Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato dosáhlo dalšího rekordu! Co vede k jeho neustálému růstu?

Další den, další rekord ceny zlata. Snad všechny trhy momentálně zažívají růst a optimismus na základě očekávání snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému. Co dalšího hraje roli?

Zlato dosáhlo dalšího rekordu! Co vede k jeho neustálému růstu?
Zdroj: depositphotos.com

Zlato dosáhlo ve čtvrtek rekordního maxima na pozadí změn v politice centrálních bank (zejména amerického Fedu a ECB). Pokračuje tak rekordní týden a růstová rally zlata, přičemž jeho nové maximu činí 2 164,78 USD.

ECB při zachování současných úrokových sazeb signalizovala ochotu zvážit v blízké budoucnosti úpravy měnové politiky. Jestřábí postoj vedl k růstu výnosů amerických státních dluhopisů a mírnému ústupu cen zlata.

Čtvrteční prohlášení předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella v americkém Kongresu však posílila potenciál pro uvolnění politiky. Powel uvedl, že Fed “není daleko” od získání dostatečné důvěry, že inflace směřuje k 2% cíli Fedu, aby mohl zahájit snižování úrokových sazeb.

Šanci na snížení sazeb o čtvrt procenta na červnovém zasedání trh odhaduje na 73 %, jak vyplynulo z nástroje CME Fedwatch. To přispělo k výraznému poklesu indexu amerického dolaru a zvýšilo atraktivitu zlata pro investory.

Poznámka

Při vysokých úrokových mírách jsou s držbou zlata spojeny vysoké alternativní náklady. Ty odpovídají částce, kterou by investorovi přinesly například dluhopisy nebo jiná aktiva generující příjem, pokud by je držel namísto zlata.

Se snižováním úrokových sazeb klesají výnosy z těchto aktiv, tím alternativní náklady zlata, a naopak roste atraktivita drahého kovu.

Další faktory ovlivňující cenu zlata

Ve Spojených státech ovlivnilo vzestup zlata také ochlazení trhu práce, o kterém svědčí nárůst žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Nadcházející (páteční) údaje o mzdách mimo zemědělský sektor (NFP) v USA za únor jsou tak netrpělivě očekávány pro další náhled na směřování amerického dolaru, který mívá opačnou trajektorii, než cena zlata.

Geopolitická nestabilita rovněž nahrává růstu ceny zlata, které se stává tím větší jistotou, čím nejistější je doba. Ani tak není divu, že od začátku války mezi Izraelem a Hamasem vzrostla cena zlata o 300 dolarů.

Aktuální vývoj ceny zlata

Status zlata jako bezpečného aktiva a zajištění proti inflaci je dobře známý, zejména v době ekonomické a politické nejistoty.

Centrální banky tak zvyšují své zlaté rezervy, což zdůrazňuje jeho přetrvávající význam v globálních financích. Tyto nákupy svým objemem také výrazně ovlivňují poptávku po žlutém kovu.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.