Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hodnota BitMEX Insurance Fund dosahuje rekordní výše

Hodnota BitMEX Insurance Fund dosahuje rekordní výše

Bitmex patří mezi nejexponovanější světové kryptoburzy. V jim nahlášených objemech obchodů zaujímá stabilně přední příčky. Tomu pomáhá také fakt, že obchodníci mohou využít pákového efektu, kdy poměr vlastního vs zapůjčeného kapitálu může dosáhnout až 1:100.

O bitcoinu a ostatních kryptoměnách je známo, že jsou velmi volatilní. Pokud tedy obchodník vstupuje do dlouhé pozice s pákou byť “jenom” v poměru 1:20, může i při menším pohybu kurzu směrem dolů přijít o celou investici.

Pojistný fond jako záchranná síť

V případě prudkého poklesu ceny může obchodník dokonce skončit v záporu, tj. dlužil by dotčené obchodní platformě prostředky vzniklé ztrátou.

Kryptoburzy, mezi něž patří nejen zmíněný Bitmex, ale třeba i Binance, Kraken, Huobi nebo OKEx, se snaží těmto situacím předcházet uzavřením pozic, kde by taková ztráta hrozila. Pokud by však už k ní mělo dojít, nastupuje na řadu tzv. pojistný fond.

Poznámka

TIP: Chtěli byste se více dozvědět o obchodování s futures kontrakty? Přečtěte si naše shrnutí.

Burzy skrze něj v podstatě předchází situaci, kdy by byly nuceny uzavřít dvě zrcadlové pozice (krátkou a dlouhou) najednou, aby se tím vykryla vzniklá ztráta.

To by samozřejmě bylo nepříjemné i pro profitujícího obchodníka, který by tak mohl přijít o potenciálně ještě vyšší zisk. Fond tak zaručuje, že profitující obchodník realizuje jim předpokládaný zisk.

Objem fondu skokově narostl

Tento “pojistný fond” Bitmexu (Insurance Fund) za loňský rok narostl o 61 %, respektive si polepšil o 13 000 bitcoinů. K 5.2 je v něm alokováno rekordních více jak 34 000 bitcoinů. To je cca 0,2 % všech bitcoinů v oběhu.

Příjmem fondu je generován z burzou uzavřených pozic, kde hrozila vysoká ztráta. Částka je vypočítána z rozdílu mezi cenou, za kterou byla ztrátová pozice uzavřena a cenou, při které by se kapitál vložený do pozice obchodníkem dostal na nulu.

Schéma generování příjmu do pojistného fondu.
Schéma generování příjmu do pojistného fondu. Zdroj: finex.cz

Zmíněná praxe samozřejmě svádí k účelovému uzavírání pozic ze strany dotčených burz, respektive k manipulaci s cenou obchodovaného aktiva. I z toho byl Bitmex v minulosti obviňován. Nyní se zdá, že kritika již trochu ustoupila.

Bitmex zatím nejlikvidnější

V současnosti tato platforma patří mezi ty nejlikvidnější. Průměrný rozdíl mezi nabízenou a poptávanou cenu bitcoinu (tzv. spread) v orderbooku je totiž letos zatím jen 0,25 %. To se týká pozic do 10 milionů dolarů. V případě pozic do 1 milionů dolarů je tento rozdíl pouhých 0,02%.

Jak ukazuje následující graf, Bitmexu se u větších pozic přibližuje i další známá kryptoburza, Binance. Ta má však ve svém pojistném fondu podstatně menší prostředky. Z tohohle pohledu se Bitmex jeví pro obchodování s pákovým efektem stále jako jistější platforma.

Vvýoj spreadu kryptoburz Bitmex a Binance v letošním roce. Zdroj: Skyw
Vvýoj spreadu kryptoburz Bitmex a Binance v letošním roce. Zdroj: Skew

Pojišťovací fondy i u tradičních burz

Systém pojistného fondu a dalších sekuritizačních opatření funguje i v tradičním finančnictví. Burzovní giganti jako CME nebo CBOE mají zřízeny fondy s mnohem větším objemem prostředků.

Je to logické, neboť na obou platformách se obchodují mnohem větší objemy, než na jakékoliv kryptoburze.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Niko

Zdravím je možné u bitmexu kryptoměny i kupovat? jsem tam registrovaný ale nikde jsem to nenašel. Děkuji za odpověď.

Redakce Finex

Dobrý den Niko, na BitMEXu žádné kryptoměny nekoupíte. Koupit je můžete na směnárnách, jako jsou SimpleCoin, ccShop nebo Coinbase. Zakoupené kryptoměny pak na BitMEX musíte převést.