Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Bitcoin se probouzí!

Publikováno
Kryptoměnové aktuality – Bitcoin se probouzí!

Cena Bitcoinu se poslední měsíc pohybovala pouze ve velmi uzkém rozmezí 10 150 a 11 000 USD. Tato oblast poslední měsíc důsledně fungovala jako rezistence i support na obou stranách.

Na následujícím grafu je vyznačena zóna, která držela cenu BTC (modrá).

Vývoj ceny bitcoinu za poslední měsíc
Vývoj ceny bitcoinu za poslední měsíc

Na konci minulého týdne tři velké nákupy za sebou posunuly cenu Bticoinu nad hranici 11 tisíc dolarů, což je v prostoru reflektováno jako bullish znamení, a zatím se jeví, že by tam cena mohla zůstat.

Graf ceny bitcoinu s týdenními svícemi od května 2020
Graf ceny bitcoinu s týdenními svícemi od května 2020

Relevantní obrázek ceny nicméně poskytují spíše grafy dlouhodobých pohybů. Týdenní graf nám ukazuje, že cena BTC se nadále drží nad klíčovou hranicí 20 WMA (týdenní plovoucí průměr).

Prozatím se tak z technického hlediska drží cena BTC v bullish teritoriu. Z fundamentálního hlediska je tak BTC stále v perfektní pozici, protože na trhu nadále přibývá stablecoinů, které reprezentují připravenou nákupní sílu.

Stablecoiny v posledním týdnu pokořily hranici 21 miliard dolarů a momentálně je na trhu přibližně 21,5 miliard dolarových stablecoinů.

Největší reprezentantem tohoto druhu majetku je pak samozřejmě Tether s celk. tržní kapitalizací přes 16 miliard dolarů.

Za Tetherem, který je stálicí kryptoprostoru, se ale formuje silná konkurence. Obzvláště pak USDC.

Zatímco letos v březnu byla kapitalizace USDC 500 milionů dolarů, tak dnes dosáhla hodnoty 2,85 miliardy dolarů. Přísun nových peněz tak pokračuje vysokou rychlostí.

Square nakoupilo BTC za 50 milionů dolarů

Další dobrou zprávou pro cenu BTC ze světa institucí přinesla společnost Square, která 1 % svého majetku vložila do Bitcoinu. Celkově tak společnost nakoupila BTC za 50 milionů dolarů.

Square je společnost zabývající se finančními transfery (podobně jako PayPal). Mezi hlavní produkty americké společnosti Square patří tzv. PoS (point of sale) terminály, což jsou zařízení na přijímání platebních karet..

Square - Point of Sale
Square – Point of Sale

Další vlajkovou lodí společnosti Square se stala Cash App oblíbený softwarem pro finanční transfery zejména v USA, sloužící i pro nákupy akcií a kryptoměn. Jedná se o veřejně dostupnou aplikaci určenou pro širokou veřejnost. U nás v Evropě je tomu podobný Revolut.

CEO a zakladatelem společnosti Square je Jack Dorsey, který zároveň řídí společnost s populární platformou Twitter. Dorsey dlouhodobě podporuje rozvoj kryptoměn a primárně BTC, což se nově promítlo právě do nákupu BTC ze strany Square.

Celkově společnost nakoupila 4709 Bitcoinů. Jedná se tak o další významnou společnost, která veřejně vstupuje do světa kryptoměn s větší investicí.

Probouzení institucionálního světa do nové reality digitální ekonomiky tak nadále pokračuje. Investice ze strany Square je nicméně stále maličká v porovnání se společností Microstrategy, která vlastní BTC v hodnotě 450 milionů dolarů.

Důležitější než samotná investice 50 milionů dolarů do Bitcoinu ze strany Square je způsob, jakým jsme to udělali (ostatní totiž nyní mohou udělat to samé).” napsal Dorsey na svém Twitteru, kde zároveň zveřejnil veškerou dokumentaci vč. návodu k nákupu.

To by mělo umožnit dalším společnostem ještě jednodušší vstup do světa kryptoměn.

