Finex.cz logo
Menu
Finex » Blogy Finex.cz » Každý desátý člověk s přístupem k internetu vlastní nějakou formu kryptoměny

Každý desátý člověk s přístupem k internetu vlastní nějakou formu kryptoměny

Celosvětové přijetí kryptoměn nabralo v posledních měsících na obrátkách a tento sektor nadále zaznamenává prudký nárůst popularity. Celosvětové vlastnictví kryptoměn však zůstává relativně nízké. Dobrou zprávou, že se stále zvyšuje, v čele se specifickými regiony.

Přibližně každý desátý

Podle posledních údajů od společnosti Finbold vlastní nějakou z kryptoměn přibližně 10,2 % celosvětové populace používající internet (průzkumu byl proveden ve 3. čtvrtletí 2021 a jeho výsledky pak byly zveřejněny 26. ledna 2022). Nejvyšší podíl připadá na Thajsko (20,1 %), následuje Nigérie (19,4 %), což je podobný podíl jako u uživatelů z Filipín. Uživatelé ze Spojených států se umístili na 14. místě s podílem 12,7 %.

Důvody vlastnictví kryptoměn

Obecně lze říci, že některé země jsou již v oblasti vlastnictví digitálních aktiv napřed, zatímco jiné výrazně zaostávají. Čísla se však mohou měnit s tím, jak se celá oblast díky průniku kryptoměn do hlavního proudu rozrůstá. Pozoruhodné je, že společně s popularitou se jako rozhodující motivace pro držení různých aktiv nejčastěji objevovala možnost rychlého výdělku. Všichni asi dobře víme, že v loňském roce patřil bitcoin mezi nejvýkonnější investiční produkty.

Zvýšené přijetí vedlo k tomu, že se kryptoměny staly součástí každodenního života lidí a nahradily v některých rolích tradiční peněžní systémy. Sektor kryptoměn totiž nabízí služby, jako je půjčování, a objevuje se jako alternativa ke konvenčním finančním aspektům, jako je třeba vyplácení mezd.

Podle výsledků jiného průzkumu by přibližně 55 % držitelů ve Spojených státech chtělo pobírat plat v digitálních aktivech s odkazem na větší finanční flexibilitu.

Již zmíněných více než 10% vlastnictví lze považovat za významné také z důvodu, že kryptoměny jsou poměrně mladou třídou aktiv, která se stále více stává zásadním investičním produktem. Vlastnictví bude pravděpodobně prudce stoupat, neboť stále více lidí začíná chápat, jak fungují fiat peníze a jak kryptoměny.

Držitelé virtuálních měn

Největší podíl držitelů kryptoměn najdeme v rozvojových zemích, které v posledních letech zažívaly silné ekonomické turbulence, které navíc výraznou měrou ještě komplikovala pandemie koronaviru. Kryptoměnový sektor se v těchto zemích stává alternativou pro nebankovní obyvatelstvo a pojistkou proti rostoucí inflaci ve velmi obtížných podmínkách devalvace místních měn.

Kromě toho se obyvatelé obracejí ke kryptoměnám také za účelem zajištění svých úspor a samozřejmě je používají pro převod peněz rodině či přátelům. Tomu napomáhá i skutečnost, že některé země, jako například Nigérie, mají vysoký počet emigrantů žijících v zemích po celém světě.

Jedním z lákadel sektoru kryptoměn je jeho decentralizovaná povaha, která eliminuje potřebu zprostředkovatelů, jako jsou banky a makléřské společnosti, a místo toho umožňuje uživatelům přímou interakci mezi sebou.

Výsledkem je decentralizovaný finanční systém, který zůstává z velké části neregulovaný, což je věc, která vede některé kritiky k tvrzení, že kryptoměny mohou potenciálně destabilizovat tradiční finanční sektor.

Tady je třeba ovšem podotknout, že metrika vlastnictví se může v budoucnu změnit v závislosti na regulačních vyhlídkách. Několik jurisdikcí v současné době pracuje na legislativě, která by tento sektor regulovala, a jsme svědky pokračující debaty o tom, zda by různá aktiva měla být klasifikována jako prostředek směny nebo cenné papíry. Pozoruhodné je, že různé jurisdikce, které hodlají toto aktivum zakázat, uvádějí jako jeden z hlavních důvodů aspekt volatility. Kromě Číny uvažovalo v poslední době o úplném zákazu kryptoměn i Rusko, které krom zmíněné volatility vyjadřuje obavy z možnosti zneužití k páchání podvodů.

Návrh centrální banky se ovšem setkal s odporem politiků v čele s bývalým prezidentem Dmitrijem Medveděvem, který se domnívá, že zákaz kryptoměn by byl krok špatným směrem. A dokonce i ruský prezident Vladimir Putin vyzval státní orgány, aby se pokusily najít konsensus a v těžbě kryptoměn dokonce vidí příležitost.

Máte svůj názor? Napište ho na blogu!

Je svět financí vaším koníčkem nebo profesí? Chcete své zkušenosti a know-how sdílet s ostatními čtenáři a členy komunity Finex.cz? Pište si svůj vlastní blog!

Stát se blogerem může úplně každý. Stačí se zaregistrovat a mít chuť se o své názory podělit. Stát se blogerem na portálu Finex.cz je dobrý způsob, jak ostatním předat své zkušenosti a získat na své názory zpětnou vazbu. Jdete do toho?

Další zdroje informací k tomuto článku

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo