Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin Ordinals skončí, pokud vývojáři opraví tuto chybu v kódu

Publikováno
Bitcoin Ordinals skončí, pokud vývojáři opraví tuto chybu v kódu

Hlavní developer Bitcoin Core Luke Dashjr na platformě X oznámil, že BRC-20 token a Ordinals NFTs jsou využíváním chyby v kódu, kterou se při vývoji pokusí spravit. Doslova řekl: “Inskripce jsou založeny na chybě v systému, která je využívána ke spamování blockchainu.”

S růstem ceny Bitcoinu se rozmnožily i transakce prováděné s BRC-20 tokeny a Ordinals NFTs. Množství nepotvrzených transakcí v bitcoinovém blockchainu přesáhlo 260 000. Tím se v konečném důsledku zvyšuje cena za provedení jednotlivé transakce. Také došlo k překonání přidělené paměťové kapacity, jelikož inskribované tokeny mají větší velikost než běžné tokeny.

Tyto skutečnosti používá vývojář jako podklad ke své kritice. Pokud sledujeme technická data, dává jeho poznámka o novodobých spammerech větší smysl. Například v květnu letošního roku, kdy kulminovala popularita Ordinals, musela burza Binance na čas pozastavit vyplácení bitcoinů. Při počtu transakcí přes 400 000 přestala dostačovat paměťová kapacita.

V releasu v26 je jádro stále zranitelné. Můžeme jen doufat, že se nám tuto zranitelnost podaří odstranit do příštího releasu. [Luke Dashjr]

Chyba umožňuje překročení limitu

Díra v kódu, která umožňuje překračovat velikostní limit, by měla být už spravena v aktuálním vydání Bitcoin Knots. Na otázku, zda bude chyba spravena i v Bitcoin Core odpověděl vývojář negativně: “V releasu v26 je jádro stále zranitelné. Můžeme jen doufat, že se nám tuto zranitelnost podaří odstranit do příštího releasu.”

Platforma Ocean mezitím oznámila, že tato chyba byla v poslední aktualizaci Bitcoin Knots v25.1 opravena. Nové inskripce sice skončí, ale stávající tokeny v systému zůstanou. Jaký bude mít celá situace vývoj ale zatím není jasné.

Luke Dashjr není jediný, kdo inskripce kritizuje, a rád by viděl jejich ukončení. Kritici nešetří silnými výrazy a označují rozvoj inskribovaných tokenů za útok na Bitcoin. Ordinal protocol spustil v roce 2023 Casey Rodarmor, kryptoměnový disruptor. Umožnil tak připojovat inskripce a NFTs k bitcoinovým jednotkám sathoshi. Tím od začátku otřásl trhem. Nyní, při stoupající ceně Bitcoinu, se otřesy projevují mnohem silněji.

Ordinals a inskripce obecně nemají jen své odpůrce. Jsou zde i zastánci, kteří v zápisech vidí budoucnost kryptoměn a známku vývoje paradigmatu. Podle teorií, které Ordinals podporují, jde o jedinečnou možnost propojení NFTs a kryptoměn. Vzhledem k tomu, že je aktuálně velký tlak na regulaci, zabezpečení a institucionalizaci kryptoměn, představují inskribované tokeny proud, který směřuje k větší míře decentralizace.

Přísná kritika se na tokeny BRC-20 snáší ve chvíli, kdy je jasné, že vynášejí zisky, a většina kritiků jen žárlí na úspěch.

Pohled z druhé strany

Jason Fang, spoluzakladatel společnosti Sora Ventures, která je známá svým kryptoměnovým bohatstvím, inskripce obhajuje. Vysvětluje, že princip inskripcí je inovace, která je v souladu se základním konceptem. I otec Bitcoinu Satoshi Nakamoto nakonec povzbuzoval experiment a vývoj svým open-source přístupem. “Inskripce neskončí, je to způsob, jakým si těžaři přijdou na vyšší zisky,” říkal.

Podle jeho názoru se animozita a přísná kritika na tokeny BRC-20 snáší ve chvíli, kdy je jasné, že vynášejí zisky a většina kritiků jen žárlí na úspěch. Inskripci podle něj odmítají hlavně ti, kteří si při neočekávaném růstu nepřišli na své. Pokus o dehonestaci a zastavení inskripce proto považuje za pokus, jak kompenzovat i budoucí ztráty.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.