Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

[Bitcoin] Analýza 8. 5. 2020 – Čeká nás pohalvingový dump?

Ahoj tradeři!

V analýze minulý pátek jsme si říkali, že ikdyž se na denním grafu objevila silná bearish svíce, stále jsou nad cenou neotestované rezistence kolem 9 600 USD a 9 900 USD.

Očekával jsme tedy stagnaci ceny v rangi 8 500 – 9 100, po které měl přijít pohyb nahoru k těmto úrovním.

Tato analýza byla vyplněná naprosto přesně – cena tvořila až do úterka range, po kterém přišel breakout a jak víte, včera jsme dosáhli zmíněných rezistencí a high bylo vytvořené na ceně 10 067 USD (Binance).

Jako vždy nás ale čeká otázka – co se bude dít v následujícím týdnu? 

Perspektiva vyšších časových rámců

Jak zmiňuji již několik týdnů, Bitcoin se dlouhodobě nenachází v trendovém trhu, ale je uzavřený to trojúhelníkové formace.

Na grafu níže můžete vidět dvě hlavní rezistenční trendovky – tyto dvě jsou stále nad aktuální cenou, budou tedy tvořit silnou rezistenci.

Nastavení BTC/USD na týdenním grafu
Nastavení BTC/USD na týdenním grafu

Pro trojúhelníky je typické, že se cena vrací na 61.8% retracement předchozího pohybu – a takto dochází ke zužování pohybu ceny.

Jak vidíte na grafu výše, 61,8% retracement se nachází přibližně na ceně 10 060 USD, takže cena včera vytvořila vrchol přesně na této fibonacciho úrovni.

Nad cenou tedy máme souhru jak trendových, tak i horizontálních rezistencí na týdenním grafu. Jsem proto bearish? Pojďme se podívat na nižší časové úseky.

Denní graf

Ikdyž se Bitcoin dotkl důležité rezistence na ceně 10 060 USD a cena se odtud odrazila dolů až na 9 700 USD, na grafu níže vidíme, že včerejší svícce uzavřela blízko svého vrcholu, podpořená silnými objemy.

Z tohoto důvodu je velmi nepravděpodobné, že by konečné maximum bylo již dané.

Rezistence, které mohou určovat vrchol uptrendu BTC
Rezistence, které mohou určovat vrchol uptrendu BTC

Na grafu jsou kromě fibonacciho retracementu vyznačené ještě dvě důležité horizontální úrovně – 10 151, která vychází z rezistence na týdenním grafu, a potom 10 500 – toto je cena, na které bylo vytvořeno předchozí maximum dne 13. 2. 2020.

Věřím, že při hledání vrcholu trendu bychom se měli soustředit právě na tyto dvě úrovně. Cena 10151 bude působit jako běžná rezistence, ale rád bych se pozastavil také nad důležitostí 10 500 USD.

Tím, že je zde předchozí swing high, bude nad touto úrovní velké množství stoplossů lidí, kteří aktuálně shortují.

Pro velké hráče by bylo tedy velmi výhodné vytlačit cenu sem a naplnit své vlastní objednávky.

Aktuálně tedy neřeším, jestli se cena pohne ještě o pár % dolů, ale celkově očekávám něco takového:

Scénáře pohybu Bitcoinu
Následující možné scénáře pohybu Bitcoinu

Retracement by měl proběhnout aspoň k 200D a 21W klouzavým průměrům, které jsou vyznačené na grafu.

Stav orderbooku (co je to orderbook?)

Že se tvoří nějaký vrchol, potvrzují i objednávky – dnes v noci bylo vyplněno velké množství short objednávek kolem ceny 10000 USD. Další velké shorty leží právě na ceně 10170 USD (tedy velmi blízko naší rezistence).

Poté vidíme naskládané větší objednávky také na 10300 a kolem 10500 USD.

Graf s vizuálně rozmístěnými velkými objednávkami
Graf s vizuálně rozmístěnými velkými objednávkami

Data výše jsou z platformy Tensorcharts – jednotlivé bloky označují objednávky a čím jasnější je barva, tím větší pozice na nákup/prodej

Aktuální sentiment

Vzhledem k tomu, že posledních 8 po sobě jdoucích týdnů bylo růstových, tak kdo tento pohyb shortoval, byl pravděpodobně zlikvidován.

Z tohoto důvodu v trhu zůstalo jen velké procento long pozic. Aktuální data o poměru long a short pozic jsou:

Bitcoin

  • Long: 70%
  • Short: 30%

Ethereum

  • Long: 85%
  • Short: 15%

Jak vidíme, naprostá většina lidí je nyní aktuálně v longu a jak víme, trh dává málokdy příležitost k výdělku většině. V takovýchto případech naopak často přichází otočka a cena padá.

Závěr k aktuální situaci na BTC

Bitcoin během posledních 8 týdnů smazal celý pád od poloviny února a dostává se blízko nejvyšších cen v roce 2020. Ode dna jsme aktuálně +160 %, a to bez jakýchkoliv solidních retracementů.

K tomu Bitcoin dosahuje jak trendových, tak i horizontálních rezistencí.

Je tedy nastolený velmi silný uptrend – dokáže se díky této síle dostat přes rezistence 10 151 a 10 500 USD? Je to možné, ale zatím vidím větší pravděpodobnost, že se tu cena otočí a příští týden už budeme mít vrchol vytvořený. Tím by se otevřela cesta pro minimální pullback k 21W a 200D MA, případně i níže.

Co se ale týče obchodování, nikdy není nic jisté. V tomto ohledu je tedy stále potřeba čekat na potvrzení vrcholu obratovou formací na denním, ale ideálně i na týdenním grafu.

Líbil se vám tento článek?
15
0

Autor

Andy je investor a swingový obchodník především na poli kryptoměn, avšak i s okrajovým zájmem o komoditní trh.

V tradingovém prostředí se aktivně pohybuje od roku 2018, kdy také založil skupinu Blockspace, ve které se se svým týmem věnuje důležitým informacím a vzdělávání v oblasti především kryptoměnového tradingu.

“Beru jako poctu účastnit se inovací, které krypto přináší, a chci pomáhat ostatním se v tomto trhu zorientovat.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.