější měnu, dokáže proplout i recesí, která nás čeká v roce 2023.

Firemní zprávy: Slabé výsledky amerických bank

Americká burzovní výsledková sezona za druhé čtvrtletí začíná tradičně výsledky amerických bank. Americká banka JPMorgan zklamala analytiky. Ti očekávali zisk 2,88 dolarů na jednu akci. Realita je však jen 2,76 dolarů. Pro srovnání, před rokem zisk dosáhl 3,78 dolarů. Pro JPMorgan tak hojné post-covidové časy skončily. Oproti minulému roku zaostávala především divize věnující se investování. CEO JPMorgan Jaimie Dimon již před několika týdny varoval, že se na finanční trhy blíží uragán. Takže výhledy do konce roku nejsou pro JPMorgan moc optimistické.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie JPM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Špatnou zprávou je i pozastavení programu zpětného odkupu akcií. Banka chce použít ušetřenou hotovost jako pojistku proti možným odpisům nesplacených pohledávek. Cenám akcií JPMorganu také nepomohly insider prodeje. Verdikt je jasný. Ani vedení firmy neočekává, že se bance bude nějak zázračně dařit.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie MS Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Výsledky banky Morgan Stanley také zůstaly za očekáváním analytiků. Zisk na jednu akcií dosáhl 1,39 dolarů, proti očekávání 1,53 dolarů. Analytiky však negativně překvapily snižující se tržby banky, které dosáhly 13,13 miliard dolarů. Ale v roce 2021 ve druhém čtvrtletí byly 14,74 miliard. Banka tak na svých tržbách za rok ztratila přes 1,6 miliardy dolarů. A to je dost.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BlackRock Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Výjimkou se nestal ani největší fond BlackRock. Analytici čekali zisk 7,9 dolarů na akcií. Ten však dosáhl pouze 7,36 dolarů. V porovnání s výsledky z roku 2021 se čistý zisk BlackRocku zmenšil o 22 %. Podle CEO BlackRocku Larry Finka špatné výsledky odráží nejistotu na finančních trzích. Finanční trhy jsou zatíženy především růstem úrokových sazeb, inflací a vysokými cenami energií. Tedy faktory o kterých pravidelně píšeme v burze s odstupem. Jelikož se žádný z těchto faktorů nezlepší do konce roku 2022, znovu opakujeme, že se nemůžeme dočkat zlepšení situace na trzích.

Výsledky amerických bank jen potvrzují, že se světová ekonomika zastavuje. V dalším čtvrtletí budou čísla amerických bank dost možná ještě horší.

Centrální banky: Sazby maďarské centrální banky se přibližují 10 %

I v půlce července se ve světě našly centrální banky, které zvedají své úrokové sazby. Velký skok dopředu předvedla maďarská centrální banka. Ta zvedla své sazby rovnou o 200 bazických bodů. Maďarská centrální banka však nedohání zpoždění. Naopak spolu s ČNB byla jednou z prvních centrálních bank, která začala utahovat svou měnovou politiku. Maďarská inflace dosáhla v červnu 11,7 %. Maďarsko tak dělí už jen 200 bazických bodů od toho, aby úrokové sazby byly větší než inflace. Právě v tomto bodě se úrokové sazby stávají ve skutečnosti pozitivní, a konečně by se reálně mělo vyplatit spoření. Peníze se nezhodnocují nominálně, ale i reálně. Na příštím zasedání tak maďarská centrální banka bude na dostřel této hranici. Dodejme však, že maďarská inflace se drží nízko především kvůli cenám benzínu, které jsou pořád zastropované.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj maďarské inflace
Vývoj maďarské inflace

Zvedání sazeb jen tak rychle neskončí. Své sazby zvedly i centrální banky dvou vyspělých států. Kanada zvedla svoje sazby o 100 bazických bodů na 2,5 %. Jižní Korea pak zvedla sazby o 50 bazických bodů na 2,25 %. Nyní se již rýsuje nový standart úrokových sazeb, který bude kolem 3 %. ECB tak bude mít před sebou dlouho cestu, než dosáhne stejné hodnoty.

Pro úplnost dodejme, že méně rozvinuté ekonomiky budou muset počítat se sazbami mnohem vyššími. Filipíny zvedly svoje sazby o 75 bazických bodů na 3.25 %, Chile o 75 bazických bodů na 9,75 %, Pákistán o 125 bazických bodů na 15 %.

