Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Novinky » Basilejský výbor pro bankovní dohled označil kryptoměny za rizikové. Máme se bát?

Basilejský výbor pro bankovní dohled označil kryptoměny za rizikové. Máme se bát?

Basilejský výbor pro bankovní dohled označil kryptoměny za rizikové. Máme se bát?

Basilejský výbor pro bankovní dohled (BCBS) označil kryptoměny za rizikové a upozornil na některá negativa, která se pojí se vzestupem tohoto aktiva.

Využívání kryptoměn dle BCBS

Kryptoměnový trh si v globálním měřítku drží pouze malý podíl. Za okrajovou záležitost už jej však ani zdaleka označit nelze. BCBS ve svém prohlášení uvádí, že nárůst kryptoměn může vést k narušení stability bankovního sektoru.

Kryptoměny dle stanoviska BCBS nepředstavují adekvátní prostředek pro uchování hodnoty nebo pro směnu tak jako klasické peníze. Nejsou z pohledu výboru ani dostatečně spolehlivé, ani adekvátně bezpečné.

Problémem je nedostatečná likvidita, úvěrové riziko i potenciální zneužití k nelegálním aktivitám jako financování terorismu nebo praní špinavých peněz. Navíc za nimi nestojí žádná vláda, která by je podporovala, protože kryptoměny už z podstaty nejsou a nemohou být žádným způsobem regulovány.

Závěr basilejského výboru tak zní vcelku jednoznačně. Bankám nedoporučil, aby se do digitálních aktiv zapojily. Jestliže se k tomu z vlastního rozhodnutí uchýlí, rozhodně je pak na místě důkladná analýza rizik. Což s sebou přináší rovněž potřebné technické zázemí. Dále je nutné definování jasného rámce pro řízení rizik.

Jsou kryptoměny hrozbou?

Jedná se o planý poplach nebo mohou kryptoměny znamenat skutečné nebezpečí? Téma regulace kryptoměn stále častěji rezonuje veřejným míněním a hovoří se o něm i v tuzemsku, v médiích se k němu vyjadřoval viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.

Ten ve svém komentáři označil kryptoměny za experiment, který je bezesporu zajímavý, ale nemá šanci tradiční měně konkurovat, protože spíše než k penězům bychom je mohli připodobnit ke komoditám. V tuzemsku se tak zatím regulace nechystá, jelikož z postoje ČNB vyplývá, že to není nutné a kryptoměny se ze své podstaty nemohou stát nástrojem bank, jelikož v blockchainové technologii není potřebný potenciál.

K zamyšlení: Pokud jsou hrozbou…

Kryptoměny podle svého prvotního smyslu nahrazují bankovní systém tzv. systémem peer-to-peer. Snaží se vráti kontrolu nad penězi zpět do rukou lidem, jimž peníze patří. Přesně tak to Satoshi Nakamoto zamýšlel, když vytvořil Bitcoin.

Pokud by se kryptoměny na trhu udržely a jejich síla stále rostla, přirozeně by slábla síla bankovních institucí. To by ohrozilo jejich používání, obrat a tím pádem i zisk.

Nehledě na to, že bezpečnostní riziko jako takové u kryptoměn není téměř žádné – celý systém je zabezpečen pomocí pokročilé kryptografie a prakticky každý si to může ověřit, protože kód Bitcoinu je veřejně přístupný všem.

Takže pro koho vlastně představují kryptoměny hrozbu?

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek!

RECENZE

TOP Kryptoměnové směnárny

SimpleCoin logo
SimpleCoin★ 97 %
CoinMate logo
CoinMate★ 96 %
Coinbase logo
Coinbase★ 93 %
ccShop logo
ccShop★ 92 %
RECENZE

TOP Kryptoměnové burzy

Binance logo
Binance★ 98 %
CoinMate logo
CoinMate★ 96 %
Coingi logo
Coingi★ 96 %
Bitmex logo
Bitmex★ 95 %
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
RECENZE

TOP Kryptoměnové peněženky

Trezor logo
Trezor★ 100 %
Trust Wallet logo
Trust Wallet★ 96 %
Ledger Nano logo
Ledger Nano★ 95 %

Podpořte nás!

Líbi se vám články na Finex.cz? Podpořit nás můžete libovolným darem. Moc děkujeme!
BTC donate adresa

BTC Donate address
3Ax7aQT2KgMEwAh3LrYEiCwQEK3vhxBUhf

Změna měny BTC/LTC