Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (26. října – 30. října) – S druhou vlnou koronaviru přichází na trhy druhá vlna korekce

Publikováno
Burza s odstupem (26. října – 30. října) – S druhou vlnou koronaviru přichází na trhy druhá vlna korekce

Stejně jako v první vlně, tak i nyní trhy zareagovaly na koronavirus se značným zpožděním. Připomeňme si, že na konci ledna 2020 Čína začínala zpomalovat produkci a uzavřela se před světem. Světové burzy na koronavirus ale začaly reagovat až v březnu. Stejný jev můžeme pozorovat i v současnosti.

Už dva týdny bylo jasné, že se koronavirus rozmáhá v Evropě, a prozatím nejsou učiněná jiná řešení než restrikce aktivit občanů.

Je jedno, jak velká budou opatření, protože vždy poškodí celou ekonomickou strukturu země. Poslední říjnový týden Německo, Francie a Velká Británie oznámilo zpřísnění opatření. V současné situaci je jen otázkou času, kdy dorazí druhá vlna i do USA. Investoři, i přes dobré výsledky za třetí čtvrtletí, začali vydávat pokyny na prodej akcií.

Indexy: Návrat sestupné tendence

Prakticky všechny sledované burzy se propadly do červených čísel.

Kdo čte náš týdenní přehled pravidelně, nebude překvapen, že mnohem méně než trhy v USA a v Evropě, klesaly ty asijské. Asie mnohem lépe dokáže najít odpovědi na řízení koronavirové krize. I tak zde byly týdenní propady. Nikkei ztratil 2,3 procenta, Hang Seng Index 3,2 procenta. Nejlépe negativní náladě odolávala čínská burza v Šanghaji, která odepsala 1,6 procent.

Evropa zaznamenala těžké ztráty. Německý DAX 30 odepsal 8,5 procent, především vázané na 25procentní propad společnost SAP. Francouzský index CAC 40 ztratil 6,4 procent. Londýnská burza dopadla relativně nejlépe a ztratila 4,8 procent.

Jižní evropské burzy odepisovaly taktéž v rozmezí 6 až 7 procent. Zámořské trhy nebyly výjimkou. Dow Jones ztratil 6,9 procent, S&P500 5,8 procent a NASDAQ-100 5,4 procent.

Komodity: Velký propad ropy

Zprávy o čím dál větších restrikcích z Evropských zemí mají přímý dopad na cenu ropy. Spotřeba ropy během lockdownu je minimální. Ropa se tak propadla silně pod hranici 40 dolarů za barel. Brent se prodával za 38,2 dolarů a WTI dokonce za 36 dolarů.

To jsou velmi špatné zprávy především pro Donalda Trumpa. Dnes se hodně hovoří o možnosti, že by republikáni mohli ztratit stát Texas, právě z důvodů krize amerického ropného průmyslu. Trvale nízká cena ropy pod 40 dolarů bude mít hluboké dopady a to nejen v Texasu, ale i v Rusku, Saudské Arábii a nebo v Norsku.

V každém případě nízká cena černého zlata nahrává především Číně a Evropě. Otázkou je, zda nízké ceny na čerpacích stanicích Evropa dokáže využít pro nastartování ekonomického růstu.

komercni zasoby ropy
Týdenní vývoj komerčních zásob ropy v USA od roku 1985. Zdroj: EIA.gov

Komodity: Záhada na zlatě

První vlna nás naučila, že i přes rozmach technologií, zlato zůstává v hledáčku investorů jako investice na nejhorší časy. Avšak během současných propadů cena zlata stagnovala. V závěru týdne neudržela hranici 1900 dolarů za unci. Zlato se obchodovalo na hodnotě 1860 dolarů za unci. Stříbro se pak drželo na hodnotách 23,3 dolarů za unci. Jak vysvětit relativní klid na této komoditě?

První spontánní vysvětlení je, že i současná korekce je jen dočasná a růstová. Propad byl očekávaný a není důvod k panice. Toto vysvětlení však není dostatečné. V úvahu se musí vzít celý kontext vývoje ceny na zlatu. Od dubna jsme mohli pozorovat zajímavý úkaz. S cenami akcií rostla i cena zlata. Což by podle logiky věcí nemělo nastat. Tento překvapivý pohyb byl důsledkem toho, že na trhu přistála hotovost z centrální banky. Investoři se tak snažili rozložit risk.

