Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Buffett výrazně klesl v žebříčku největších boháčů. Kolik letos vydělali Musk, Gates nebo Bezos?

Ačkoliv se Buffettovo jmění letos zvýšilo o 10 miliard dolarů, jeho zisk bledne ve srovnání s technologickými magnáty. Musk, Bezos nebo Gates letos vydělali násobně více.

Publikováno
Buffett výrazně klesl v žebříčku největších boháčů. Kolik letos vydělali Musk, Gates nebo Bezos?
Zdroj: deeply.cz

Postavení Warrena Buffetta, známého předsedy představenstva společnosti Berkshire Hathaway, mezi nejbohatšími lidmi světa se výrazně změnilo.

Přestože se jeho majetek v letošním roce zvýšil o více než 10 miliard dolarů a dosáhl hodnoty 120 miliard dolarů, Buffett klesl z pozice páté nejbohatší osoby na desáté místo.

Tento posun odráží širší trendy na akciových trzích a také dopad Buffettových filantropických aktivit.

Akciový trh v letošním roce upřednostňoval technologické giganty, přičemž akcie “velkolepé sedmičky” – Apple, Amazon, Microsoft, Tesla, Alphabet, Meta a Nvidia – zažily po svých poklesech v roce 2022 enormní vzestup. Tento nárůst byl způsoben kombinací faktorů, jako je zpomalující se inflace, snížené obavy z recese a očekávání možného snížení sazeb Federálního rezervního systému v roce 2024.

K rychlému růstu technologického sektoru přispělo také vzrušení kolem umělé inteligence.

Vývoj ceny akcií Tesla, Meta a Nvidia za poslední rok

Aktuální cena
Změna
Tesla / TSLA
Načítání
Načítání
Načítání
Meta Platforms / FB
Načítání
Načítání
Načítání
Nvidia / NVDA
Načítání
Načítání
Načítání

Berkshire Hathaway si vedla v roce 2023 “pouze” solidně

Společnost Berkshire Hathaway se svými různorodými dceřinými společnostmi, mezi něž patří například See’s Candies a Geico, zaznamenala přibližně 20% nárůst hodnoty svých akcií. Významnou část tohoto růstu lze přičíst téměř 6% podílu společnosti Berkshire ve společnosti Apple.

Portfolio konglomerátu s významnými podíly ve společnostech jako Coca-Cola a American Express je však ve srovnání s inovativním a rychle se rozvíjejícím technologickým sektorem vnímáno jako tradičnější.

Rychlé zhodnocení akcií velkých technologických společností vedlo k výraznému nárůstu bohatství jejich hlavních akcionářů.

Například akcie společnosti Tesla, jejichž hodnota se více než zdvojnásobila, zvýšily majetek generálního ředitele Elona Muska o 98 miliard dolarů, čímž se dostal na kolosálních 235 miliard dolarů. Podobně nárůst akcií Amazonu zvýšil majetek Jeffa Bezose o 71 miliard dolarů.

Nárůst akcií Microsoftu obohatil bývalého generálního ředitele Steva Ballmera o 45 miliard dolarů, takže nyní má hodnotu 130 miliard dolarů, a spoluzakladatele Billa Gatese o 31 miliard dolarů, čímž jeho celkové jmění dosáhlo 140 miliard dolarů.

Další technologičtí magnáti, včetně generálního ředitele a zakladatele společnosti Meta Marka Zuckerberga, spoluzakladatelů společnosti Alphabet Larryho Page a Sergeje Brina a spoluzakladatele společnosti Oracle Larryho Ellisona, rovněž zaznamenali výrazné finanční zisky a v letošním roce překonali Buffettův růst majetku.

Vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK-B Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Buffettova filantropie

Buffettova filantropie má také vliv na jeho pokles v žebříčku bohatství. V letošním roce věnoval přibližně 5,5 miliardy dolarů Nadaci Billa a Melindy Gatesových a čtyřem rodinným nadacím, čímž pokračuje ve svém odkazu štědrosti, kdy od roku 2006 rozdal více než polovinu svých akcií společnosti Berkshire. Jeho celkové charitativní příspěvky tak už přesáhly 50 miliard dolarů.

Kontrast mezi Buffettem a technologickými magnáty, jako je Bezos, ukazuje na měnící se dynamiku bohatství. Navzdory dobrým výsledkům společnosti Berkshire Hathaway vedlo konzervativnější portfolio společnosti a Buffettova charitativní činnost k jeho poklesu v žebříčku bohatství.

I když se tak majetek Warrena Buffetta rozrostl, rychlý růst akcií technologických společností a jeho filantropická rozhodnutí způsobily, že se v žebříčku miliardářů propadl.

Letošní obrat na akciovém trhu, který kladl důraz na technologické a růstové akcie, změnil podobu bohatství, posunul technologické podnikatele na první příčky žebříčku bohatých a poukázal na rozdílné úspěšnosti různých investičních strategií.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