Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Banky přicházejí s revolucí: Zapomeňte na čísla účtu, telefonní číslo stačí!

Publikováno
Banky přicházejí s revolucí: Zapomeňte na čísla účtu, telefonní číslo stačí!
Zdroj: depositphotos.com

Banky se chystají spustit novinku, která zjednoduší posílání peněz mezi lidmi. Namísto vkládání čísla účtu v mobilním nebo internetovém bankovnictví bude stačit jen zadat telefonní číslo příjemce. Banky spustí tzv. platbu na kontakt.

Jaké další výhody bude mít tato novinka?

Kromě zrychlení a zjednodušení platebního styku je velkou výhodou snížení chyb, které vznikají při vyplňování čísla účtu či kódu banky. Tato nepříjemnost se netýká jen klientů ale i bank, které to pak následně musí řešit.

Tuto službu bude nabízet zatím 9 bank:

Je tato novinka bezpečná?

Aby banky mohly službu spustit, musí se připojit do registru České národní banky. Ta tento registr pro banky zpřístupní 30. října 2023. Hlavním úkolem tohoto registru bude párování telefonních čísel s čísly účtů. O bezpečný převod peněz mezi účty jiných bank se bude starat Česká národní banka skrze její dlouhodobě prověřený systém mezibankovního platebního styku CertisMluvčí ČNB Petra Krmelová se k tomu vyjádřila:

“Takzvaná platba na kontakt se od běžné platby liší pouze v tom, že namísto čísla účtu zadává plátce číslo mobilu. Komunikace banky s registrem platby na kontakt je po technologické stránce zabezpečena stejně jako komunikace banky s platebním systémem Certis.” 

Jak bude tato služba fungovat?

Platby na kontakt budou moci přijímat klienti zapojených bank, kteří se do systému přihlásí u své banky. Plátce zadá místo bankovního účtu telefonní číslo příjemce. Při zadání telefonního čísla systém zjistí, zda je číslo v registru. Pokud ano, automaticky k němu přidruží číslo příjemce a umožní provést platbu. Telefonní čísla nezařazená do registru ČNB nebudou moci platbu na kontakt přijímat.

Pro klienty, kteří mají více účtů bude nutné při registraci, aby si zvolili jen jeden pro příjem plateb. Ale zároveň je možné, aby k jednomu účtu bylo připojeno i více telefonních čísel. To se týká hlavně manželů, kteří mají společný účet a každý vlastní mobilní telefon. Klienti rovněž uvidí před odesláním platby jméno a příjmení příjemce. Maximální limit pro jednu platbu bude pět tisíc korun.

Inspiraci ČNB čerpala například ve Spojených státech, v Lotyšsku či na Slovensku, kde již podobné služby fungují. Na Slovensku nabízejí možnost posílat platby na kontakt Všeobecná úvěrová banka a také Tatra banka.

Líbil se vám tento článek?
9
6

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