Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Vážení čtenáři, omlouváme se za dočasnou nedostupnost stránek. Bohužel čelíme DDoS útokům, proto jsou stránky občas nedostupné či ne-plně funkční. Situaci ale řešíme a věříme, že již brzy bude vše v pořádku. Děkujeme za pochopení.
Finex » Novinky » Basilejský výbor pro bankovní dohled označil kryptoměny za rizikové. Máme se bát?

Basilejský výbor pro bankovní dohled označil kryptoměny za rizikové. Máme se bát?

Basilejský výbor pro bankovní dohled označil kryptoměny za rizikové. Máme se bát?

Basilejský výbor pro bankovní dohled (BCBS) označil kryptoměny za rizikové a upozornil na některá negativa, která se pojí se vzestupem tohoto aktiva.

Využívání kryptoměn dle BCBS

Kryptoměnový trh si v globálním měřítku drží pouze malý podíl. Za okrajovou záležitost už jej však ani zdaleka označit nelze. BCBS ve svém prohlášení uvádí, že nárůst kryptoměn může vést k narušení stability bankovního sektoru.

Kryptoměny dle stanoviska BCBS nepředstavují adekvátní prostředek pro uchování hodnoty nebo pro směnu tak jako klasické peníze. Nejsou z pohledu výboru ani dostatečně spolehlivé, ani adekvátně bezpečné.

Problémem je nedostatečná likvidita, úvěrové riziko i potenciální zneužití k nelegálním aktivitám jako financování terorismu nebo praní špinavých peněz. Navíc za nimi nestojí žádná vláda, která by je podporovala, protože kryptoměny už z podstaty nejsou a nemohou být žádným způsobem regulovány.

Závěr basilejského výboru tak zní vcelku jednoznačně. Bankám nedoporučil, aby se do digitálních aktiv zapojily. Jestliže se k tomu z vlastního rozhodnutí uchýlí, rozhodně je pak na místě důkladná analýza rizik. Což s sebou přináší rovněž potřebné technické zázemí. Dále je nutné definování jasného rámce pro řízení rizik.

Jsou kryptoměny hrozbou?

Jedná se o planý poplach nebo mohou kryptoměny znamenat skutečné nebezpečí? Téma regulace kryptoměn stále častěji rezonuje veřejným míněním a hovoří se o něm i v tuzemsku, v médiích se k němu vyjadřoval viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.

Ten ve svém komentáři označil kryptoměny za experiment, který je bezesporu zajímavý, ale nemá šanci tradiční měně konkurovat, protože spíše než k penězům bychom je mohli připodobnit ke komoditám. V tuzemsku se tak zatím regulace nechystá, jelikož z postoje ČNB vyplývá, že to není nutné a kryptoměny se ze své podstaty nemohou stát nástrojem bank, jelikož v blockchainové technologii není potřebný potenciál.

K zamyšlení: Pokud jsou hrozbou…

Kryptoměny podle svého prvotního smyslu nahrazují bankovní systém tzv. systémem peer-to-peer. Snaží se vráti kontrolu nad penězi zpět do rukou lidem, jimž peníze patří. Přesně tak to Satoshi Nakamoto zamýšlel, když vytvořil Bitcoin.

Pokud by se kryptoměny na trhu udržely a jejich síla stále rostla, přirozeně by slábla síla bankovních institucí. To by ohrozilo jejich používání, obrat a tím pádem i zisk.

Nehledě na to, že bezpečnostní riziko jako takové u kryptoměn není téměř žádné – celý systém je zabezpečen pomocí pokročilé kryptografie a prakticky každý si to může ověřit, protože kód Bitcoinu je veřejně přístupný všem.

Takže pro koho vlastně představují kryptoměny hrozbu?

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook

Reklama

  • Reklama
Finex logo