Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Basilejský výbor pro bankovní dohled označil kryptoměny za rizikové. Máme se bát?

Redakce Finex
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Publikováno
Basilejský výbor pro bankovní dohled označil kryptoměny za rizikové. Máme se bát?

Basilejský výbor pro bankovní dohled (BCBS) označil kryptoměny za rizikové a upozornil na některá negativa, která se pojí se vzestupem tohoto aktiva.

Využívání kryptoměn dle BCBS

Kryptoměnový trh si v globálním měřítku drží pouze malý podíl. Za okrajovou záležitost už jej však ani zdaleka označit nelze. BCBS ve svém prohlášení uvádí, že nárůst kryptoměn může vést k narušení stability bankovního sektoru.

Kryptoměny dle stanoviska BCBS nepředstavují adekvátní prostředek pro uchování hodnoty nebo pro směnu tak jako klasické peníze. Nejsou z pohledu výboru ani dostatečně spolehlivé, ani adekvátně bezpečné.

Problémem je nedostatečná likvidita, úvěrové riziko i potenciální zneužití k nelegálním aktivitám jako financování terorismu nebo praní špinavých peněz. Navíc za nimi nestojí žádná vláda, která by je podporovala, protože kryptoměny už z podstaty nejsou a nemohou být žádným způsobem regulovány.

Závěr basilejského výboru tak zní vcelku jednoznačně. Bankám nedoporučil, aby se do digitálních aktiv zapojily. Jestliže se k tomu z vlastního rozhodnutí uchýlí, rozhodně je pak na místě důkladná analýza rizik. Což s sebou přináší rovněž potřebné technické zázemí. Dále je nutné definování jasného rámce pro řízení rizik.

Jsou kryptoměny hrozbou?

Jedná se o planý poplach nebo mohou kryptoměny znamenat skutečné nebezpečí? Téma regulace kryptoměn stále častěji rezonuje veřejným míněním a hovoří se o něm i v tuzemsku, v médiích se k němu vyjadřoval viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.

Ten ve svém komentáři označil kryptoměny za experiment, který je bezesporu zajímavý, ale nemá šanci tradiční měně konkurovat, protože spíše než k penězům bychom je mohli připodobnit ke komoditám. V tuzemsku se tak zatím regulace nechystá, jelikož z postoje ČNB vyplývá, že to není nutné a kryptoměny se ze své podstaty nemohou stát nástrojem bank, jelikož v blockchainové technologii není potřebný potenciál.

K zamyšlení: Pokud jsou hrozbou…

Kryptoměny podle svého prvotního smyslu nahrazují bankovní systém tzv. systémem peer-to-peer. Snaží se vráti kontrolu nad penězi zpět do rukou lidem, jimž peníze patří. Přesně tak to Satoshi Nakamoto zamýšlel, když vytvořil Bitcoin.

Pokud by se kryptoměny na trhu udržely a jejich síla stále rostla, přirozeně by slábla síla bankovních institucí. To by ohrozilo jejich používání, obrat a tím pádem i zisk.

Nehledě na to, že bezpečnostní riziko jako takové u kryptoměn není téměř žádné – celý systém je zabezpečen pomocí pokročilé kryptografie a prakticky každý si to může ověřit, protože kód Bitcoinu je veřejně přístupný všem.

Takže pro koho vlastně představují kryptoměny hrozbu?

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.