Indexy: Znovu převládla červená barva

Obchodování bylo silně poznamenáno strachem z recese. Všechny indexy se ponořily do červené barvy. Jedinou světlou výjimkou byl japonský index Nikkei, který zaznamenal skromný přírůstek 1,02 %, který se však v kontextu ztrát může jevit jako výhra oproti jiným asijským indexům. Hongkongský Hang Seng ztratil 6,57 %. Burza v Šanghaji odespala 3,47 %. Asijské akcie dostal pod tlak Alibaba. Akcie Alibaby odespaly za jeden den 5 % z důvodu vyšetřování ukradené databáze přímo z cloudu společnosti, jenž obsahovaly osobní informace od Šanghajské národní policie.

V Evropě nebyly ztráty tak drastické jako v Asií. Britský FTSE odevzdal 0,52 %. Německý Dax ztratil 1,16 %. Francouzský CAC dokonce uzavřel na červené nule.

V zámoří dopadl nejhůře index S&P 500. Ten uzavřel týden se ztrátou 1,66 %. O něco lépe dopadl technologický index Nasdaq 100, který oslabil o 1,57 %. Průmyslový Dow Jones zaznamenal přijatelnou ztrátu 0,16 %.

Komodity: Ropa znovu pod tlakem

Cena ropy se podívala pod psychologickou hranici 100 dolarů za barel. Lehká americká ropa WTI uzavřela týden na hladině 97,5 dolarů za barel a ropa Brent se obchodovala za 101,1 dolarů za barel. Cena ropy poklesla skoro o 5 % za týden. Pokles ropy je způsoben spekulací na blížící se recesi. V případě recese by se snížila spotřeba ropy, a tudíž by se vytvořil tlak na cenu.

Avšak tato spekulace není podložená. Problém ceny ropy není na straně poptávky, ale nabídky. Jednoduše chybí nová ropná naleziště. Celý sektor je podfinancovaný. Výpadek ruské ropy půjde jen těžko nahradit. Její nahrazení je možné v dlouhodobém horizontu, nikoliv však v řádu týdnů. Stavby nových nalezišť a zvyšování kapacit současných si bude žádat čas v řádech let. Pokles ceny ropy je tak dobrou příležitostí pro investory, kteří ještě nenaskočili do vlaku zdražujících se cen energií.

Komodity: Výprodej kovů pokračuje

Nejenom ropa se dostala pod tlak. Cena klesá především u průmyslových kovů. Obavy z hospodářské recese podtrhují špatné zprávy z automobilového průmyslu. Nízký počet prodaných nových aut hlásí automobilky po celém světě a to včetně Tesly. Důvodem jsou především výpadky v zásobování, které znemožňují využít celou výrobní kapacitu. Špatný vývoj v automobilové sektoru odnesla cena Palladia, které zlevnilo o 16,1 % za pouhý jeden týden. Cena mědi klesla o 8 %. To je neklamný indikátor poklesu aktivity v průmyslu. Stejně tak se propadla cena niklu.

Co se týče cenných kovů, stříbro pokračovalo ve svém oslabováním a odepsalo přes 3 %. Na stříbro působí oba dva negativní tlaky zároveň, tj. nízká poptávka ze strany průmyslu i silný dolar. Stříbro se obchoduje na úrovni 18,6 dolarů za unci, což jsou jeho roční minima. Cena zlata byla stabilní a zůstala na úrovni 1 706 dolarů za unci.

Slovo závěrem: Výsledková sezona pokračuje

Vstupujeme do nového peněžního cyklu. Levné peníze jsou minulostí. Celý svět zvedá svoje úrokové sazby. Investor by neměl ignorovat tuto fázi. Jedinou výjimku tvoří dlouhodobí investoři, kteří nemusí nic měnit na rytmech svých pravidelných nákupů.

I v dalším týdnu bude pokračovat zveřejňování výsledků amerických firem. Americké banky zatím nepřesvědčily. Možná Goldman Sachs anebo Bank of America změní pohled analytiků na celý sektor a dočkáme se překvapení. Velmi zajímavé budou výsledky Netflixu. Akcie Netflixu jsou jedny z nejvíc ztrátových v roce 2022. Spekuluje se, že pokles předplatitelů v USA je způsoben tím, že nižší a střední třída se dostává díky inflaci pod tlak a snaží se osekat zbytečné výdaje. Mezi takové výdaje patří i předplatné streamovacích služeb, jako je Netflix. Jestli bude ubývat počet předplatitelů i nadále, je to velmi špatný signál o stavu reálné americké ekonomiky. Velký rozruch jistě způsobí výsledky automobilky Tesly. Na závěr týdne se dočkáme výsledků Verizonu, Schlumbergera, a Twitteru.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