V roce 2020 zaniklo již 75 krypto burz

Achillovou patou světa kryptoměn jsou rozhodně centralizované burzy. I etablované a ověřené instituce jako např. Binance bývají cílem hackerů. Známá burza Kucoin například nedávno přišla o 250 milionů dolarů svých klientů díky tomu, že někdo vně burzy zneužil přístupu k důležitým privátním klíčům.

U Kucoinu byla naštěstí většina ztrát nahrazena díky rychlé reakci jednotlivých týmů postižených kryptoměn a díky bezpečnostnímu fondu. Ale ne všechny burzy jsou na této úrovni.

Velká většina burz jsou v porovnání s Binance či Kucoin opravdu trpaslíci, i když často mají své zákazníky. A právě zde je největší riziko. Ačkoliv malé burzy mají často lákavé nabídky, na které chtějí přilákat nové klienty, tak se jedná o vysoce nebezpečný fenomén.

V roce 2020 již zmizelo 75 burz. Ty buď zbankrotovaly, byly vykradeny, nebo se rovnou jednalo o podvodné platformy, které vznikly právě se záměrem brzy ze světa zmizet i s penězmi jejich klientů.

Právě vysoké číslo krachujících a vykradených burz ukazuje potřebu risk managmentu ve světě kryptoměn. Obvyklé pravidlo zní, že na burzách se nenechávají zbytečně velké finanční částky, protože kryptoměnové burzy jsou notoricky známé pro svou nestabilitu.

Pokud se investor rozhodne, že finance na burzách chce mít, tak je nutné volit důvěryhodné entity. Nejlepší pověsti se tak těší např. velké americké burzy jako Coinbase či Kraken, které navíc fungují v částečně regulovaném rámci.

Do Bitcoinu vstupují noví hodleři

Pozitivní pro vývoj fundamentální stránky světa kryptoměn je i fakt, že v prostoru přibývá nových hodlerů. To se ukazuje na datech z největších burz v USA.

Analytik Willy Woo a analytická společnost Glassnode spojili síly a vytvořili graf vývoje počtu BTC na amerických burzách. Ten ukazuje, že uživatelé stahují peníze z burz a přesouvají je na soukromé peněženky, což je klasický ukazatel vzniku nových hodlerů.

Logika za interpretací dat je taková, že mince na burzách drží většinou uživatelé, kteří se chystají s BTC operovat v brzké budoucnosti. Naopak majitelé BTC, kteří jej z burz stahují, se připravují na bezpečnější dlouhodobé držení mincí v očekávání větších zisků.

Vývoj počtu BTC na účtech směnáren Gemini, Kraken a Coinbase
Vývoj počtu BTC na účtech u směnáren Gemini, Kraken a Coinbase

Na grafu tak je možné vidět situaci, která se opakuje zřídkakdy. Dlouhodobý pokles v počtu financí na burzách byl naposledy k vidění před překonáním dosavadního historického maxima v polovině roku 2016 a tedy před velkým bull runem z roku 2017.

Když noví uživatelé stahují BTC ze spot burz, je to známka toho, že na trh přichází noví investoři. Ti stahují své finance z burz a přesouvají je do cold peněženek. A nové hodlery vidíme přicházet právě nyní. Z makroskopického hlediska se jedná o velmi bullish znamení”, napsal Willy Woo.

Vývoj počtu bitcoinů na účtech dalších burz
Vývoj počtu bitcoinů na účtech dalších burz

Tento jev potvrzují i světové burzy, kde je trend ještě radikálnější a podstatně viditelnější. Uživatelé BTC se tak snaží akumulovat a bezpečně ukládat své Bitcoiny na dlouhodobější hodl.

Závěr k aktuální situaci

Institucionální vstupy do kryptoměn pokračují, což nově ukazuje příklad nákupu ze strany společnosti Square. I malí investoři nadále vstupují do prostoru, jak je vidět na statistikách ze strany spot burz.

Kdy přijde noví bull run nelze odhadnout, ale z fundamentálního hlediska se stav trhu nachází v opravdu dobré kondici.

Stinnou stránkou jsou stále nebezpečné centralizované burzy, které připravují své klienty o finance. Prostor kryptoměn je stále mladý a vysoce spekulativní a proto je potřeba radit k opatrnosti.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.