Finex.cz logo
Menu
Finex » Blogy Finex.cz » Povede roztáčející se dluhová spirála k masivnímu přijetí Bitcoinu?

Povede roztáčející se dluhová spirála k masivnímu přijetí Bitcoinu?

Spojené státy mají obrovský dluh, vysoké úrokové sazby a rozpočtový deficit. Dá se snad očekávat, že tento dluh dokáží někdy splatit?

Federální dluh USA

K 30. říjnu 2022 mají Spojené státy nesplacený dluh v hodnotě 31 246 370 729 330,20 USD. Tento údaj je denně aktualizován ministerstvem financí. Pro zjednodušení si řekněme, že jde o 30 bilionů dolarů.

Dluh Spojených států
Dluh Spojených států
Zdroj: usdebtclock.org

Teď se podívejme na další zajímavé číslo – průměrné úrokové sazby státní pokladny k 30. září letošního roku:

Průměrné úrokové sazby a výše dluhu
Průměrné úrokové sazby a výše dluhu
Zdroj: fiscaldata.treasury.gov

Z toho vyplývá, že v letošním roce bude z dluhu zaplaceno 621 miliard dolarů. Deník Washington Post pak odhaduje tuto částku na 580 miliard dolarů. Řekněme tedy, že výsledek bude někde mezi a počítejme tedy s číslem 600 miliard dolarů.

Nejspíš všichni dobře víme, že Federální rezervní systém agresivně zvyšuje úrokové sazby a trh je stejně agresivní při nabízení výnosů z vládního dluhu. Každý bazický bod, který se přidá k průměrné sazbě amerického vládního dluhu, přidá přibližně 3 miliardy dolarů dodatečných úrokových nákladů. To vše ovšem pouze v případě, že dluh zůstane na současné úrovni.

A dluh poroste…

To se bohužel nestane. V současné době činí roční rozpočtový schodek 946 miliard dolarů ročně a nic nenasvědčuje tomu, že by se někdy měl dostat na nulu. To znamená, že americká vláda bude muset vyrobit další dluh v objemu téměř 1 bilionu USD ročně. Co je horší, je fakt, že tak bude činit v době, kdy úrokové sazby rychle rostou.

Čím vyšší budou úrokové sazby, tím více úroků z dluhu bude třeba zaplatit. Čím více úroků z dluhu bude třeba zaplatit, tím větší bude deficit. Čím větší bude schodek, tím větší dluh bude třeba vyrobit. Více emitovaného dluhu, více úroků z dluhu. I kdyby FED snížil sazby zpět na nulu, dluh by vzhledem k povaze deficitu nadále rostl složeným tempem.

Ještě znepokojivější je níže přiložený graf znázorňující dluh jako procento hrubého domácího produktu. Stoupající sklon přímky od poloviny 80. let 20. století naznačuje, že dluh roste rychleji než ekonomika již po několik desetiletí.

Vývoj dluhu k HDP
Vývoj dluhu k HDP
Zdroj: fiscaldata.treasury.gov

Povaha neustálého rozpočtového deficitu znamená, že tato situace je prostě neudržitelná. Aktuální kroky Fedu ji ještě urychlují. Je to vlastně jednoduché, dokud deficit existuje, dluh plodí další dluh. To je to, co Greg Foss myslí dluhovou spirálou. Dluh se vlastně nikdy nesplatí, jen se stále nabaluje a roste složeným tempem. Jeho trajektorie pohybu se navíc stále zrychluje.

Bitcoin jako ochrana

Už jen na základě matematiky nemůže Federální rezervní systém pokračovat ve zvyšování sazeb delší dobu. Ani je nemůže udržovat tak vysoko, protože úroky z dluhu se prostě stanou zcela nezvladatelnými. Hodně se mluví o Fed Pivotu a o tom, kdy se rozhodnou snížit úrokové sazby směrem dolů.

Kdy k tomuto kroku ale skutečně dojde? Tak to je otázka doslova za milión a je jasné, že odpověď by chtě znát asi každý z nás. Jedno je ale podle mne jisté: Fed, ve snaze zpomalit krvácení, bude muset nakonec snížit sazby zpět dolů. A až to udělá, rally, kterou cena BTC předvede, nám s největší pravděpodobností vykouzlí úsměv na tváři.

Aktuální situace na BTC grafu

V krátkosti se ještě pojďme podívat na graf. Aktuální cena bitcoinu je 20 709 USD (v době psaní článku) a Bitcoin za posledních sedm dní vzrostl o více než 8 %. Aktuálně vidíme konsolidaci ve velkém obchodním rozpětí 20 000 až 21 000 USD, které je definováno úrovněmi Fibonacciho retracementu v rozmezí 38,2 % až 61,8 %. Celková obchodní základna však zůstává býčí.

Indexy RSI a MACD se stále nacházejí v býčí zóně, což naznačuje, že pozitivní trend bude pravděpodobně pokračovat i nadále. 50denní klouzavý průměr nám navíc doporučuje nákup nad úrovní 19 750 USD.

Překonání úrovně 61,8 % Fibo by tak mohlo nákupní trend prodloužit na 21 900 dolarů. Pokud bude současný vzestupný trend pokračovat, mohl by Bitcoin dosáhnout 22 500 dolarů. Co se týče možného poklesu, bezprostřední úroveň podpory bitcoinu se stále nachází poblíž 20 250 dolarů.

Máte svůj názor? Napište ho na blogu!

Je svět financí vaším koníčkem nebo profesí? Chcete své zkušenosti a know-how sdílet s ostatními čtenáři a členy komunity Finex.cz? Pište si svůj vlastní blog!

Stát se blogerem může úplně každý. Stačí se zaregistrovat a mít chuť se o své názory podělit. Stát se blogerem na portálu Finex.cz je dobrý způsob, jak ostatním předat své zkušenosti a získat na své názory zpětnou vazbu. Jdete do toho?

Další zdroje informací k tomuto článku

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo