Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin trhá rekordy! Akcie Novo Nordisk letí vzhůru a překonaly Teslu | Burza s odstupem

Týden plný rekordů. Akciové indexy na obou stranách Atlantiku překonávají svá maxima. Nové ATH stanovil Bitcoin i zlato! Tesla pokořena společností Novo Nordisk.

Bitcoin trhá rekordy! Akcie Novo Nordisk letí vzhůru a překonaly Teslu | Burza s odstupem
Zdroj: depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další skvělý týden na finančních trzích – bez přehánění plný rekordů. Rozhodně tak je opět o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, že akciové indexy na obou stranách Atlantiku překonávají svá maxima, proč se podařilo Bitcoinu stanovit novou rekordní cenu, což se mj. podařilo i zlatu, a která evropská akcie si v týdnu připsala více než 10% zisk.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie skončily převážně ve ztrátě, S&P 500 ve čtvrtek dosáhl nového rekordu

Rostoucí naděje, že by Federální rezervní systém mohl začít snižovat úrokové sazby spíše dříve než později, pomohla indexu S&P 500 a indexu S&P MidCap 400 dosáhnout nových rekordních maxim – přestože si index S&P 500 nakonec připsal drobnou týdenní ztrátu.

Akcie s malou tržní kapitalizací a hodnotové akcie dosáhly lepších výsledků, zatímco akcie technologických společností s velkou tržní kapitalizací zaostaly, částečně kvůli poklesu akcií Apple v důsledku zpráv o zpomalení prodeje iPhonů v Číně.

Za zmínku stojí, že dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk, která zaznamenala silnou poptávku po svých lécích na cukrovku a hubnutí, ve čtvrtek srazila Teslu na 12. místo mezi veřejně obchodovanými společnostmi podle tržní kapitalizace.

Týden začal poklesem – v úterý index S&P 500 poprvé od poloviny února klesl o více než 1 % – což lze částečně přičíst neuspokojivým politickým zprávám z Číny.

V polovině týdne však akcie opět získaly dynamiku, zřejmě díky zmírnění poptávky a inflačních tlaků na americkém trhu.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Americký realitní sektor se pomalu uzdravuje

Blackstone Real Estate Investment Trust (BREIT) je s celkovými čistými aktivy přesahujícími 60 miliard dolarů největší REIT na světě. Když koncem roku 2022 během propadu komerčních nemovitostí zmrazil výběry investic, posloužilo to jako varování pro celý sektor.

O dva roky později nedávné výsledky společnosti naznačují, že se nemovitosti vzpamatovávají.

  • Poprvé od listopadu 2022 se Blackstone podařilo vyřídit všechny žádosti o výběr z fondu BREIT, přičemž v únoru 2024 bylo podáno pouze 961 milionů dolarů žádostí o výběr.
  • Blackstone také uvedl, že lednové žádosti o výběr činily 1,3 miliardy dolarů, čímž byl ukončen odliv investičních prostředků z největšího REIT na světě v celkové výši 15 miliard dolarů.

Výrazný pokles žádostí o výběr naznačuje, že investoři vnímají realitní trh pozitivněji. Obavy ze stavu trhu komerčních nemovitostí však na Wall Street přetrvávají, když se nadále hovoří o potenciální bublině a nové nákaze.

Zejména proto, že akcie banky New York Community Bancorp, která má značnou expozici v komerčních nemovitostech, zůstávají v letošním roce o 66 % níže.

Vývoj ceny akcií New York Community Bancorp od začátku letošního roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie NYCB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Powell říká, že zahájení snižování sazeb není daleko

Předseda Fedu, Jerome Powell, v polovině týdne vypovídal před Kongresem. Ačkoli bylo toto svědectví vnímáno převážně jako zopakování předchozích výroků Fedu, nabídlo některé méně jestřábí postřehy ohledně načasování snižování sazeb.

Powell zejména uvedl, že tvůrci politiky nejsou daleko od toho, aby měli jistotu, že klesající trend inflace bude udržitelný, což umožní začít snižovat sazby.

V důsledku toho trhy s futures na konci týdne ocenily vyšší (71,0% podle nástroje CME FedWatch) šanci na snížení sazeb na červnovém zasedání Fedu. Ty by se tak mohly začít snižovat z nejvyšší úrovně za posledních 20 let.

Powellovy komentáře a ekonomická překvapení směrem dolů pomohly stlačit výnos benchmarkového desetiletého amerického státního dluhopisu na nejnižší vnitrodenní úroveň (4,03 %) od 2. února (ceny dluhopisů a výnosy se pohybují opačným směrem).

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby amerického Fedu za posledních 10 let
Vývoj výše základní úrokové sazby amerického Fedu za posledních 10 let

Euro STOXX 600 dosáhl nového maxima

Celoevropský index Europe STOXX 600 posiloval již sedmý týden v řadě a na cestě k 0,95% zisku dosáhl rekordního maxima.

Z hlavních akciových indexů si italský FTSE MIB připsal 1,43 %, francouzský index CAC 40 přidal 1,18 % a německý DAX si připsal 0,40 %. Britský index FTSE 100 klesl o 0,30 %.

Výnosy desetiletých státních dluhopisů Německa, Itálie a Francie klesly poté, co Evropská centrální banka (ECB) ponechala svou měnovou politiku beze změny a naznačila, že by v červnu mohlo dojít ke snížení úrokových sazeb.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

ECB ponechává sazby na stejné úrovni, ale snižuje makroekonomické prognózy

ECB ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 4,5 %, ale snížila své prognózy inflace a hospodářského růstu. Naznačila také, že začala diskuse o omezení restriktivní politiky v pozdějším období roku.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová uznala, že bylo dosaženo dobrého pokroku směrem k 2,0% inflačnímu cíli, ale také naznačila, že Rada guvernérů si musí být jistá, že inflace trvale klesá. “V červnu budeme vědět mnohem více,” řekla a dodala, že v tomto bodě panuje široká shoda.

Centrální banka nyní očekává pokles inflace v eurozóně na 2,0 % spíše v roce 2025 než v roce 2026. Projekce jádrové inflace, která nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií, byly rovněž revidovány směrem dolů, přičemž poslední aktualizace naznačuje, že na 2,0% cíl dosáhne v roce 2026.

Poslední prognóza ECB také snížila hospodářský růst v roce 2024 na 0,6 %, v roce 2025 však očekává zrychlení tempa růstu na 1,5 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby ECB za posledních 10 let
Vývoj výše základní úrokové sazby ECB za posledních 10 let

Největší evropská společnost je budoucností léků na hubnutí

Novo Nordisk nestačí lék na hubnutí Wegovy a představuje další hit.

Společnost oznámila výsledky slibného počátečního stádia testování nového perorálního léku na hubnutí, který překonává její starší lékový hit, a akcie společnosti tak během čtvrtečního obchodování vzrostly o 10 %.

  • Při testech amykretinu došlo po 12 týdnech u sledovaných testovaných osob ke snížení hmotnosti o 13,1 %, což překonalo 6% úbytek hmotnosti za stejnou dobu u Wegovy.
  • Na trh se však lék dostane až za několik let – výsledky druhé klinické fáze se očekávají až na začátku roku 2026.

Konkurence však nespí

Díky tomu, jak léky na hubnutí ohromují investory, vkládá stále více společností do této oblasti peníze – v naději na vlastní zázračný lék.

Koncem února zaznamenala dánská společnost Zealand Pharma prudký nárůst akcií poté, co její lék survodutid uspěl v klinických testech.

Ve stejném období se i kalifornská společnost Viking Therapeutics podělila o údaje z mezistupně vývoje svého léku na hubnutí, který prokázal 13,1% úbytek hmotnosti za 13 týdnů – což se téměř vyrovná poslednímu průlomu společnosti Novo Nordisk.

Vývoj ceny akcií Novo Nordisk za posledních 6 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie NOVOB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Index PX mírně posílil. Rostl tak v 8 z 10 letošních týdnů

Pražská burza reprezentovaná indexem PX zaznamenala 8. z celkově 10 týdnů letošního roku, kdy skončila v zisku – tentokrát posílila jen mírně, když index PX vzrostl o 0,31 %.

Hlavní měrou se na růstu indexu PX podílela největší emise pražské burzy – akcie ČEZ, které si připsaly více než 4,5 %. Od začátku roku se však tyto akcie stále obchodují ve více než 10% ztrátě.

Dolů naopak index táhly akcie Moneta, které téměř 5 % hodnoty ztratily.

Z dalších významných titulů zaznamenaly mírný zisk ještě akcie Erste Group. Akcie Komerční banky a Philip Morris pak během týdenního obchodování přes procento ztratily.

Akcie Komerční banky přesto zůstává nejvýkonnějším z velkých titulů pražské burzy, když si od začátku roku připisuje více než 10% zisk.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Bitcoin se dotýká 70 000 dolarů, zatímco hlavní altcoiny prudce stoupají

Trvalo to dlouho, ale Bitcoin v úterý dosáhl nového historického maxima a překonal svůj rekord z listopadu 2021 ve výši 69 044 dolarů, než se opět propadl.

V pátek a v neděli se to pak podařilo znovu – tentokrát skokem téměř na 70 000 dolarů. To je pozoruhodné vezmeme-li v úvahu, že se mince v lednu 2023 obchodovala za méně než 17 000 dolarů.

Růstu Bitcoinu napomohly rekordní obchodní dny ve spotových kryptofondech obchodovaných na burze (ETF). Obzvláště populární je iShares Bitcoin Trust společnosti BlackRock.

Kolem nedělního poledne se cena bitcoinu nachází pouhých 100 dolarů pod cenovkou 70 tisíc, což představuje za poslední týden nárůst o přibližně 10 %.

Ethereum, druhé největší digitální aktivum, poprvé od roku 2021 v pátek krátce dosáhlo ceny 4 000 dolarů a od začátku roku si připisuje srovnatelný zisk jako Bitcoin.

Pohyby obou největších mincí za týden však byly ve srovnání s ostatními aktivy docela krotké. Shiba Inu byla z první dvacítky největších digitálních mincí a tokenů vůbec nejvíce volatilní, když v týdnu vyskočila o téměř 135 %, aby se nakonec propadla a připsala si 55% zisk.

Její konkurent, Dogecoin, měl také velmi dobrý týden – jeho cena se v průběhu týdne téměř zdvojnásobila. Od té doby však klesl a za posledních sedm dní si tento oblíbený produkt Elona Muska připisuje 27 %.

Solana, páté největší digitální aktivum, v pátek poprvé od ledna 2022 vzrostla nad hranici 150 dolarů. Token, který stojí za blockchainem konkurujícím Ethereu, nyní za poslední týden vzrostl o téměř 14 % a jeho cena činí kolem nedělního poledne 147 dolarů.

Navzdory prudkému nárůstu altů a jejich obrovským ziskům stojí za zmínku, že většina z nich je hluboko pod svými historickými maximy z předchozího býčího trhu v roce 2021 a mnohé mají před sebou ještě dlouhou cestu zpět ke svým ATH.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024

Zlato v týdnu opakovaně překonávalo rekordy

Ropa v průběhu týdne setrvale, ale nikterak razantně zlevňovala. Americká ropa WTI zakončila týdenní obchodování lehce pod 78 dolary za barel a v týdnu odepsala téměř 3 %.

Globální ropný benchmark – ropa Brent – zakončil týdenní obchodování pod úrovní 82 dolarů za barel, když během týdne ztratil lehce přes 2 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Výrazně se naopak dařilo zlatu i stříbru. Zlato dokonce v týdnu opakovaně posouvalo svou rekordní cenu – ve středu ráno překonalo poprvé úroveň 2 100 dolarů, ve čtvrtek maximum posunulo až na 2 165 dolarů a díky dalšímu pátečnímu růstu nyní činí jeho nové rekordní maximum 2 191 dolarů za unci.

Fyzické zlato zakončilo nakonec týdenní obchodování na ceně 2 177 dolarů za unci a v týdnu si připsalo přibližně 4,5 %. Nejaktivněji obchodovaný dubnový futures kontrakt zlata se pak obchoduje o 11 dolarů výše.

O více než 5 % pak rostlo i stříbro. Cena fyzického stříbra ukončila v pátek obchodování na hodnotě 24,28 dolaru za unci, zatímco nejaktivněji obchodovaný květnový futures kontrakt skončil obchodování o 24 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Jako číslo týdne tentokrát volíme 70. Asi tomu nemohlo být jinak. Bitcoin v úterý poprvé překonal své historické maximum z listopadu 2021 a navzdory následnému propadu se v neděli v 11:15 obchodoval za nové (aktuální) ATH pouhé 4 dolary pod hranicí 70 tisíc dolarů.

Pokoření této úrovně zatím bylo během dnešního dne několikrát odmítnuto, ale je dost možné, že v době, kdy čtete tyto řádky se tomu tak už stalo.

Za zmínku také stojí, že na některých burzách byla vlivem nákupního spreadu tato hranice už pokořena – Bitcoin byl k mání za více než 70 000 dolarů.

Číslo týdne

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.