Nákup akcii doprovázel i nákup zlata. Dnes během korekce investoři hledají hotovost, která je mnohem pružnější než investice do zlata. Právě hromadění hotovosti může být důvod výprodejů na zlatě.

Firemní výsledky: Perla německé softwarového inženýrství

Německý index Dax ztratil závratných 8,5 procent za jeden týden. Tento pokles byl dán zejména špatnými výsledky německé společnosti SAP, která je největší kapitálovou hodnotu frankfurtské burzy. I přes pokles ceny akcí z hodnot 130 euro na 91 euro za kus, SAP zůstává i nadále nejdražší německou firmou, před společnosti Siemens a Audi.

SAP velmi dobře využil první vlnu, kdy mnoho společnosti, které ještě nepřešly na informační technologie, tak učinily pod tlakem okolností. Bohužel za třetí čtvrtletí oznámila pokles obratu o 4 procenta a zisku o jedno procento. To ještě není tragédie. Investory zklamal spíše výhled do budoucnosti. Firma neočekává růst a navíc je velmi skeptická co se týče budoucnosti a rychlosti oživení ekonomiky.

Díky rozšíření informačních systémů této německé firmy je to velmi špatná zpráva pro všechny. Z pohledu firem tak světlo na konci tunelu v podobě návratu k růstu je ještě velmi daleko.

Firemní zprávy: Překvapení ropných společností

Poslední týden v říjnu reportovaly výsledky ropné společnosti. Ty díky celoročnímu propadu cen ropy nemohou být dobré ani srovnatelné s předchozími lety.

Cena akcí ropných společností zažívá od března masakr a na rozdíl od technologických firem se dnes obchodují o desítky procent levněji než na začátku roku.

Výsledky za třetí čtvrtletí 2020 nám ukazují, jak se společnosti s obtížnou situací dokázaly vypořádat. Je nutné taktéž poznamenat, že již několik let se velká část ropných gigantů snaží diverzifikovat svoje portfolio a přibírají do něho i jiné zdroje energie. Ropné společnosti jsou často i průkopníky na poli zelené energie.

Zdroj: Depositphotos.com

Shell a Total

Ropná společnost Royal Dutch Shell si dokázala zachovat ziskovost a vykázala i ve třetím čtvrtletí zisk 10 amerických centů na akcii. Analytikové očekávali zisk pouhé dva centy na akcií. Společnost i prozatím bude vyplácet dividendu. Dobré výsledky tak přesvědčily analytiky z Barclays, který doporučili titul k nákupu.

Poznámka

TIP: O investici do Shell jsme před pár měsíci psali i my – Doba postkoronová a ropný král Shell

Dobré výsledky předvedl i francouzský Total. Společnost dosáhla čistého zisku 202 milionů dolarů. Investory potěšil i výhled do budoucna, kdy vedení společnosti prohlásilo, že s cenami ropy nad 40 dolarů za barel mohou udržet ziskovost a celou firmu v chodu. Jediným krokem směrem k úsporám bylo snížení investic o jednu miliardu dolarů. Společnost i nadále chce vyplácet 0,65 eura čtvrtletní dividendu. Výsledky ropných společností prozatím akcionáře překvapily.

Slovo závěrem: Americké volby

V Americe se dnes očekává těsný souboj o prezidentské křeslo. Tato událost jistě ovlivní obchodování na burze. Těžko říct na kterého vítěze budou trhy reagovat pozitivně nebo negativně.

Je skoro jisté, že budoucí prezident nebude mít jinou volbu a bude muset schválit další balíček na podporu americké ekonomiky. Trhy mají obavu z něčeho jiného než výhra jednoho z kandidátů. Trh bude reagovat velmi negativně, pokud výsledky budou nejednoznačné.

Nejhorší věcí je pak napadnutí legitimity samotných voleb a odmítnutí jmenování nového prezidenta. USA by tak mířily do období občanských konfliktů. To by americké ekonomii neprospělo.

Americe tak můžeme popřát, aby měl příští americký prezident silný mandát. Především ten by potěšil investory z Wall Street.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.