Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin už nikdy neklesne pod 35 000 USD, říká tvůrce Stock-to-Flow modelu

Publikováno
Bitcoin už nikdy neklesne pod 35 000 USD, říká tvůrce Stock-to-Flow modelu
Zdroj: cryptoslate.com

Bitcoinový býk, analytik a trader PlanB, jenž se v kryptoměnové komunitě proslavil jako tvůrce známého Stock to Flow modelu, který již několik let víceméně správně predikuje cenu Bitcoinu (BTC), v uplynulých dnech rozvířil vody sociální sítě X novými a velice odvážnými předpověďmi. Pojďme se na ně podívat.

Jak funguje Stock to Flow model?

Jednoduchý model vychází z teorie, že ačkoli nových bitcoinů zatím stále přibývá, inflační tempo se zpomaluje a navíc je nevyhnutelné, že se každým dnem nějaké mince ztratí. Vypočítává se jako poměr mezi existující zásobou (=stock) BTC a přítokem (=flow) nových BTC.

Stock to Flow model

A jak model číst? Když se tečky ve grafu dostanou pod bílou křivku, měli byste nakupovat, když nad ní, měli byste prodávat. Model S2F je však v poslední době stále více a více kritizován, např. proto, že předpovídá překonání hranice 1 milionu USD za Bitcoin ještě před rokem 2026.

Zdroj: planbtc.com
Stock to Flow – nejslavnější model vývoje BTC

První předpověď, kterou PlanB na svém účtu zveřejnil, vychází z grafu realizované ceny Bitcoinu, tedy součtu cen bitcoinů z posledních transakcí každého jednoho dosud vytěženého bitcoinu dělený počtem BTC v oběhu. Realizovaná cena je momentálně těsně pod úrovní 21 000 USD.

Historicky, pokud skutečná cena BTC klesne pod realizovanou cenu, nacházíme se blízko dna medvědího trhu. Naopak pokud skutečná cena překročí realizovanou cenu a navíc i 2letou a 5měsíční realizovanou cenu, začíná býčí trh.

Cena Bitcoinu se nyní nachází nad všemi třemi liniemi a PlanB z toho vyvozuje jediné – užijte si Bitcoin pod 40 tisíci USD, dokud tam je.

Co se týče druhé předpovědi, podíval se PlanB na model predikující cenu Bitcoinu na základě hashrate, tedy celkového výkonu strojů zapojených do těžby BTC. PlanB si myslí, že pokud nenastane tzv. black swan event, tedy nepředvídatelná událost s vážnými až katastrofickými následky (např. krach Coinbase či Binance), fundamenty hovoří jasně – Bitcoin by se už nikdy neměl podívat pod 35 000 USD.

Analytik ke svému tvrzení uspořádal i anketu, v níž se 39 % z 26 000 hlasujících vyjádřilo, že s jeho predikcí souhlasí. Ostatní očekávají hlubší korekci.

Cena Bitcoinu nezažila v listopadu větší volatilitu a pozvolna roste v pásmu od 35 tisíc do 38 tisíc USD. Trh očekává brzké schválení spotového ETF pro Bitcoin, k čemuž by mělo dojít nejpozději do 10. ledna 2024. Blíží se i halving, tedy půlení odměny za vytěžený blok. Ten je naplánován na konec dubna 2024.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.